Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti); kulaklıkların şeklinin, konumunun ve boyutunun değiştirilmesine yönelik olarak uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Kulaklarının kafasından dışarı doğru çıkmasından yani kepçe kulak sahibi olmaktan rahatsız olan kişilere kulak estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Buna ek olarak kulakta ya da kulaklarda doğum kusuruna ya da sonradan gelişen bir yaralanmaya bağlı olarak şekil bozukluğu olduğu durumlarda da otoplasti tercih edilebilir.

Otoplasti, kulaklar tam boyutuna ulaştıktan ve gelişimini tamamladıktan sonra (genellikle 5 yaş) her yaşta yapılabilir. Bazı durumlarda ameliyatın 3 yaş gibi erken bir zamanda yapılması da söz konusu olabilir.

Çocuğun kepçe kulaklarla ya da diğer bazı şekil sorunlarıyla doğması durumunda, splintlemeye doğumdan hemen sonra başlanarak bu sorunların başarılı bir şekilde çözümlenmesi mümkün olabilir.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Kulak Nedir?

Dış kulak, iç kulak ve orta kulaktan oluşan kulak, işitme organı olmasının yanı sıra memelilerde denge mekanizması olma görevini de üstlenir. Başın her iki kısmında birer tane olmak üzere toplamda iki kulak bulunur. Kepçe kulak gibi kulakların görünümünde estetik kaygı yaratabilen şekil bozuklukları kulakların tekinde ya da her ikisinde birden görülebilir.

Kulak Nedir?

Kulak Anatomisi

Kulak dış, orta ve iç kısımlardan oluşur. Dış kulağa kulak kepçesi denilir. Deri ile kaplı çıkıntılı kıkırdaktan oluşur, kıkırdakların şekli kişi doğrultusunda değişir. Başın iki yanında bulunan kulak kepçesi, ses dalgalarını yakalar ve ses dalgalarını dış kulak yoluna yönlendirir. Kulak zarının ve kulağın orta kısmındaki çekiç, örs, üzengi kemiklerinin titreşmesine neden olur. Böylece sesin mekanik iletimi sağlanır.

Orta kulaktaki son kemikçik oval pencereyi titreştirir. Titreşimler yakındaki kokleaya (salyangoz) iletilir. Koklea içerisinde bulunan sıvı harekete geçip sinir uçlarının uyarılmasını sağlar. Spiral şeklindeki koklea, iç kulağın bir parçasıdır ve kokleadaki sinir uçları uyarılınca, ses beyne giden sinir uyarılarına dönüştürülür.

Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Bir Hastalık mıdır?

Kulak şekli her insanda farklı olmakla birlikte normal şartlar altında kulakların yüzün diğer bölümleri ve yüzdeki diğer organlar ile uyumlu bir görünüm sergilemesi beklenir. Başın yanından 2 cm’den daha fazla dışarı çıkan kulakların çıkıntılı yani kepçe kulak olduğu kabul edilir.

Çıkıntılı ya da kepçe kulaklar genellikle az gelişmiş antihelikal kıvrımdan kaynaklanır. Kepçe kulak görülen kişilerin çoğunda kulak kanalı açıklığının hemen dışında bulunan ve tüm kulağı başın yanından uzaklaştıran derin bir kulak kepçesi bulunur. Kepçe kulak işitme kaybı gibi işlevsel sorunlara neden olmaz.

Fiziksel bir hastalık olmamakla birlikte kişinin estetik kaygılar duymasına neden olabilen bir durumdur. Çok ciddi kepçe görünüme sahip olunması durumunda kişinin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesi de olasıdır.

Kepçe Kulak Nedir

Kepçe Kulak Neden Olur?

Dış kulak genelde 20-35 derecelik bir açıyla başın yan tarafına yerleşmiş bulunur. 35 dereceden fazla dışarı çıktığı durumda ise kepçe kulak olarak kabul edilir. Kepçe kulak genetik etkenlerin yanı sıra bazı diğer nedenlere bağlı olarak da görülebilir.

Kıkırdağın aşırı gelişmesi: Çok fazla kıkırdak olması kulak kepçesini daha belirgin bir hale getirir.

Kıkırdağın az gelişmesi: Kulağın üst kısmındaki kıkırdak çıkıntısı, kulağın gelişimi sırasında doğru katlanmaz ya da kulağın dış kenarı başa doğru kıvrılmaz bunun yerine yapışırsa kepçe kulak oluşabilir. Ayrıca kulak yaralanmaları da kepçe kulak oluşumunun nedenleri arasında sayılabilir.

Kepçe Kulak Sonradan Oluşur mu?

Kepçe kulak çoğunlukla doğuştan gelen bir durumdur. Ancak, kulak bölgesine şiddetli bir darbe alınmasına ve kulak bölgesi yaralanmalarına bağlı olarak sonradan kepçe kulak probleminin oluşması mümkündür.

Kepçe Kulak Tipleri Nelerdir?

Kepçe kulak tipleri, kulak ve kafa arasındaki açının ya da kulak kepçesindeki kıvrımlarda bulunan düzleşmenin derecelerinde göre farklılık gösterebilir. Kepçe kulak deformitesi genelde iki kulakta görülmekle birlikte bazı nadir durumlarda tek kulakta da görülebilir. Ayrıca iki kulakta görülen kepçe kulak deformiteleri, iki kulakta simetrik ya da asimetrik olarak bulunabilir.

Kepçe Kulak Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Kulaklarınızın kafatasınızdan 35 dereceden fazla çıkıntılı olması ya da kafatasınızla kulak kepçeniz arasında 2 cm’den fazla boşluk bulunması durumunda kepçe kulak sorununuz olduğu kabul edilir. Bu noktada önemli olan sahip olunan fiziksel özelliklerden rahatsızlık duyulup duyulmadığı, kulaklardaki şekil sorunlarının günlük yaşama ve öz güvene nasıl yansıdığıdır.

Kepçe kulak az önce de ifade edildiği gibi fiziksel sağlığı etkileyebilen bir sorun değildir, daha çok hastalarda yarattığı psikolojik sıkıntılar neticesinde tedavi alternatifleri değerlendirilebilir.

Kepçe Kulak Teşhisi Nasıl Konulur?

Kepçe kulaklar, kraniyofasiyal bölgede en sık görülen doğumsal deformitelerden biridir. Doğuştan gelen bir durum olup, kulak kepçesinin dışarı çıkık olması ile karakterize edilir. Başın yanından 2 cm’den daha fazla dışarı çıkan ya da kafatası ile arasında 35 dereceden fazla boşluk bulunan kulaklar kepçe kulak olarak kabul edilir.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Neden Olur?

Kepçe kulak kişinin duyma yetisini olumsuz yönde etkileyecek sorunlara neden olmaz. Tamamen estetik bir sorun olmakla birlikte kepçe kulak anomalisi kişinin benlik saygısı ve öz güveni üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Buna bağlı olarak yaşam kalitesinin düşmesi söz konusu olabilir.

Özellikle küçük yaşlardaki çocukların arkadaşları arasında alay konusu olması, okul performansının kötüleşmesine ve asosyalliğe yol açabilir. Akran zorbalığı olarak tanımlanan bu durum çocukların kendilerini gerçekleştirmelerine engel olabilirken yetişkinlik dönemine dek artan şiddette psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kepçe Kulak Ne Zaman Anlaşılır?

Kepçe kulak bebeklerde ve çocuklarda doğum anından itibaren gözle fark edilebilecek bir sorundur. Bununla birlikte kepçe kulak anomalisi olan bebeklerin %30’u normal görünüme sahip olan kulaklarla doğar. Ve bu sorun 3 aylık olana kadar ortaya çıkar. Kepçe kulak sorunu bariz bir şekilde belli olan çocukların tedavisinin okula başlamadan önce gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kepçe Kulak

Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak anomalisi, bebek üç aylık olmadan önce teşhis edilirse, kulak kalıplama ya da bantlama yöntemi kullanılabilir. Yeterince erken uygulandığı takdirde bebeğin kulaklarındaki sorunun ameliyatsız olarak yeniden şekillendirme yoluyla düzeltilmesi mümkündür. Bu tedavi genellikle 6 ile 8 hafta kadar sürer.

Üç aylıktan büyük bebeklerdeki kepçe kulak sorunu Otoplasti olarak da bilinen cerrahi yöntemin uygulanması ile düzeltilebilir. Operasyon için en uygun zaman hekimler tarafından belirlenecektir. Genellikle kulak gelişiminin tamamlandığı 5 yaşındaki çocuklara kepçe kulak ameliyatı uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Şiddetli derecede konjenital deformite ya da doğum kusuru bulunan, anestezi ve cerrahi altında aşırı risk durumunu söz konusu olmadığı çocuklarda kepçe kulak sorununun giderilebilmesi için Otoplasti yöntemine başvurulur. Çocuk 4 yaşına geldiğinde, kulak kepçesinin yetişkin boyutunun %85’ine geldiği durumlarda otoplasti bir seçenek olarak düşünülebilir.

Kepçe kulak ameliyatının genellikle 5-15 yaş arasında uygulanması tercih edilir. Çocuklar beş yaşından küçük olduğunda kıkırdak çok gevşek olabildiği için dikişlerin tutmaması söz konusu olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Yaş

Kepçe kulak ameliyatının uygulanabilmesi için kulak gelişmenin tamamlanış olması gerekir. Genellikle bu gelişim 5-6 yaş civarında tamamlanır. Bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Bu sayede okula başlamadan önce çocuğun sorunu giderilmiş ve öz güven problemi yaşamasının önüne geçilmiş olur.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı yani Otoplasti günümüzde en sık uygulanan kozmetik müdahalelerden biridir. Genellikle genetik etkenlerden kaynaklanan kepçe kulak sorununun çözümlenmesi ve kulakların normal bir görünüme kavuşması için uygulanır. Kulaklar yüz görünümünü belirgin ölçüde etkileyen organlardan biridir.

Bu nedenle kulaklardaki şekil bozukluklarından rahatsız olan ve kepçe kulak sorunundan kurtulmak isteyen bireyler kepçe kulak ameliyatı ile başarılı sonuçların alınmasını sağlayabilirler. Yetişkinler için kepçe kulak ameliyatı planlaması esnasında yüzdeki diğer organların da incelenmesi ile kombine ameliyatların yapılması gündeme gelebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatında kullanılan teknikler hastanın ne tür bir düzeltmeye ihtiyaç duyduğuna göre belirlenir ve hasta özelinde değişiklik gösterir. Bununla birlikte cerrahın seçtiği spesifik teknik, kesilerin ve yara izlerinin bulunacağı yeri de belirlemiş olur.

Hastada uygulanması gereken müdahalenin içeriğine göre;

Kulakların arkasında ya da kulakların iç kıvrımlarında kesi yapılabilir. Kesi yapıldıktan sonra fazla kıkırdak ve cilt çıkarılır. Daha sonra kıkırdak uygun konuma getirilip iç dikişlerle sabitlenir. Kesilerin kapatılması için ek dikişler kullanılarak yaklaşık iki saat içerisinde ameliyat tamamlanır. Operasyon lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Kepçe kulak sorunu iki farklı yöntemle giderilebilir. Geleneksel otoplastide, kıkırdak açığa çıkarılmak için kulağın arkasına küçük bir kesi yapılır. Kulak, çözülebilir sütürler kullanılarak başa tutturulmadan önce fazla deri ve kıkırdak çıkarılır.

Kulakları korumak ve yerinde tutmak için başın çevresine bir bandaj sarılır. Bandajın ameliyattan sonra 10 gün kadar takılması gerekir. Yaklaşık iki saat süren geleneksel otoplasti genel anestezi altında yapılır.

Medikal teknolojilerde yaşanan gelişmeler sonucunda ameliyatsız kepçe kulak estetiği de alternatif olarak sunulmaktadır. Cerrahi olmayan bu yöntemde herhangi bir insizyon gerekmez. Daha simetrik ve estetik bir görünüm elde edilebilmesi için stratejik dikişler kullanılır. Özel iplerin kullanıldığı dikişler kısa bir iyileşme döneminin ardından elle hissedilemez ya da gözle görülemez.

Kepçe Kulak Ameliyatı Türleri Nelerdir

Kepçe Kulak Ameliyatında Hangi Teknik Tercih Edilmeli?

Otoplastide kulak arkasında, gözle görülmeyen hafif bir iz kalabilir. Ameliyatsız otoplasti tekniğinde kesi olmadığı için iz kalmaz. Ayrıca uygulamanın ardından hasta memnun kalmadığı takdirde uygulamanın geri döndürülmesi imkanı vardır.

Hangi yöntemin uygulanması ile daha iyi bir sonuç elde edilebileceği yapılan tıbbi değerlendirmeye ve hastanın beklentilerine göre belirlenmelidir. Herkes için en iyi sonucu verebilecek teknik değişebildiği için operasyon öncesi planlama sürecinin mümkün olduğunda detaylı yapılması önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otoplasti öncesi hastanın tıbbi geçmişi dikkatli bir şekilde alınır. Eğer düzenli kullandığı ilaçlar, kronik hastalıklar ya da geçirilmiş ameliyatlar varsa hasta doktorunu bilgilendirmelidir. Yapılan fiziksel muayenenin ardından kulakların fotoğrafları çekilir, hastanın beklentileri öğrenilir.

Otoplasti için uygun bir aday olduğuna karar verildiği takdirde hastadan, operasyondan önce kanamayı artırabilecek aspirin, antienflamatuvar ilaçlar ve bitkisel takviyelerin kullanımını bırakması istenir.

Sigara içmek kan akışını ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Hasta sigara içiyorsa ameliyattan önce ve iyileşme sürecinde sigara kullanımını bırakması tavsiye edilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Çoğunlukla kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir. İyileşme süreci her kişi özelinde farklı ilerlemekle birlikte operasyonun nihai sonuçları gözle görülür hale gelmeye başlar. On iki aya kadar kulaklarda küçük değişiklikler meydana gelmeye devam edebilir. Otoplastiden elde edilen sonuçlar ömür boyu kalıcıdır.

Kulakların şeklini ya da orantısını etkileyecek herhangi bir travma, kaza haricinde değişiklik olmaz. Ancak kulak yaşla birlikte büyüyebilen ve deforme olabilen bir organdır. Dolayısıyla kepçe kulak ameliyatı ile yaşlanma süreci durdurulamayacağından yaşa bağlı değişimlerle karşılaşılması mümkün olabilir. Fakat bu değişim kulakların kepçeleşmesi olarak yorumlanmamalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastanın kulakları koruma ve destek amaçlı olarak bandajla kapatılır. Buna bağlı olarak biraz rahatsızlık ve kaşıntı hissedilebilir. Ameliyattan sonraki ilk gün kulakların içinde ve çevresinde lokalize ağrı ve şişlik görülebilir. Bu durumunda doktorun önerdiği şekilde, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk hafta istirahat edilmesi önerilmekle birlikte kan alışının sürdürülebilmesi için hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. Yatarken başın yukarıda kalacağı bir pozisyon tercih edilmelidir. Kulaklara baskı uygulanmamalı, yan yatılmamalı mümkünse gevşek yakalı ya da düğmeli üst giyim parçaları tercih edilmelidir.

Otoplastiden birkaç gün sonra bandajlar çıkarıldığında kulakların şiş ve kırmızı olması normaldir. 2-6 hafta süreyle geceleri kulakları örten gevşek bir kafa bandı takılması önerilir. Bu sayede yatakta dönerken kulakların öne doğru kıvrılması da engellenir. Kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldıysa dikiş alınmasına ihtiyaç yoktur. Aksi takdirde doktorun belirttiği sürede dikişlerin alınması gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Risk Faktörleri Nelerdir?

Tüm cerrahi uygulamalar gibi otoplasti de bazı riskler barındırır. Otoplasti sonrası kalıcı yara izi oluşsa da izler zamanla belirsizleşir. Ayrıca genellikle cerrahlar tarafından kulakların arkasına ya da kulakların kıvrımlarına gizlenecek şekilde kesi yapılır. Bu nedenle kolayca görülemezler.

  • İyileşme sürecine bağlı olarak kulaklar arasında asimetri gelişebilir. Ayrıca cerrahın, önceden var olan asimetri sorununu başarılı bir şekilde düzeltememesi de söz konusu olabilir.
  • Otoplasti esnasında kulakların yeniden konumlandırılmasına bağlı olarak bölgedeki cilt hissi geçici olarak etkilenebilir. Nadir vakalarda bu durum kalıcı olabilir.
  • Kulağın yeni şeklinin sabitlenmesinde kullanılan dikişler nadiren cilt yüzeyine doğru ilerleyip enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda dikişlerin yeni operasyon ile çıkarılması ihtiyacı oluşabilir.
  • Kepçe kulaklara aşırı düzeltme uygulandığı takdirde kulakların geriye doğru sabitlenmiş gibi görünmesine neden olan ve doğal olmayan konturların oluşması söz konusu olabilir.
  • Bunun dışında tüm diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi otoplasti de kanama, enfeksiyon ve anesteziye ters reaksiyon riski taşır. Aynı zamanda işlem esnasında ya da sonrasında kullanılan malzemelere karşı alerjik reaksiyon oluşması da söz konusu olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulağımda İz Kalacak mı?

Otoplasti kulak kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi ve fazla kıkırdak çıkarılarak kulağın kafatasına yaklaştırılması için yapılan bir ameliyattır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için yapılan kesi tipik olarak kulağın, kafa derisinin arkası ile birleştiği yerde, kulağın arkasındaki kıvrıma gizlenir. Kulağın arkasında bulunduğu ve neredeyse hiç fark edilmeyecek özellikte olduğu için bu yara izinin görülmesi çok zordur.

Kepçe Kulak Tedavisinde Amaçlanan Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı; kulak kepçesinin ya da dış kulağın yeniden şekillendirilmesi için uygulanan cerrahidir. Kulakların görünümünün iyileştirilmesi amacıyla uygulanır. Kulaklarının kepçe olması ve kulaklarında bulunan deformasyonlar nedeniyle estetik kaygılar yaşayan kişiler kepçe kulak tedavisi ile öz güvenlerinde artış sağlayabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Esnasında Ağrım Olacak mı?

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon altında uygulanır. Bu nedenle hastanın ameliyat esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Operasyon süreci oldukça konforludur.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatsız Yapılabilir mi?

Kepçe kulak sorununun ameliyatsız olarak düzeltilmesi bebeklerin ilk 3 aylık döneminde mümkün olabilmektedir. İlerleyen zamanla birlikte kulak kıkırdağı sertleşmeye başlar ve cerrahi müdahale en iyi tedavi seçeneği haline gelir. Otoplasti dışında ameliyatsız kepçe kulağı estetiğinde iple gerdirme yöntemi uygulanmakla birlikte bu yöntem kalıcı değildir.

Diğer bir deyişle bebeklikteki belirli süre dışında kepçe kulak sorununun kalıcı olarak düzeltilebilmesi için tek yol cerrahi müdahaledir. Yine de günümüzde kepçe kulak tedavisi ameliyatsız olarak yapılabilmekte ve tekrar eden uygulamalarla hastalar ideal görüntülerine kavuşabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Sonuçları Kalıcı mı?

Kepçe kulak ameliyatının ardından koruyucu bandajlar çıkarıldıktan sonra hastanın kulaklarında fark ettiği değişim kalıcıdır. Kepçe kulak ameliyatı ile kulakların birinde ya da her ikisinde gözlenebilen kepçe kulak sorunu giderilebilir, kulaklar arasındaki asimetri çözülebilir ve kulakların şekli yüzdeki diğer organlarla uyumlu hale getirilebilir.

Ameliyat Sonrası Duyma Fonksiyonlarımda Değişiklik Olacak mı?

Otoplasti kişinin duyma yeteneğini değiştiren bir operasyon değildir. Operasyon sırasında duyma fonksiyonlarından sorumlu kulak yapılarına herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Ameliyat sırasında estetik kaygı yaratan kulak kepçesine işlem gerçekleştirilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kepçe kulak ameliyatları; uygulanacak teknik, uygulamanın tek kulağa mı iki kulağa mı yapılacağı, anestezi türü, hastanın kulak yapısındaki deformite ölçüsü başta olmak üzere hastanenin ücret politikası, cerrahın deneyimi, kepçe kulak ameliyatı esnasında farklı bir operasyon planlamasının olup olmadığı gibi birçok farklı etken değerlendirilerek belirlenir.

Kepçe Kulak Ameliyatını Hangi Branş Doktoru Yapar? Doktorumu Nasıl Seçmeliyim?

Kepçe kulak ameliyatı KBB uzmanı ya da plastik cerrah tarafından yapılabilir. Karar verme aşamasında göz önünde bulundurulması gereken nokta ameliyatı yapacak olan doktorun branşı değil ameliyatı başarılı bir şekilde yerine getirmesini sağlayacak yetkinliğinin ve deneyiminin bulunması olmalıdır.

Bebeklerde Bu Rahatsızlık Olur mu?

Kepçe kulak bebeklik döneminden itibaren görülen bir sorundur. Genellikle doğumla birlikte görülen kepçe kulak sorunu, bazı durumlarda bebekler normal görünüme sahip kulaklarla doğarlar. Ve üç aylık olana kadar kepçe kulak sorunu ortaya çıkar.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Seçilmiş hastalara lokal anestezi altında uygulanan bu prosedürde kulak derisinde kesi yapılmaz. Kulak, bir iğne aracılığıyla kulak derisinin altına yerleştirilmiş çentikli iple geriye doğru hareket ettirilir. Ve çentikli ip sayesinde sabitlenir. Yaklaşık 30 dakika süren ameliyatın ertesi günü hasta günlük hayatına dönebilir. Uygulamanın ardından şişlik ve morarma oluşması beklenmez.

Hastaların banyo yapabilmesi için üç gün beklenmesi tavsiye edilir. Bu yöntem kıkırdak yapısındaki deformitenin çok ileri olduğu vakalarda uygulanamaz. Uygulamadan sonra hasta belirtilen süre boyunca kulaklarını darbeden korumalıdır. Bununla birlikte iple kepçe kulak ameliyatının sonuçları geçicidir ve bu yöntemle kalıcı sonuç elde edilmesi mümkün değildir.

Kepçe Kulak Olan Çocuğa Karşı Anne ve Babanın Görevleri

Kepçe kulak işitme fonksiyonu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayan tamamen estetik bir sorundur. Kepçe kulak anomalisi kişinin yaşam kalitesinin düşmesine, benlik saygısının azalmasına, asosyalliğe ve okulda düşük performansa neden olabilir.

Okulda kendisiyle dalga geçilmesi çocukta kısa vadeli mutsuzluğun yanı sıra öz imaj ve öz değer algısı üzerinde uzun vadeli potansiyel bir etkiye de neden olur. Ve bu durum ruh halinin hasar görmesine yol açabilir.

Bu aşamada ebeveynlerin görevi; kepçe kulak sorunu çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratacak seviyeye gelmeden tedavisini gerçekleştirmek olmalıdır. Yapılacak olan otoplasti öncesinde de çocuk açık ve net şekilde bilgilendirilmeli, süreç aile ve doktor iş birliği ile tamamlanmalıdır.

Kepçe Kulak ve Akran Zorbalığı Çocukları Etkiler mi?

Kepçe kulak çocuğun işitmesini engellemese de görünüş farklılığı çocuğun akran zorbalığına maruz kalmasına neden olabilir. Bu durum ise okuldaki performans düşüklüğünden, öz güven eksikliğine ve daha ciddi psikolojik problemlere kadar birçok olumsuz etki yaratabilir.

Ameliyat Sonrası Asimetri Oluşur mu?

Kepçe kulak ameliyatının tek bir kulağa uygulandığı durumlarda kulaklar arasında asimetri gelişebilir. Ya da her iki kulağa uygulanan asimetriden sonra iyileşme sürecinde oluşan farklılıklara göre kulaklar arasında asimetri meydana gelebilir.

Diğer Yüz Estetikleri İle Birlikte Yapılabilir mi?

Kepçe kulak estetiği gereklilik olduğu ve cerrah tarafından uygun görüldüğü takdirde diğer yüz estetiği ameliyatları ile birlikte uygulanabilir. Bu noktada önemli olan hastaların estetik görünümle ilgili beklentileri ve sahip oldukları estetik sorunlardır. Kepçe kulak ameliyatı burun estetiği, dudak estetiği, çene estetiği, elmacık kemiği estetiği gibi çeşitli ameliyatlar ile kombine edilebilir.

Kepçe Kulak Bandı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kepçe kulak bandı, otoplasti sonrasında kullanılan medikal bir üründür. Özel bir yapıda üretilen kepçe kulak bandı, kulakların başa yakın bir şekilde durmasını sağlar. Şişliklerin ve morlukların en aza indirilip, ağrıların ve enfeksiyon riskinin azaltılması gibi faydaları vardır. Üstelik kulakların sabitlenmesi ve korunması için de kullanılması önemlidir.

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X