Hemen Fiyat Al

Saç dökülmesi kadın erkek hemen hemen herkeste görülebilen ortak bir sorundur. Çeşitlerine göre erkeklerde ve kadınlarda farklı yoğunluklarda yaşanabilmektedir. Tıp literatüründe saç dökülme çeşitleri hangi cinsiyette daha yoğun görülüyorsa, o cinsiyetin adıyla anılır olmuştur. Örneğin kalıcı saç dökülmesi çeşitleri 3’e ayrılmaktadır. Bunlar kadın tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi ve bölgesel dökülmedir. Örneğin erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklerde görülen bir saç problemi olmamakla birlikte günümüzde kadınları da etkileyebilen bir sorun haline dönüşmüştür. Genel olarak erkeklerde daha çok görüldüğü için bu ismi almıştır.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Kadın erkek her iki cinsiyette de saç kaybının ana türü androjenetik alopesi ya da erkek tipi saç dökülmesidir. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle alın bölgesinin iki kenarından başlar ve geriye doğru çekilen ön saç çizgisi nedeniyle karakteristik bir ‘M’ şekli oluşturur. Ardından ön saç çizgisinden itibaren parçalı olarak incelmeye başlar. Sonuç olarak kafa derisinin her tarafına yayılan bir seyrelme görülür. Bİr kadının saç çizgisi nadiren yok olur ya da tamamen kel kalırlar.

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da görülen kelliklerin ve kalıcı saç kayıplarının %80’i erkek tipi dökülme sebebiyle olmaktadır.

Kadınlarda da salgılanan androjen hormonunun etkisi, saç köklerindeki damarların daralmasına sebep olabilmektedir. İyi beslenemeyen saç kökleri küçülerek tüy şeklindeki küçük kıllara dönüşür ve kişide erkek tipi saç dökülmesini başlatır. .kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin özellikleri genel olarak şöyledir:

  • Dökülme genelde tepe noktasından başlar.
  • Daha sonra alın bölgesi açılmaya başlar.
  • Bu dökülme tipinde ense kısımları en son ve en az dökülen bölgelerdir.
  • Bu dökülme tipinin ilerlemesi yavaşlatılabilse de kalıcıdır.
  • Genelde ailesel yatkınlık sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ailede kadıne rkek farketmeksizin bir kişide genetik kellik olması, kadında erkek tipi saç dökülmesi başlangıcı için yeterlidir.

kadinlarda_erkek_tipi_sac_dokulmesi_nasil_onlenir

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur?

Günümüzde kadınlarda da görülen erkek tipi saç dökülmesinin temel nedeni,androjen hormonunun normalden fazla salgılanmasıdır. Kadınlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan bu hormonal dengesizliklerin tedavisi mümkündür. Ancak bu gibi durumlar DNA yapısından kaynaklanıyorsa ailesel yatkınlık var demektir. Bu da kalıcı bir etkiye sebep olmaktadır. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin nedenini anlamak için önce erkek tipi saç dökülmesini iyi anlamak gereklidir. Genel olarak erkek tipi saç dökülmesinin iki temel sebebi vardır:

 

  • Androjen hormonlarının normalden daha fazla salgılanması

 

Erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebi bu hormonun gereğinden fazla salgılanmasıdır. Androjen hormonlarından ‘Testosteron ve Dihidrotestosteron (DHT)’ saç köklerinin olumsuz etkiler ve zayıflatır. Androjen hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda salgılanan bir hormondur. Ancak kadınlar erkeklere nazaran testosteron gibi erkeklik hormonlarını daha az salgılarlar. Kadınlarda testosteron hormonunun fazla salgılandığı durumlarda saç kökleri bu durumdan etkilenir ve tepe noktasından dökülmeye başlar.

 

  • Saç köklerinin androjen hormonuna dayanıksız olması

 

Saç kökleri belli oranda androjen hormonu için dayanıklıdır. Ancak kadınlarda bu hormonun fazla salgılanıyor olması, zaten genetik özellikleri sebebiyle bu hormona karşı dayanıksız olan saç kökleri küçülür ve tüy biçimindeki uzamayan ufak kıllara dönüşür. Hormonal sorunlarla birlikte, saç köklerinin bu hormonlara dayanıksız olması da bu etkiye sebep olabilmektedir.

kadinlarda_erkek_tipi_sac_dokulmesi_nasil_onlenir

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tepeden başlar. Tepeden enseye doğru devam eden saç dökülmesi kalıcı bir dökülmedir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi genellikle ergenlik döneminde başlar, saç kalitesi düşer, saçlar zayıflar ve incelir. Bu sürecin sonunda kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi denen olay meydana gelir. Kadınlarda bu tip dökülmenin erken teşhisi hormon teşhisiyle ortaya çıkabilir. Kadınlar için hazırlanmış olan Norwood ölçeği de dökülmenin erken teşhisi açısından yardımcı olacaktır.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin tıbbi tedavisi nasıldır?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi fark edildiği zaman anında uzman bir hekime başvurulmalıdır. Eğer dökülmenin sebebi hormonal kaynaklı ise ilaç tedavisi ile dökülmeyi durdurabilir. Bunun dışında demir tedavisi de uygun görülebilir. Çünkü bazı kadınlarda demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Yapılan hormon ve vitamin testleri sonucunda gerekli tedavi uygulanabilmektedir. Bunun dışında dökülmeyi önlemek ve durdurmak için çeşitli yöntemler de mevcuttur.

PRP tedavisi

PRP saç tedavisi; doku tedavisi yöntemi ile gerçekleştirilen, saç dökülmesinin engellenmesini ve sayıflamış saç köklerinin canlandırılmasına yönelik olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle birlikte kişinin kendi kanı alınır ve laboratuvar ortamında ayrıştırılıp plazma elde edilir. Elde edilen kandaki akyuvarların, trombositlerin, pıhtılaşma etkenlerinin ve PGF’lerin spesifik bir uygulamaya tabi tutulmasıyla PRP için gereken plazma hazır hale gelir. Bu plazmanın hazır hale getirilmesi ile platet adı verilen vitaminler elde edilir ve bu platetler saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin gücünü kaybettiği kısma enjekte edilir. PRP işlemi sırasında enjekte edilen vitaminler ile doku tedavisi yapılmış olur ve böylece PRP sonlandırılır.  

Saç ekimi

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin kesin ve kalıcı çözümü saç ekimidir. Saç ekimi genetik, hormonal ya da kaza sonucu dökülen saçların tekrar sağlıklı bir şekilde çıkmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde oldukça popüler olan saç ekimi tedavisi saçlarını kaybetmiş birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Saç ekimi genel olarak vücudun belli bölgelerinden alınan saç köklerinin toplanması ve kellik görülen bölgelere ekim yapılmasıdır. Saç ekimi tedavisi hastane ortamında, saç ekimi doktoru e hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından 4-8 saat süren operasyonlarla gerçekleştirilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir