Hemen Fiyat Al

Çağımızın büyük sorunlarından biri de saç dökülmesi olarak bilinmektedir. Çağımızın bir hastalığıdır çünkü stres, hastalıklar ve zorluklar saç derisini etkilemektedir. Bireyler saçları döküldüğü zaman girdiği ortamlarda kendine güvensizlik, kendini beğenmeme ve özgüven eksikliği gibi birçok travma yaşamaktadır.Aslında saç dökülmesi de travmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri çevresel faktörler ve genetik faktörler olarak görülmektedir.Kadınlarda saç dökülmesi genel olarak çevresel faktörlerle ilişkilendirilmektedir.Çünkü kadın, daha çok düşünen ve daha çok stres yapan varlıktır.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Saç dökülmesi genel olarak psikolojik nedenlerden ve hastalıklardan dolayı oluşmaktadır.

  • Kadınlarla ilişkilendirilen çevresel faktörler de şunlardır;
  • Beslenme alışkanlığının bozulması ve zayıflama diyetleri sonucu aç kalmak ,
  • Ruh sağlığının bozulması ve ruh yaralanmalarına çözüm bulamamak,
  • Bunun yanı sıra deri hastalıkları ve stres başlıca nedenler arasında görülmektedir.

+Saç dökülmesi özellikle 20’li yaşlarda kendini göstermektedir.

Patolojik Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesine Yol Açan Faktörler

Bazı hastalıklar saç dökülmesine neden olan faktörler arasında görülmektedir.

Örnek olarak mantar hastalığı da saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasındadır. Ama genelde bu hastalıktan dolayı saçı dökülen bireylerin 6 ile 8 hafta sonra saç dökülmesi azalmaktadır.Bunun yanı sıra her şeyi sorun haline getirmek de nedenler arasındadır.

Özellikle çok üzülmek, çok düşünmek ve sürekli sorun yaşamak saçların dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olarak görülmektedir. Cilt kanseri, beslenme bozuklukları, zayıflama diyetleri ve adet sancıları bunlara örnek diyebiliriz.

Saç dökülmesinin neden olan hastalıklar; bunlar daha çok psikolojiye dayanmaktadır. Eğer mutluysanız ve kendinizi iyi hissediyorsanız saçlarınız da mutludur.

Bir sorun sırasında saçlarınızı çekiştirmek ve ruhsal incinmeler yaşamak saçlarınızı döken bir hastalık türü diyebiliriz.

Saça kimyasal maddeler uygulamak ve saçların çok fazla çekilmesi gibi faktörlerden uzak durursanız saç dökülmesiyle karşılaşmayabilirsiniz.

Kullandığınız saç maşası ve fön saçların kuruluğunu arttırarak ve saçlarınızın dökülmesine neden olmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Öncelikle bunun için çok farklı öneriler bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Badem göz estetiği sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Bitkisel Kürler

Genç yaşlarda çok sık saç dökülmesi sorunuyla karşılaşılmaktadır. Bitkisel kürler bu dökülmeyi büyük oranda engelleyebilmekte ve saç oluşumunu sağlamaktadır.  İŞte saçlarınızı güçlendirecek bitkisel kürler:

Sarımsak ile saç gürleştirme 

Doğal bir antioksidan kaynağı olan sarımsağın tüm vücuda olduğu gibi saçlara da ciddi faydaları vardır. Sarımsak saçları kaybolan esnekliğine kavuşturur ve kopmaları engeller. Bunun yanında yeni ve sağlıklı saç tellerinin çıkmasını ve saçların gürleşmesini sağlar. Sarımsağı saçlara uygulamak için, üç diş sarımsağı soyun ve ezin. Ardından ezilmiş sarımsağı masaj yaparak saç diplerinize uygulayın ve en az bir saat saçınızda bekletin. Daha sonra bitkisel bir şampuanla yıkamayı tercih edebilirsiniz. Sarımsağın kokusunun saçta kalmasından korkuyorsanız ezilmiş sarımsağa süt karıştırmayı deneyebilirsiniz.  

Karanfil ile saç gürleştirme 

Karanfilin saç üzerinde ciddi oranda iyileştirici bir etkisi vardır. Saçların nefes almasını sağlamakla kalmayıp, kırıkların onarılmasını ve yeni saç oluşumunu destekler. Aynı zamanda saça bakım yaparak gürleşmesini sağlar. Karanfili saça uygulamak için, bir tutam kurumuş karanfili bir miktar su içerisinde kaynatın. Kaynattıktan sonra oluşan karışımı süzün ve soğumaya bırakın. Daha sonra suyu saçınıza masaj yaparak uygulayın ve en az bir saat bekletin. En az haftada bir kere uygulanması gereken bu kür saçlarınızın dolgunlaştıracak ve gürleşmesini sağlayacaktır.  

Pozitif Bakış

Her şeyden önemlisi pozitifliktir. Unutmayın ki moralinizi yüksek tutarak büyük hastalıkları bile yenebilirsiniz.

Saç derisi de ruh halinden etkilenmekte ve kişinin ruh haline göre şekil almaktadır. Hatta sabah uyandığınızda kendinizi nasıl hissettiğinize bir bakın ve saçlarınızın görüntüsüne dikkat edin; sizi yanıltmayacaklar.

Kullandığınız Eşyalar

Kesinlikle saç maşası ve fön kullanmamaya özen gösterin. Bunun yanı sıra kullandığınız tarak ve şampuanı iyi seçin.

Çünkü şampuan kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında en önemli etkendir.

Profesyonel Destek

Saçlarınıza yapılacak profesyonel bakımlar, saçlardaki dökülmeyi azaltacak ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple konusunda uzman kişilerce muayene edilmenizde ve tedavi sürecinizin planlanmasında yarar vardır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir