Hemen Fiyat Al

Daha genç bir görünüme ulaşmak adına yüzde bulunan yağların tekrar şekillendirilmesi ya da yağ oranın azaltılması, yüz kaslarının ve dokularının gerginleştirilmesi ve tekrar şekillendirilmesi anlamına gelmektedir. Klasik yüz germe ameliyatı; yüz, yanak-altı, çene konturu ve boyundaki sarkmış fazla derisinin tekrar örtülerek fazlalığın azaltılması anlamına gelir. Klasik yüz germe estetiğinde yaş sınırı yoktur. İstisnai durumlar mevcut olmadığı sürece kadınlarda 17, erkeklerde 18 alt yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Üst sınır ise hastanın sağlık koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Ameliyata karar verilmeden önce sigaranın bırakılması oldukça önemli bir şart olarak kişinin önüne sürülür. Klasik yüz germe estetiği yaklaşık 3-6 saat arasında tamamlanan bir operasyondur. Bu operasyon genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. İyileşme ve işe geri dönüş süresi ise 10 gün ila 2 hafta arasında hastanın durumuna göre değişebilmektedir. Bu ameliyatın bazı riskleri de mevcuttur; sinir hasarı, deri altında kan birikmesi yani hematom, asimetri, düzensiz yara iyileşmesi, saç çizgisinin değişmesi ve anesteziye bağlı oluşabilecek risklerden bahsedilebilir. Klasik yüz germe estetiğinde sonuçlar uzun süreli bir şekilde kalıcı olur. Ancak yaşlanma ve yer çekimi gibi doğal süreçler sebebiyle ileride bu ameliyatı tekrar ettirme gereksinimi duyulabilir.

Klasik Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Süreç

 • Hastanede kalış süresi 1-2 gündür.
 • Operasyon ardından 2-3 gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandajla sarılı kalır.
 • Şişlik ilk birkaç hafta içinde göz görülür bir oranda azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin iyileşmesi ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması neredeyse 6 ay kadar sürer.
 • Şişliğin hızlı bir şekilde indiği ilk birkaç haftalık süreç içinde cilt yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur.
 • Operasyonun uygulandığı bölgede oluşabilecek morlukların kaybolması ise kişinin cilt yapısına göre değişebilmektedir. Bu süre daha hassas kişilerde 15 güne dek uzayabilir.
 • Operasyondan sonraki 3 hafta boyunca kişinin sigara kullanmaması tavsiye edilir.
 • Ameliyat olan kişinin güneşten mümkün olduğunca kaçınması gerekir. Şayet bu durum mümkün değilse 30 faktörün üstünde koruma kremleri kullanılmalıdır.

Klasik Yüz ve Boyun Germe

Klasik yüz germe ve boyun germe ameliyatları aynı zamanda gerçekleştirildikleri için birlikte ele alınabilecek iki farklı operasyondur. Fakat her iki operasyonun da ortak tarafı, endoskopik üst ve orta yüz germe müdahaleleri ile birlikte ya da ardından yapılmalarının daha etkin olmasıdır. Klasik yüz ve boyun germe ameliyatları üst ve orta yüzdeki yaşlanma sorunun giderilmesini de kapsayan kombine yüz gençleştirme ameliyatlarının tamamlayıcısıdır.
Orta yaşlı hastalarda endoskopik teknikler ile üst ve orta yüz gerildikten sonra çene kenarlarının belirginleşmesi, yanak önünde meydana gelen fazla derinin toparlanması ve ağız kenarlarındaki sarkıklığın ortadan kaldırılması için klasik yüz germe ameliyatları yeterli olacaktır. İleri yaşlardaki hastalarda ise buna ilave olarak boyun derisi gevşekliğine, boyundaki sarkmaya boyun kasına (platizma kasına) da müdahale etmek ihtiyacı duyulabilir.

Yüz germe ve gençleştirmenin ne kadar önemli olduğu, seneler geçtikçe ortaya çıkan yer çekiminin etkisi, güneşin zararlı ışınlarının yüzü ne denli eskittiği, yüz mimik kasların çok fazla çalışması, günlük hayatın stresi, tekrarlayan kilo alıp vermeler ve kalıtsal özellikler yüzde yaşlı ve yorgun bir görünüme sebep olmaktadır. Kişinin yaşı ilerledikçe, dudak ve yanak çizgileri derinleşebilir, yanak ve gerdan sarkar, boyunda yağlanma ve katlanmalar meydana gelir. Fazla yağların alınması, gevşemiş kasların gerilmesi, büzüşmüş ve bollaşmaya başlamış fazla derinin alınması ile derinin tekrar şekillendirilmesi ile genç yüz görünümü sağlamak şimdiki teknoloji ile mümkündür. Çoğunlukla göz kapağı operasyonu ve alın germe kaş kaldırma ameliyatları ile beraber gerçekleştirilir. İhtiyaç halinde yüz Germe, burun estetiği, elmacık kemiklerinin büyütülmesi, kırışıklara yağ enjeksiyonu, laser tedavisi, çene ucunun tekrar şekillendirilmesi gibi müdahalelerle de bulunulabilir.

Yüzdeki yaşlılık belirtileri nelerdir?

 • Yüzdeki deformasyonlar ve yaşlılık belirtileri
 • Dudak ve yanak çizgisinin belirginleşmesi
 • Boyunda ortaya çıkan sarkma
 • Yağlanma
 • Katların oluşumu
 • Yanaklarda sarkma
 • Çene altında izler

Yüz estetiğinin bozulmasına sebep olan etkenler nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, genetik olarak yatkınlık, yer çekiminin etkilerinin görülmeye başlanması, zararlı güneş ışınlarıyla yoğun bir şekilde doğrudan temas hali, sigara kullanımı ve sık sık kilo alıp vermek, tüm bunların dışında stresli iş ve yaşam tarzı, fazla mimik kullanımı ve sürekli bilgisayar başında olmak yüz estetiğinin bozulmasına yol açan etkenlerdendir.

Yüz germe operasyonu için kimler uygundur?

 • Ortalama olarak 40 yaş ve üzerinde olanlar
 • 40 yaş altında olmasına rağmen, boyun, yüz ve dudak kenarlarında sarkma olan hastalar
 • Yanaklarındaki sarkmalardan rahatsız olanlar
 • Dudak ve yanak çizgisi belirgin ve derin olan kişiler
 • Boynunda sarkma, yağlanma ve katlanma olan kişiler
 • Operasyonu riske sokacak sağlık problemi olmayanlar
 • Operasyona psikolojik olarak hazır olanlar

Yüz germe estetiğiyle beraber hangi estetik müdahaleler yapılabilir?

Kişinin yüz bölgesinde estetik olarak problemli farklı bölgeler de mevcut ise, yüz germe operasyonu ile beraber bu problemler de kombine bir şekilde tedavi edilebilir. Bu operasyonlar içinde; kaş kaldırma, şakak germe, badem göz estetiği,göz kapağı estetiği ve elmacık estetiği yüz germe sayılabilir. Bu sayılan müdahaleler de en yaygın kombine edilen estetik uygulamalar olmakla beraber, burun estetiği ve çene ucu estetiği de gereksinim duyulması durumunda başarılı cerrahlar tarafından oldukça basit bir şekilde kombine edilebilir.

Klasik yüz germe ameliyatı nasıl uygulanır?

Kişinin sigara alışkanlığı mevcut ise, ameliyat gerçekleşmeden üç hafta önce kullanmayı bırakmalıdır. Ameliyat öncesi hasta muayenesinde hastanın mevcut ise alkol, sigara ve zararlı madde alışkanlığıyla, hipertansiyon, kalp ve damar, karaciğer gibi hastalıklarıyla ilgili bilgiler estetik cerrah tarafından değerlendirilir. Ameliyat planlaması hastanın yüz ve boynundaki deformasyonun derecesine bağlı olarak cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma seviyesi ve sıklığı, sarkma miktarı da göze alınarak yapılır. Yüz germe estetiği planlamasına göre ameliyatta kullanılacak teknik belirlenir. Yaygın şekilde uygulanan ve oldukça başarılı sonuçlar veren tam yüz germe, mini yüz germe ve endoskopik yüz germe tekniklerinin yanında deformasyonun derecesi, meydana geldiği bölgeye göre farklı yöntemler de uygulanmaktadır.

Klasik yüz germe operasyonu genel ya da lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Ağrı hissedilmeyen bu ameliyat, 2 ile 4 saat arasında tamamlanmaktadır. Kulak ve yanağın birleştiği çizgide, gerekli görüldüğü takdirde kulak arkası ve saçlı favori bölümüne dek oluşturulan kesiden girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Yüzde, yaşlı bir görünüme sebep olan sarkmış deri gerilir, bollaşan fazla deri alınır, yağ miktarındaki fazlalık ve sıkılığını kaybetmiş kas dokusu çıkarılır. Operasyon kesisi, ameliyat izi bırakmamak adına spesifik yöntemlerle dikilir. Operasyon bölgesinde sıvı birikimine karşı, doktor dren uygulayabilir. Hasta aynı gün hastaneden çıkabilir ancak arzu edilirse bir gün istirahat edilebilir. Endoskopik yüz germe operasyonu ise, saçlı deriye uygulanan kesilerden mini kameralar aracılığı ile yüz dokusunun içi görülerek yapılır. Boyun germe yöntemi, çene altından ve kulak arkasından açılan mini kesilerden girilerek uygulanmaktadır.

Yüz germe operasyonu ardından iyileşme sürecinde neler yaşanır?

Klasik yüz germe ameliyatı oldukça az risk taşıyan bir ameliyat olduğu için, hasta ameliyat ardından rahat bir iyileşme dönemi yaşar. Ameliyatın uygulandığı bölgeyi kapsayan bandajlar ikinci günde alınır. Ameliyat ardından hafif şiddetteki ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Dren uygulanmış ise 2. günde dren de alınır. Yaklaşık 5. ya da 7. günde dikişler alınır. Yüzdeki şişme ve morluklar 6. günden sonra gözle görülür bir biçimde iyileşir. Hasta, bir hafta sonra işine geri dönebilir. Tam olarak iyileşme ve yüzün yeni halinin oturması ise, 2 ile 3 hafta arasında değişebilmektedir. Kişiden başka fark edilmeyen ameliyat izleri ise, bir sene sonra ten rengine bürünerek iyice görünmez olur. Neticeler ise uzun yıllar kalıcı olmaktadır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir