Hemen Fiyat Al

Kalça Estetiği

Kalçalar memelerden sonra kadın imgesini belirleyen yapılardır. Bazı kadınlar bunu memelerin formundan daha fazla önemser. Bunun nedeni meme formunun farklı özellikteki sutyenlerle gizlenebilmesindendir. Kalçalar için böyle bir şansları olmadığından, kalça estetiği yaptırarak buna çare bulabilirler. Kalça estetiği yapılırken, örnek alınacak formlar genellikle siyah ırka ait olan ya da Brezilyalı kalçası denilen form gündeme gelmektedir. Kadınlar genellikle güzel kalçaları bu şekilde tarif ederler. Güzel bir kalça loş ışık altında verdiği yansımalarla kendini gösterir. Kalça çatalı ve be kavisi birbiriyle uyumlu şekilde oyulmuş, üçgen bir alanın olması, bu alanın iki tarafında gamzelerin bulunması, basenlerden kalça kubbesine giden dar geçişin olması, kalça kubbesinin üst tarafının dışarıya çıkık olması kalçaların çekici hale gelmesine neden olan detaylardır.

Kalça formunu oluşturmak için çeşitli yollara başvurulabilir. Kalçalarda düzensiz bir yağ dağılımından kaynaklanan bir sorun varsa, basık olması gereken bölgelere yağ aldırma uygulanarak buradan elde edilen yağlar çıkık olması arzulanan alanlara enjekte edilebilir. Bazı kişilerde yağ aldırma yapılacak kadar yağ olmayabilir. Bu durumlarda kalçalar için hazırlanan protezlerden faydalanılabilir. Bunlar meme protezleriyle aynı özelliklere sahiptir. Onlardan farkı sadece sertliği ve şeklidir. Kalçalar arasından kesi yapıldığından, hastalarda ameliyat izi sorun olmamaktadır.

Kalça Problemleri Nelerdir?

Yağ dokusu: Kadınlarda kalça şeklinin belirlenmesinde büyük oranda yağ dokusunun miktarı ve dağılımı rol oynamaktadır. Kalçada belli bölgelerde yeterli yağ dağılımı olmadığında kalçalarda aşırı kaslı ve erkeksi yapı oluşmaktadır. Bunun tersinin olması halinde yani kalçalarda belli bölgelerde yağlanma olduğunda kalça estetiği göze hoş gelmeyen şekilde oluşmaktadır.

Cilt yapısı: Yağ dağılımının iyi olmasına rağmen, cilt yapısında bozukluk varsa, bu durumda selülit adı verilen sorun meydana gelmektedir. Selülit cilt yüzeyinde portakal kabuğuna benzer ince girintili çıkıntılı olan deformasyonlardır. Göze hoş gelmeyen bu durum, kadınlarda probleme neden olmaktadır.

Yer çekimi: Yer çekimi doğal olarak her şeyi aşağıya doğru çekmektedir. Vücutta kalçalarda bundan nasibini alır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kalçalarda aşağıya doğru sarkma meydana gelir. Bu da doğal olarak kalçaların görünümünü bozar. Kalçalardaki ideal görünüm yağ dağılımı ideal olan, selülitleri olmayan ve yüksekte duran bir yapıya sahip olmalarıdır.

Kalça Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kalça bölgesine yapılacak pek çok işlem bulunmaktadır. Bu işlemler hastanın ihtiyacına göre bir arada ya da tek başına yapılabilir.

Liposhaping: Kalça estetiğinde en önemli olan şey yağ dağılımının doğru sağlanmasıdır. Bu yağ dengesinin değiştirilmesi kalçaların ideal şekline kavuşmasını sağladığı gibi, yukarıda durmasına sebep olur. Bunu sağlamak için yağlar fazla olan alanlardan alınmalı, eksik olan yerlere dağıtılmalıdır. Bu işlem için yağın fazla olduğu belden, basenden, poponun alt ve dış tarafından ince kanüller aracılığıyla yağ alınır. Bu yağ özel işlemlerden geçirilerek yoğunlaştırılır. Daha sonra poponun üst tarafından verilir. Bu sayede bel çukurlaşır, incelir ve basenler daralır. Popoda alt tarafta olan yığılma gider, hafifleme sağlandığında popo yükselir. Yağ enjeksiyonu sayesinde poponun üst kısmı dolgunlaşır, yuvarlak ve yüksek bir görünüme kavuşur. Bu işlem sadece bir saat sürmekte ve lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır.

Popo protezleri: Basık popolarda yeterli yağ dokusu bulunmayan kişilerde silikon popo protezleri kullanılabilir. Bunlar kalçalar için tasarlanmıştır. Son zamanlarda bunlar kas içine yerleştirilmektedir. Bu kalça protezlerinden kaynaklanan sorunları azaltmakta etkili bir uygulamadır. Kalçaların arasında bulunan oluktan küçük bir kesiyle yerleştirilen protezlerden sonra görünürde iz kalmaz. Kalça estetiğinde önemli rol oynayabilecek durumdadır.

Popo germe: Kişilerde verilen aşırı kilo sonrasında bacak cildinde ve kalçalarda aşağıya doğru sarkma olur. İçi boşalan ve bollaşan cilt, karın germeyle birlikte bir kuşak halinde çıkarılır. Buna kuşak lipektomi denir. Ameliyattan sonra çamaşırın içinde olan çepeçevre iz kalır. Bu sayede bacak cildi ve kalçalar gerginleşir. Kalçanın alt tarafında bolluk varsa, kalçanın altında kalacak izle yapılan deri çıkarılması söz konusu olabilir.

Dikiş askıları: İnce ciltli, zayıf ve küçük popolu olan hastalarda zaman içinde meydana gelen küçük sarkmalarda dikiş askıları kullanılabilir. Askılama işleminde özel dikişler kullanılır ve üç ay arayla iki seans halinde uygulanır. Birinci seansta dikişler konur ve dokularla bütünleşmesi sağlanır. İkinci seansta askılama yapılır. Bu işlemin etkisi zayıf olduğundan kısa süreli etkili olur.

Dolgu uygulamaları: Yağ enjeksiyonu için yeterince yapı bulunmayan, poposu basık olan ve protez istemeyen kişilere hyalüronik asit dolgusu yapılır. Bunlar genellikle bir yıl kadar dayanır.

Kalça Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Kalça estetiği kalçasının görünümünden memnun olmayan herkese uygulanabilir. Kalçalarda olan memnuniyetsizlik genellikle basık olması, düşük olması ya da fazla geniş olması gibi etkenlerdir.

Kalça Estetiği Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılabilir?

Her ameliyatta olduğu gibi, bu ameliyatlardan 3 hafta öncesinden sigara kullanımını bırakmak gerekir. Ameliyata bir hafta kala kanı sulandıracak ilaç ve benzeri ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu dönemde kullanılmaması gerekenler;

Birtakım ağrı kesiciler

Ginseng, co-enzim Q gibi maddeler bulunan multivitaminler

Keten tohumu, yeşil çay, domates çekirdeği, kiraz sapı gibi bitkisel ürünler

Zayıflatıcı etkisi olan ürünler

Kalça Estetiği Ameliyatlarında Anestezi Kullanımı ve Süresi

Kalça estetiği için yapılan ameliyatlar işlemlerin durumuna göre iki dört saat kadar sürer. Bu operasyonlar ameliyat ortamında, genel anestezi altında yapılır. Macolane uygulamalarında ise sedasyon kullanılır.

Kalça Estetiği Ameliyatlarından Sonra

Kalça estetiğinde kullanılan protezlerde biraz ağrı olabilir. Ameliyattan sonra hastalarda oturma güçlüğü olabilir. Liposhaping işlemleri de ağrı yapabilir. Macolane ve askı işlemleri ağrılı olmaz. Ameliyattan sonra hastalar aynı güne eve dönebilir. Hastalarda kuşak şeklinde cilt çıkarıldığında, bir gün boyunca hastanede kalınır. Banyo yapmak için iki gün kadar beklenmelidir. Dikişler cilt altında olduğundan, dikiş alınmasına gerek kalmaz. Protez kullanıldığında otururken biraz daha dikkatli olunmalıdır. Üç hafta süreyle korse kullanılması gerekir. Bu süreden sonra hastalar koşma dışında hafif sporlar yapabilir. Altı hafta geçtikten sonra her türlü aktivite yapılabilir.

Kalça Ameliyatları Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Kalça estetiği için yapılan yağ enjeksiyonları sonrasında ciddi bir sorun oluşmaz. Enjekte edilen yağın bir kısmı kaybedildiğinden, kalçalarda biraz küçülme olabilir. Kalçalardan kuşak şeklinde cilt çıkarıldığında, kalça askılarında olan izler hastalarda rahatsızlık yaratabilir. Fakat bunlar bir süre sonra daha belirsiz hale gelecektir. Protezlerde daha önce olan olumsuz etkiler, bunların adale içine yerleştirilmesinden sonra bu etkiler azalmaya başlamıştır. Kalçalara konulan dolgu malzemeleri vücutta reaksiyon yaratabilir. Bu yüzden dolgu için eriyen maddeler kullanılmalıdır. Dikiş yapılan askılar ise kısa süreli olabilir.

Kalça Ameliyatlarının Etkisi Kalıcı mıdır?

Yağ enjeksiyonu sonrasında yağ oranının % 30’u kaybedilir. Bu işlemle bele ve kalçaya verilen şekil kalıcı olur. Popo protezleri ile yapılan işlemde kalıcı etki yapar. Kuşak şeklinde çıkarılan ciltle yapılan askıların sonucu da kalıcıdır. Dikiş askılarında ise etki süresi kısadır. Hastanın anatomik yapısı bunda etkili olur. Macolane enjeksiyonlarında etki bir yıl içinde kaybolur. Yapılan cerrahi işlemlerin etkisini arttırmak için hastaların kilolarına dikkat etmesi ve düzenli egzersiz yapması tavsiye edilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir