Hemen Fiyat Al

Karın germe estetiği diyet ve egzersizle karın bölgesinin düzeltilemediği kişilerde uygulanan cerrahi bir yöntemdir.Karın germe estetiği tıpta abdominoplasty olarak tanımlanır. Bu ameliyatlar fazla kilolu kişilerde ziyade, karın bölgesinde sarkıklık olan, karın bölgesi deforme olmuş kişilerde uygulanmaktadır. Kilolu olan kişilerde tercih edilmemesinin nedeni, kiloların verilmesinin ardından karın duvarında yeniden deforme meydana gelmesinin kaçınılmaz olmasındadır.

Hastalarda karın duvarındaki sarkmaya, yağ dokusuna ve sarkık dokunun miktarına göre farklı yöntemler kullanılarak karın germe estetiği yapılmaktadır. Bu operasyonlar karın bölgesinin düzleştirilmesi, bombenin giderilerek daha estetik bir görünüm sağlanmasını amaçlar. Şişmanlığın giderilmesi amacıyla karın germe estetiği yapılmaz.

Yaptığı diyetler ve egzersizlerle karın bölgesinde olan fazlalıkları gideremeyen kişiler, karın germe estetiği yaptırmak isterler. Bu operasyonlar yetişkin olan herkese uygulanabilir. Kişilerin psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayacak, genel sağlıkları üzerinde olumlu etkiler yapan bu ameliyatları tercih eden kişiler genellikle kadınlar olur.

Karın bölgesinin sarkık ve gevşek bir yapıda olması neden olur?

 • Gebelik dönemi sonunda karın bölgesinin elastikiyetini kaybetmesinden ve sarkmasından
 • Yaşın ilerlemesiyle karın bölgesinin deforme olması
 • Genetik faktörler nedeniyle karın bölgesinin sarkması
 • Daha önce geçirilmiş cerrahi müdahaleler sonucunda karın bölgesinde meydana gelen deformasyonlar

Karın germe estetiğinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Mini karın germe yöntemi:

Karın ön duvarındaki bozulmalar göbek deliğinin alt bölümünde yoğunlaşmış, ciltteki sarkmalar, çatlamalar ve gevşeklikler az miktardaysa, hastalara mini karın germe yöntemi uygulanır. Karın kaslarındaki gevşeklik ve ayrılma hastada yoksa bu yöntemle karındaki sorun çözülecektir. Bu yöntemde daha az kesi yapılmaktadır. Bu yüzden ameliyattan sonra daha az iz kalır. Genel anesteziyle yapılan ameliyatlar, yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir.

Tam karın germe yöntemi:

Bu yöntem karın bölgesinde olan sarkmanın, gevşekliğin göbek deliğin üstüne kadar çıktığında uygulanır. Karın kaslarının esnekliğini kaybetmesi ve birbirinden uzaklaşması halinde ameliyat bu yöntemle yapılmalıdır. Bu ameliyat sırasında deformasyona bağlı karın bölgesinde daha fazla kesi yapıldığından, ameliyattan sonra kalan daha fazla iz kalır. Genel anesteziyle yapılan ameliyat yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra hastalarda gergin ve estetik görünümde bir karın elde edilir.

Karın germe estetiği için kimler uygun adaydır?

Karın germe ameliyatında hastaların karın bölgesindeki bombe düzeltilmekte ve düz bir karın meydana getirilmektedir. Kilolardan dolayı oluşan deformasyonlar kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Bu ameliyatın hastalarda uygulanması için bazı kriterlerin bulunması gerekir.

Bu etkenler;

 • Aşırı derecede fazla kilosu olmayan kişiler ameliyat için uygundur. Fazla kilolu kişiler farklı tedavi yöntemlerine başvurmalıdır.
 • Uyguladıkları diyetlere ve sportif faaliyetlere rağmen karın bölgesindeki yağları eritemeyen kişiler ameliyat için uygundur.
 • Kişiler kilolarını vermesine rağmen, karın bölgesindeki sarkmayı, gevşeme ve çatlakları önleyememesi halinde
 • Gebelik ve doğum sonrasında karın bölgesinde şişme ve sarkıklık olan kişiler
 • Gebelik ve devamlı kilo alıp verme gibi etkenlerden karın bölgesinde çatlama, sarkma ve gevşeme oluşmuş kişiler
 • Vücudunun diğer bölgeleri estetik görünmesine rağmen, sadece karın bölgesinde estetik olmayan görünüm olan kişiler
 • Bu ameliyatın sonuçlarıyla ilgili gerçekçi beklentileri bulunan kişiler
 • Karın germe estetiği sonrasında hemen gebe kalmayı düşünmeyen kişiler
 • Karın germe ameliyatının yapılması için herhangi bir sağlık sorunu olmayan
 • kişilerin bu ameliyat için uygun olduğu söylenebilir.

Karın germe estetiğinden önce neler yapılmalıdır?

 • Ameliyattan önce estetik cerrah karında olan yağlanmanın derecesi, gevşeklik ve sarkma oranı, karında yağlanmanın hangi bölgelerde toplandığını değerlendirerek, ameliyatın nasıl yapılacağına karar verir. Hastaların karın bölgesini düz ve sıkı bir hale getiren ameliyat, bel bölgesinde de bir miktar incelmeye neden olur. Fakat hastalar için zayıflama etkisi yoktur. Karın germe ameliyatının planlamasından sonra, hastaların ameliyat için yapması gerekenler belirlenir.
 • Estetik cerrah hastanın karın bölgesinden daha önce geçirmiş olduğu operasyonları değerlendirir.
 • Hastaların sigara kullanma alışkanlığı araştırılarak, bunu ameliyattan en az 3 hafta önce bırakmaları gerektiği anlatılır. Ameliyattan sonrahastaların yine 3 hafta süreyle sigara içmemesi gerekir. Bu önlem sigaranın kan dolaşımında olumsuz etkilere neden olmasından dolayı alınır. Ameliyat yaraların iyileşmesini olumsuz etkileyecek olan sigara alışkanlığı terk edilmelidir.
 • Hastalar fazla kiloluysa, ameliyat öncesinde kilo vermeleri gerekir. Karın bölgesinin gergin bir hale getirilmesi, pürüzsüz bir yapıya kavuşması için kilo verilmesi gerekir. Bu cilt yapısında incelmeye neden olacaktır.
 • Ameliyattan önce hastaların kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar, en az 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Bu tür ilaçlar ameliyatta ve daha sonra kanamalara neden olabilir.
 • Ameliyattan önce bitki çayları gibi bitkisel ürünler ve vitaminler bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önce hastaların makyaj yapmaması, oje sürmemesi ve karın bölgesini güneş ışınlarından koruması gerekir.
 • Ameliyatın kadınların adet dönemlerine gelmemesi sağlanmalıdır. Bunun estetik cerrah paylaşılması önemlidir.

Karın germe estetiğinde riskler nedir?

Ameliyatın yapıldığı yara yerinde enfeksiyon oluşması:

Her cerrahi girişimde yapılan kesilerde enfeksiyon gelişme riski vardır. Bu yüzden hastaların ameliyat sonrasında kullanmaları için verilen antibiyotik ilaçları içmesi gerekir. Bu tedbir enfeksiyon oluşma riskine karşı alınmaktadır. Antibiyotiklerin düzenli kullanımında enfeksiyon oluşma riski ortadan kalkar.

Ameliyatın yapıldığı bölgede kan yada vücut sıvısı birikmesi:

Ameliyatın yapıldığı karın bölgesinde olacak kan ya da sıvı birikimlerini önlemek için hastalara diren takılır. Bu risk nadir olsa da, gerekli olduğunda hastaya ikinci müdahale yapılabilir.

Emboli yani kan pıhtısı atılması:

Bu ameliyat olan kişilerin ileri yaşta olması halinde daha fazla önemsenir. Her cerrahi girişimde emboli oluşma riski vardır. Bu sebeple hastalar ameliyatın ardından en kısa sürede ayağa kaldırılarak yürütülür.

Kötü yara iyileşmesi:

Bu hastalarda ameliyattan sonra belirgin izlerin kalmasına neden olur. Bunun için ameliyattan önce bazı tedbirler alınmaktadır. Bunlarınbaşında sigara kullanan hastaların sigarayı en az 15 gün önce bırakmaları gelir. Ameliyattan sonra da en az 15 gün sigara içilmemesi gerekir. Sigara dolaşım bozukluğuna neden olduğundan yaraların iyileşmesini geciktirir.

Karın germe estetiği ameliyatından sonraneler olur?

Hastalara ameliyat sonrasında özel bir korse giydirilir. Bunun sebebi hastaların daha hızlı iyileşmesini sağlamak içindir. Bunun ne kadar kullanılacağına doktor karar vermektedir. Hastaneden çıktıktan sonra hastaların bazı kurallara dikkat etmesi gerekir.

Bu kurallar;

 • Hastalar ameliyat sonrasındaki iyileşme döneminde kendilerini güneş ışınlarından korumalıdır. Giysilerin bile güneş ışığını çekmemesi için açık renkteki kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Ameliyattan sonra belli bir süre hastalar yemek yememelidir. Bu sürenin ne kadar olacağına doktor karar verecektir.
 • Ameliyattan sonra hastaların karın bölgesinde şişlik, doku kabarması, morluk ve ağrılar oluşabilir. Ağrıların giderilmesi için ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Başlangıçta oluşan şişlik ve morluklar 1 ay gibi bir sürede iyileşme gösterir. Daha sonraki şişlikler 6 ay gibi bir süreçte iner. Yapılan işlemden sonra karın bölgesinin istenen şekli alması da 6 ayda olur.
 • Ameliyatta yapılan dikişler kendiliğinden eridiğinden, dikiş alına sorunu yokturr. Ancak doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir.
 • Ameliyattan sonra doktor tarafından verilecek antibiyotik ilaçlar enfeksiyon riskine karşı mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü karın germe estetiği uygulanan estetik operasyonlar içinde olduköa kapsamlı bir işlemdir.
 • Evlerine dönen hastaların 7-12 gün kadar yatak istirahati yapması gerekir. Çalışan hastaların işlerine dönmesi konusunda doktorun önerisini dinlemeleri gerekir. İnsanların iyileşme süresi farklılık gösterebilir.
 • Hastalar istirahat döneminde normal hareketlerini yapabilir. Kendilerini yormayacak hareketleri yapılabilir. Ancak ağır egzersizler ve sportif çalışmaların en az 2 ay sonra yapılması gerekir. Bunlara başlamak için karında olan deformasyonun iyileşmesine göre hareket etmek gerekecektir.

Ameliyattan sonra karın bölgesinde skar izi olur. Bu bölge ameliyatın sonrasında kapatılır. Pansuman yapıldığında doktor tarafından açılıp, pansuman yapılır. Bu bölge başlangıçta pembemsi kırmızı renkte olur. Bunun geçmesi için en az 6 ay süre gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında bu izin bikini bölgesinde kalması bile, bazı hastaların bundan huzursuzluk duymasına engel olmayabilir. Fakat karın germe estetiği iz kalmadan yapılamaz. Sadece ameliyatın sonuçlarına gerçekçi yaklaşan ve daha önce karın şeklinden memnun olmayan kişiler bunu sorun etmeden atlatırlar.

İzin normal rengine kavuşması için hastaların sabırlı olması gerekir. Normalde 6 ayda rengi değişen iz, bazı hastalarda bir yıla kadar bir süreçte iyileşme gösterebilir. Bu tamamen kişilerin cilt yapısıyla ilgilidir. Silik bir ten rengi haline gelen izlere bazı hastalar kalıcı makyaj yaptırmaktadır.

Karın germe estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Karın germe estetiği karında olan gevşekliği ve sarkıklıkları gideren, karın bölgesinin düz bir şeklegelmesini sağlayan estetik operasyondur. Karın bölgesinde üst, orta ve alt kısımda oluşan sarkıklığı ve yağ birikimini yok eden ve karın kaslarını sıkı bir hale getiren bir yöntemdir.

Yapılan ameliyat karın bölgesinde olan deformasyonun fazlalığına göre 3-4 saat sürer. Mini karın germede ise, işlem göbek deliğinin üstüne çıkmadığından 1-2 saatte biter.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir