Hemen Fiyat Al

Lazer lipoliz diod lazer ışığı kullanılarak doğrudan yağ hücresinin zarı patlatılarak uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem elastikiyetini kaybeden bağ dokusu ve kalojeni parçalayarak, genç bağ dokusu ile kalojen oluşumunu arttırır. Vücudun şekillendirilmesinde kullanılan uygulamalarda yeni bir tedavi yolu olan lazer lipoliz yöntemi, bölgesel yağlanmada ve cilt gevşekliğinde etkin olarak kullanılan bir tedavi yoludur. Bu tedavi yönteminin başarısının kanıtlanmış olması nedeniyle insanlar tarafından tercih edilebilirliğini arttırmıştır. Bu tedavi dünyada 3-4 yıldır başarıyla uygulanmaktadır.

Vücutta bölgesel yağ fazlalığı olan alanlarda, gevşek olan cildin gergin hale getirilmesinde, terlemenin ortadan kaldırılması için koltuk altlarına uygulanan lazer lipoliz etkin bir vücut şekillendirmeye neden olur. Basenlerde, kalçada, kol ve bacak içlerinde, karın ve bel bölgesinde, bacaklarda, çene altında olan yağlanmada tek seansta başarı sağlayan bir yöntemdir.

Cilt altında biriken yağ dokularını yok eder, ciltte kalojen üretimini arttırarak daha gergin ve genç bir cilde sahip olmayı sağlar. Yapılan uygulamada ciltte açılan kesi 1-2 mm olduğundan, ameliyat sonrasında kalacak iz yok denecek kadar az olur. Hastalar işine ve sosyal yaşamına hemen dönebilir. Bu yöntemde bandajlama süresinin kısa olması ve kısa sürede iyileşme sağlanması nedeniyle avantajlı olduğu söylenebilir.

Lazer lipoliz yöntem farklı dalga boylarında olan lazer ışığının özel fiber optik kablolar yardımıyla yağ dokusu içine uygulanmasıyla yapılmaktadır. Bu farklı dalga boylarında olan lazer ışınları oldukça hızlı bir şekilde yağ depolarını eritmekte ve vücudun şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bu yöntem sadece vücut şekillendirmede değil, yüz liftinge ve yüz şekillendirmede kullanılan bir yoldur.

Tedavi alanında ise, ısının etkisiyle ter bezlerinde harabiyet yapmakta ve hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisinde tercih edilmektedir. FDA onayı olan lazer lipoliz vücudu ve yüzü diğer uygulamalara göre yan etkiye neden olmadan, nazik bir şekilde şekillendirmekte ve istenen kıvrımları elde etmeyi sağlamaktadır. Yüz, karın, kalçanın iç kısımları, boyun, sırt, diz ve kollarda dahil vücuttaki her yerde güven içinde kullanılabilir. Aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde bel çevresindeki şekillendirmede oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Lazer Lipoliz Öncesi

Bu tedavide hastalar açısından bir ön hazırlık bulunmamaktadır. Önemli olan hastaların tedavi için uygun olmasıdır. Bunun belirlenmesi için hastanın kullandığı ilaçlar, şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları, genel sağlık durumu bilinmelidir. Operasyon öncesinde buna uygun olarak önlemler alınmaktadır. Bu uygulama çoğunlukla tek seans halinde uygulanır. Fakat yağlı dokunun durumuna ve cilt gevşekliğine göre seans sayılarında artış olabilir. Uygulama 3 ay aralıkla yeniden tekrarlanabilir.

Lazer lipoliz nasıl uygulanır?

Hastada önce bölgesel fazlalık olan alanlar işaretlenir. Hastanın lazer ışığının çıkarmış olduğu ısı enerjisinden etkilenmemesi için tedavinin uygulanacağı alanlara lokal anestezi yapılarak, uyuşturulur. 10-15 dakika kadar beklendikten sonra, bölgeler temizlenerek 1-2 mm genişliğinde kesi açılır. Açılan kesiden lazer atımını yapan fiberin içinden geçecek 1 mm çapında kanül cilt altına ilerletilir. Bu kanülle yağ birikimi oluşan bölgede lazer atışı yapılır ve buradaki yağ hücreleri parçalanır.

Lazer lipoliz sonrası

Yapılan uygulamadan sonra hastalar hemen işine ve günlük yaşamına dönebilir. Bu işlemle yok edilmiş olan yağ hücreleri yeniden geriye gelmez. Fakat hastanın çok fazla kalori almasıyla kalan yağ hücrelerinde hacim yönünden artışa neden olur. Bu durumda yapılan işlemin yeniden tekrarlanması gerekir. Bunlar dikkate alınarak hastaların yeterince egzersiz yapması ve aldığı besinlere dikkat etmesi gerekir.

Lazer lipolizin klasik liposuctiondan farkı nedir?

Klasik liposuction yöntemi hastalarda genel anestezi altında uygulanmakta ve hastalar 3-4 günde kendilerini toparlamaktadır. Uygulama alanına verilen sıvıyla beraber, yağlar yüksek negatif basınçla çekilir. Bu uygulama farklı teknikler uygulanarak yapılır. Hastaların uygulama yapılan bölgelerinde 10-15 gün kadar morluklar oluşabilir. Daha sonra 4-6 hafta kadar korse giyilmesi gerekir. Bu uygulama tekrarlandığı zaman öncekinden daha ağır ve travmatik olabilir.

Lazer lipoliz ise daha etkili bir yöntemdir. Bu uygulamadan sonra hastaların 5 gün kadar korse giymesi yeterli gelir. Bu yöntemin tekrarlanması gerektiğinde, ilk uygulama gibi hafif derecede geçer. Burada sadece bir miktar ödem oluşabilir. Hastalarda ödemi azaltmak için, soft masaj uygulaması faydalı olacaktır.

Lazer liposuction ile normal liposuction arasındaki farklar nedir?

Lazer lipoliz yönteminde bir seansta alınacak yağdan daha fazla yağ varsa, bu durumda lazerli liposuction yapılır. Yağlar lazer ışınıyla eritilir, önceden açılan küçük deliklerden çok ince kanüllerle erimiş yağlar çekilir. Lazerli liposuction yönteminde korse kullanımı normal liposuction göre daha kısadır. Sadece 2 hafta korse kullanımı yeterlidir. Bu yöntem normal olana görene bağ dokusunda kalojen üretimini daha fazla yaptığından, cilt daha fit, diri ve elastikiyeti daha çok olan vücuda sahip olabilirsiniz. Açılan kesiler daha küçük olduğundan, kalan izler daha küçük olur.

Lazer lipoliz yöntemi hangi alanlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır?

Bu yöntem özellikle birkaç bölgede az ya da orta derecede yağ birikmesi olan hastalar için idealdir. Bütün vücudunda ileri safhada yağ birikimi olan hastalarda tumescent liposuction ile beraber kullanıldığında, uygulamadan sonra ciltte oluşabilecek sarkma ve düzensizlikler azaltılacak ve elde edilecek sonuç daha iyi olacaktır. Tumescent yönteminde kullanılan sıvı Nd YAG lazer ışığını absorbe etmediğinden herhangi bir ters etkileşim olmadan kombine edilir.

Tedavi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Tedavide öncelikle olarak uygun hastaların seçilmesi gerekir. Bunun dışında başka bir unsur bulunmamaktadır. Hastalar uzman doktorla görüşerek, bu uygulama için uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

Tedavi uygulanmadan önce ön hazırlık oluyor mu?

Tedavi yapılmadan önce herhangi bir ön hazırlık bulunmamaktadır. Fakat hastanın kullanmış olduğu alerjik ilaçlar ya da tansiyon, şeker ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların olup olmadığı gibi genel sağlık durumunu açıklayan değerlendirmeler dikkate alınır. Bunlara uygun olacak şekilde tedbirler alınır.

Lazer lipoliz uygulamasından sonra bölgesel kilo alma olasılığı olur mu?

Bu yöntemde de liposuctionda olduğu gibi, yağ hücrelerinin hepsinin yok edilmesi amaçlanmamaktadır. Bu nedenle hastaların uygulama sonrasında abur cuburdan kaçınması, beslenmede sağlıklı yiyeceklere yönelmesi tavsiye edilir. Eski alışkanlıklar tamamen terk edilmelidir. Çünkü aynı bölgelerde yeniden yağlanma sorunu meydana gelebilir. Uygulamanın herhangi bir yan etkisi yoktur.

Lazer lipoliz erkekler içinde uygulanabilir mi?

Bu uygulama erkeklerde de kullanılabilir. Yaşı 15-16 üzerinde olan her hasta için uygundur. Erkek hastalarda özellikle kadın tipi meme büyümesi yani jinekomasti olduğunda tercih edilen bir uygulamadır.

Lazer lipoliz sonrasında sonuçlar ne zaman alınır?

Hastalara yapılan uygulama sonrasında bölgenin genişliğine göre ve buradaki yağ miktarına göre 2-5 ay arasında sonuçlar alınmaya başlar. Bu yüzden hastaların bu dönemde lenfatik drenajı sağlayıcı ve ödemi azaltıcı soft masaj uygulamasına önem vermek daha faydalı olacaktır. Bunun yanında lazer lipoliz uygulaması az invaziv, etkili, kanamayı önleyici, kısa sürede iyileşmeye olanak veren ve bandaj yapma süresi az olan avantajları bulunan bir yöntemdir. Klinikte gerçekleştirilen uygulamada, hastalar hastanede kalmamaktadır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir