Hemen Fiyat Al

Neden Kepçe Kulak Ameliyatı?

Kepçe kulak deformesi genellikle genetik etkenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu deformeleri kepçe kulak estetiği uygulanarak giderilmektedir. Tıpta otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak ameliyatı bu soruna kalıcı çözüm olmaktadır. Bu sorun kulaklarda yaşanan bozuklukların en başında gelmektedir. Yüzün estetik açıdan görünümünü tamamlayan kulakların kepçe olması halinde kişilerde farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar ilerleyen dönmelerde saçlarla kapatılmaya çalışılsa bile bu uygulamada fazla başarı sağlanamaz. Özellikle çocuklar bu konuda psikolojik sorunları oldukça fazla yaşar. Bu nedenle kulağın kıkırdaklarının gelişimini tamamladığı beş altı yaşından itibaren bu sorun kepçe kulak ameliyatı ile kalıcı olarak çözümlenmelidir. Bu ameliyatlar kişilerde psikolojik sorunlara neden olan kepçe kulak problemini ortadan kaldırdığından bir estetik ameliyat olarak değerlendirilmemelidir.

Kepçe Kulak Problemi Hangi Dönemde Başlar?

Kepçe kulak deformesi bebeğin anne karnında olduğu dönemde oluşur. Bu yüzden doğumla birlikte kulakların kepçe olduğu izlenebilir. Bebekte olan bu deformede yeni doğanlarda ilk yetmiş iki saat içinde müdahale edilebilirse düzelmesi sağlanabilir. Bunun düzeltilebilme sebebi bebeğe doğumla birlikte anneden geçen östrojen hormonudur. Bu süreçte bebeklerin kulak kıkırdakları yumuşak bir kıvamda olur. Bu sürede kulaklarda kullanılacak özel teller ve bantlarla kulakların kepçe kulak olarak kalması engellenebilir. Bunun uygulanmadığı bebeklerde kulak gelişiminin tamamlandığı beş altı yaşına kadar bekleyerek kepçe kulak ameliyatı (estetiği) yaptırılmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatının En Erken Uygulandığı Dönem Nedir?

Kepçe kulak deformesi toplumda en fazla rastlanan bir şekil bozukluğu olarak dikkat çekmektedir. Bu şekil bozukluğunun doğuştan itibaren olması kepçe kulak sorununun genetik olduğunu göstermektedir. Kulaklardaki gelişimin tamamlanması yani kıkırdak dokularının şekillenmesi beş altı yaşına kadar devam eder. Bu dönemde kulakların görüntüsünden rahatsız olan çocukların sosyal çevresiyle iletişimini koparabildiği gözlenmektedir. Çocuklar için ruhsal sorunlara neden olabilecek kepçe kulak deformesi okul çağından önce düzeltilmelidir. Çocukların okul döneminde sosyal bir travma yaşamamaları için kepçe kulak ameliyatı daha önce yapılmalıdır. Bu ameliyat kulak gelişimini tamamlamış olan her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi okul döneminden önce yaptırılmasıdır.

Kepçe Kulak Sorunu Ameliyatsız Düzeltilebilir mi?

Yeni geliştirilen iple kepçe kulak estetiği adındaki yöntemle ameliyatla kesi yapmadan yetişkinlerde olan kepçe kulak sorunu tedavi edilebilir. Kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilen kepçe kulak deformesi bu yöntemle giderilir. İple asma yöntemi denilen bu işlem, kepçe kulak düzeltme dışında burun ucuna ve kaşlara da uygulanabilen bir yöntemdir. Yapılan düzeltme işleminden sonra hastalar günlük yaşamlarına hemen dönebilir. Yapılan işlemde kulakta deriye açılan küçük deliklerden özel bir aletle geçirilen iple kepçe şeklinde olan kulak geriye doğru yatırılmaktadır. İşlem uygulanırken herhangi bir kesi yapılmadığı için, sonrasında pansuman yapma, dikiş almak, kontrole gitmek ve kulaklara bandajlama yapmak gibi uygulamalara gerek kalmaz.

Yapılan işlem sırasında kulaklarda biraz gerdirme yapıldığından operasyon sonrasında bir iki gün süreyle ağrı oluşabilir. Ağrılar için hastaların ağrı kesici kullanması yeterli olacaktır. Operasyondan sonra kullanılan ipin sağlam ve kuvvetli olması zamanla gevşemesine engel teşkil etmez. Çünkü ip sağlam olsa da ipin tutturulmuş olduğu yerin yumuşak doku olması gevşemelere neden olabilir. Kepçe kulağın iple düzeltilmesi halinde hastanın bu işlemi beğenmemesi halinde uygulamadan geri dönüşün çok kolay olması hastalar için büyük bir avantajdır. Kulağın kepçesinin düzelmesini sağlayan iplerin kesilmesiyle beraber kulak yeniden eski durumuna dönecektir. Cerrahi yöntem kullanılarak yapılan ameliyat sonrasında, yapılan kepçe kulak ameliyatında geri dönüş mümkün değildir. Kepçe kulak estetiği yapılan kulaklar kalıcı olarak şekillendirilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kararı Nasıl Alınır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde olan kepçe kulak deformasyonu için ameliyat kararı alma da zorlananlar, bu konuda deneyimli bir estetik cerraha danışabilirler. Ameliyatın gerekliliği konusunda sizi gerektiği gibi aydınlatacak olan estetik cerrah bu konuda karar vermenize yardımcı olacaktır. Yapılan muayenede kulakların yapısı incelenerek, bunların nasıl düzeltileceği konusunda gereken karar verilecek ve ameliyat planı yapılacaktır. Deforme tek kulakta olsa bile bazı durumlarda simetriyi sağlamak için her iki kulağa müdahale edilmesi gerekebilir. Kepçe kulak ameliyatının gerekli olduğu kararından sonra, hastaların ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken konular konuşulacaktır. Ameliyat sırasında kullanılacak anestezi türü, cerrahi yöntemler tüm açıklığıyla doktor tarafından hastaya anlatılacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Kulak arkasından ve hiç fark edilemeyecek kadar küçük bir kesiyle gerçekleştirilen kepçe kulak estetiği sayesinde kulak kepçesinde kalıcı bir şekillendirme yapılır. Kulaktaki kıkırdak yapılar ameliyat sırasında kullanılan kalıcı dikişlerle uygun açıya getirilerek şekillendirilmektedir. Bu ameliyat kulakta kalıcı bir düzelme meydana getirir. Ameliyatın en büyük avantajı, kepçe kulak deformesinin yeniden tekrarlama olasılığının olmamasıdır. Kepçe kulak ameliyatı sırasında on on iki yaşın altındaki çocuklarda genel anestezi yapılmakta, daha büyük yaştaki kişilerde lokal anestezi ya da sedasyon uygulaması yapılmaktadır. Ameliyat her iki kulak için yaklaşık olarak bir saat içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra kulakları baskılayıcı bandaj uygulaması yapılır. Genel anestezi uygulanmayan kişiler dışındakiler aynı gün içinde hastaneden taburcu edilir. Kulaklardaki bandajlar beş gün süreyle açılmaz. Bu süre sonunda bandajlar doktor tarafından açılarak, hastaların kulaklarına tenisçi bandı takılır. Görünürde herhangi bir iz kalmayan ve başarılı bir şekilde gerçekleşen ameliyatların ardından kişilerin kendine olan özgüveni artar ve yaşama daha iyi bağlanırlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat Mıdır?

Kepçe kulak ameliyatının risk oranı oldukça düşüktür. Ancak uygulanan bir cerrahi girişim olduğundan potansiyel risk faktörleri olabilir. Bu faktörler ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşma, kanama olması, hematom yani kan birikimi gibi risklerdir. Bunlar çok nadir olarak gelişse de, hastalara bu konuda gereken bilgilendirme yapılır. Hastaların estetik olarak yaşayabileceği problemlerin başında, kulaklarda oluşacak asimetriler gelir. Çoğu hastanın kepçe kulak ameliyatı öncesinde de asimetrisi olabilir. Bunların giderilmesi her zaman kolay olmaz. Ancak kulakların simetrik olması, ameliyat sonrasında asimetri oluşması sorunu da yaşanabilir. Oluşabilecek diğer sorun ise kulakların ameliyatla başa daha yakın hale getirilmesidir. Fakat bu tür sorunlar da kepçe kulak ameliyatında nadir olarak yaşanabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Normal Yaşama Ne Zaman Dönülebilir?

Bu ameliyatı olan kişiler iş yaşamına ve sosyal hayatına dönüşte erkek ve kadın hastalara göre farklılıklar yaşarlar. Kadınlar saç bandını normalde saçlarına aksesuar olarak kullandığından ameliyat sonrasında normal yaşamalarına hemen dönebilirler. Erkeklerin bu şansı olmadığından, normal yaşama dönüş sürecinde biraz beklemeleri gerekir. Saç bandı uygulaması eskiden yapılan klasik bandaj uygulamasına göre daha kullanışlıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak ameliyatından sonra her iki kulağın üzerine uygulanan baskılı sargıyla hasta, başka bir sorunu yoksa aynı gün içinde evine gidebilir. Kepçe kulak ameliyatından sonraki gün hastanın doktoruna pansuman için gitmesi gerekir. İlk günde gerdirmeden kaynaklı kulaklarda biraz ağrı olsa da ağrılar normal ağrı kesici ilaçlarla rahatça giderilebilir. Kulaklardaki sargılar açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da kadınların kullandığı saç bandı takılması gerekir. Takılacak bandın çok gevşek ya da çok sıkı olmaması gerekir. Kepçe kulak ameliyatından sonra üç beş gün süreyle işlem yapılan kulaklarda hafif bir kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Bu süre geçtikten sonra kulaklarda düzelme gözlenir. Kepçe kulak ameliyatı yapılan estetik ameliyatlar içinde kısa sürede iyileşme gösteren operasyonlar arasında yer alır. Kulakta oluşan ödem ameliyattan sonra iki hafta içinde geçer. Kulağın gerçek şekline kavuşması bir iki ay kadar sürer. Ancak bu sürede kulaklardan rahatsız olacağı bir görüntü meydana gelmez. Kepçe kulak ameliyatının kulağın arka bölümünden yapılması ve açılan kesinin orada olması sebebiyle, kulaklarda görünür bir iz kalmaz. Bu ince kesi yeri ve dikiş izi ameliyattan belli bir sonra iyice belirsiz bir hale gelir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir