Hemen Fiyat Al

Kulak önemli organlardan biridir. Varlığı sürdürebilme ve yaşam kalitesini arttırarak iş ilişkilerinde başarılı olabilmek için kulak fonksiyonu çok önemli bir yere sahiptir. Kulağın işlevsel öneminin yanı sıra estetik açıdan da güzel durması çok önemli bir yere sahiptir. Kulak estetiği doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Kulak estetiğinin bozulması neticesinde bazı fiziksel veya psikolojik problemler ortaya çıkabilmektedir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulaklarda oluşan deformitesi sonucu kulakta şekil bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Kepçe kulak yapısına sahip kişilerde kulakların açık durması neticesinde kulak kıvrımları az gelişmiş olabilmektedir. Böyle durumlarda kulak kepçesi düz bir hal alır. Kepçe kulak problemi ile ilgili yanlış bilinen bir gerçek vardır. Bebeğin doğduktan sonra yatış biçiminin kulak kepçesiyle alakası yoktur. Bu nedenle kepçe kulağın üzerine çocuğu yatırmak kulağın düzelmesinde geçerli bir yöntem değildir.

İple Kepçe Kulak Estetiği Nasıl yapılır?

Kepçe kulak operasyonlarından biri olan iple kepçe kulak estetiği ameliyat sayılamayacak kadar küçük bir operasyondur. İple kepçe kulak operasyonunda kulakların arka yüzü uyuşturulmak suretiyle deri altından geçirilen iplerle kulak arka tarafa doğru sabitlenmektedir. İple kepçe kulak estetiğinin başarısı arttırabilmek için kıkırdak şekillendirme ile yapılması gerekmektedir.

Kepçe Kulak Operasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Kepçe kulak ameliyatı yapılırken kişinin yaşı dikkate alınarak uygun anestezi uygulanması çok önemlidir. Genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilen kepçe kulak ameliyatı başarılı bir yöntemdir. Erişkin kişilerde lokal anestezi uygulanmak şartıyla kepçe kulak ameliyatı uygulanabilmektedir. Ancak küçük yaştaki çocuklar için genel anestezi uygulamak daha doğru bir yöntemdir.

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık 1 ile 1,5 saat aralığında gerçekleştirilmektedir. Her bir kulak için ameliyat süresi 30 ile 40 dakika arasındadır. Ameliyattan sonra az bir ağrı hissedilebilmektedir ancak ağır bir ameliyat olmadığından dolayı ağrı hissi kaybolmaktadır. Kepçe kulak ameliyatından sonra oluşacak ağrılar için ağrı kesici ilaç alınabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmaktadır?

Kepçe kulak operasyonu geçiren kişinin ameliyattan sonra 3 gün boyunca kontrole gitmesi gerekmektedir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kontrollerde yapılan bandajlar açılır. Bandajların çıkarılması neticesinde morluk ve şişlikler ortaya çıkabilmektedir. Ancak morluk ve şişlik ameliyat sürecinin normal bir evresidir ve 1 hafta içerisinde tamamen geçmektedir.

Bandajın açılmasıyla birlikte duş alabilmek mümkündür. Kepçe kulak ameliyatı dikişleri kendi kendine eriyen dikişler ile yapıldıysa dikiş aldırmakla uğraşmak zorunda kalınmamaktadır. Ancak eriyen dikişler kullanılmadığı zaman belirli bir süre sonra dikişlerin aldırılması gerekmektedir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ilk üç ay içinde oluşabilecek darbelerden korunmalı ve ağır egzersiz hareketlerinde bulunulmamalıdır. Aksi halde kulağın eski haline dönmesine neden olabilir ve ameliyatı tekrarlamak gerekebilir. Kulak 3 ay korunduktan sonra herhangi bir zarar görmesi halinde bir sıkıntı ile karşılaşmanız söz konusu değildir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir