Hemen Fiyat Al

İnce ve çarpık bacak estetiği nedir?

Kadın ve erkeklerde bacak ve baldır bölgesinin oranları genel vücut yapısında önemli bir yer tutar. Özellikle kadınların günlük yaşamında bu bölgeyi açıkta bırakacak kıyafet giyme gereksinimi nedeniyle, bölgenin kamufle edilmesi oldukça zor olmaktadır.

İnce ve çarpık bacak estetiği bu nedenlerle oldukça fazla tercih edilen ameliyat türleri arasında yer almaktadır. Bu sayede ince ve çelimsiz, çarpık yapıda olan bacaklar estetik bir yapıya kavuşturulmaktadır. Bu estetik operasyonlar sonrasında özellikle kadınlar diledikleri kıyafeti gönül rahatlığıyla giyebilir, psikolojik olarak kendilerini daha iyi hisseder.

Kadınların ve erkeklerin çoğunluğu bacak bölgesinde olan eğrilikleri ve ince yapıyı önemserler. Erkekler bacak yapısında kaslı bir görünümü arzu ederken, kadınların isteği daha estetik, simetrik, düzgün ve kalınlığı normal olan bacak yapısıdır.

Geçmişte vücut geliştirme sporunda başarılı şekilde uygulanmış olan teknikler, günümüzde geliştirilerek uygulanmaya başlanmıştır. Kişilerde bazı durumlarda pantolonla bile gizlenemeyen bacak kusurları bu estetik uygulamayla giderilmektedir.

Bacak estetiğinin basit bir şekilde liposakşın ameliyatıyla vücuttaki fazla yerlerden alınacak yağ hücreleri sayesinde bacaktaki eksik alanlara nakledilerek, bacakların dolgunlaştırılması sağlanır. Bu işlemle bacakların S biçiminde kıvrımlı olması ve çarpık görünümlü bacakların düzgün olması sağlanır.

Bacaklardaki daha fazla olan deformitelerde özel tasarlanan silikon protezlerden faydalanılır. Bunlar diz arkasından açılan 3-4 cm lik kesilerden yerleştirilir. Bacakta boşluk olan ceplere konularak, buralarda kalıcı düzelmeler sağlanır. Bu işlemler hastanın durumuna göre belirlenir.

İnce ve çarpık bacakların nedeni

Bu sorun çocukluk döneminde uygun sporun yapılmaması, kötü ve bilinçsiz beslenme düzeni gibi sonradan oluşan faktörlerin genetik etkenlerle birleşimi sayesinde bacak bölgesinde şekil bozuklukları oluşmaktadır. Bu tür estetik kaygıların dışında insanlarda polio çocuk felci, baldır kaslarının gerginliğine yol açan clubfoot deformitesi gibi rahatsızlıklar nedeniyle de, tedavi amacıyla bacak estetiği kullanılabilir.

İnce ve çarpık bacak estetiği için uygun hastaların izleyeceği yollar

Bacaklarındaki şekil bozukluklarından şikayetçi olan kişiler öncelikle bu konuda uzman bir plastik cerraha başvurmalıdır. Bacaklarda meydana gelen estetik sorunlar farklı bölümlere ayrılabilir. İnce bacak, kalın bacak, asimetrik bacak, çapraz bacak, parantez bacak, dalgalı bacak gibi deformasyonlar olabilir.

Bacaklardaki yağlanma ise en fazla kalçada, diz içlerinde ve uyluk bölümünde olur. Bunlar tespit edildikten sonra hastalarda yapılacak işlemler daha rahat belirlenir. Burada yapılan detaylı bir muayene sonucunda, hastanın bu estetik operasyonu neden istediği belirlenir.

Bacak estetiğinin bozulmasına neden olan çocuk felci, dizlerde biriken yağlanma gibi etkenler belirlenir. Burada her iki bacak için ayrı bir değerlendirme yapılır. Yapılan değerlendirme sonrasında, bacakların simetrisi gözden geçirilir. Bu aşamadan sonra uygun olacak yöntemlerin belirlenmesi gerekir.

İmplant uygulaması yapılacaksa, büyütmeye uygun olacak protezin ölçüleri belirlenir. Hastaya yağ transferi yapılacaksa, bunun hasta için uygunluğu belirlenir. Hastanın devamlı olarak kullandığı ilaçlar, bitkisel ürünler, sigara alışkanlığı gibi şeylerin değerlendirmesi yapılarak, operasyondan öncesi bunları kesmesi sağlanır.

Bacak estetiğinde neler yapılır?

  • İmplant kullanılarak çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi
  • Yağ transferi yapılarak çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi
  • Liposculpture ve yağ transferi yapılarak denge prosedürünün sağlanması
  • Kalın bacakların inceltilmesi
  • Ayak bileğinin ve diz bölgesinin kalınlaştırılması ya da inceltilmesi

Bacak estetiği sırasında yapılan işlemler

İmplant kullanılarak çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi: Silikon doku yumuşaklığında olan protezler kullanılarak işlem yapılır. Bunun ebatları hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Hastalara lokal anestezi ya da sedasyon uygulanarak uygulama yapılır.

Protezler diz arkasında olan doğal kıvrımdan kasların üzerine yerleştirilir. Yapılan operasyon yaklaşık olarak 1-1,5 saat kadar sürer. Hastalar operasyon sonrasında aynı günde taburcu edilebilir ve yaklaşık olarak bir hafta içinde işlerine geri dönebilirler. Operasyondan sonra 15 gün süreyle kompresyon çorabı giyilmesi gerekir.

Bacak kaslarının gevşek tutulması için, kadınların on gün süreyle topuklu ayakkabı ya da terlik giymesi tavsiye edilir. Erkeklerde buna uygun olarak ayakkabılarını ve terliklerini ayarlayabilir. Operasyon sonrasında 6-8 hafta kadar hastaların aktif egzersizler yapmaması gerekir. Koşu gibi etkinliklerin en az 3 ay sonra başlaması uygun olur.

Yağ transferi yapılarak çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi:

Bu yöntem yağ transferini isteyen hastalar için uygundur. Hastaya karın, bel ve diz içinde olan yağlar transfer edilir. Yapılacak küçük şekillendirmelerle iyi sonuçlar alınabilir. Hastalar genel anestezi yada lokal anesteziyle 1,5-2 saat süren operasyondan sonra aynı gün taburcu edilebilir. Hastanın bir hafta içinde işine geri dönmesi uygundur.

Operasyon sonrasında 15 gün süreyle kompresyon çorabı giyilmesi tavsiye edilir. Bacak kaslarının gevşek olması için, kadınların on gün süreyle topuklu ayakkabı ya da terlik giymesi tavsiye edilmektedir. Erkeklerde buna en uygun şekilde ayakkabılarını ve terliklerini ayarlayabilir. Operasyondan sonra yine 6-8 hafta kadar hastaların aktif egzersizler yapmaması gerekir. Koşu gibi etkinlikler ise en az 3 ay sonra başlaması uygun olacaktır.

Liposculpture ve yağ transferi yapılarak denge prosedürünün sağlanması:

Bu işlem sırasında bacak ve diz bölgesinde orantısız şekilde birikmiş olan fazla yağ dokuları alınarak, bunlar ihtiyaç olan zayıf duran bölgelere aktarılır. Daha fazla diz içlerinden alınarak, kaslı görünümü yumuşatabilmek için kas kenarına ya da içe çarpık olan bacağın düzeltilmesi için diz içlerinden alınarak, dizlerin dışı doldurulur. Bu şekilde yapılan bacak estetiğinde yağlar 6-8 ay sonra bir miktar erime yapabilir. Ancak ikinci bir operasyonla eksilen yağ hücreleri tamamlanabilir.

Kalın bacakların inceltilmesi:

Bacaklarda aşırı derecede belirgin olan gastrokinemos kası cerrahi olarak inceltilerek, kalın bacaklar inceltilmiş olur.

Ayak bileğinin ve diz bölgesinin kalınlaştırılması ya da inceltilmesi:

Bu işlemde de ayak bileği ve diz bölgesinin inceltilmesi ya da kalınlaştırılması işlemi protezler ya da yağ enjeksiyonu gibi yöntemlerle yapılır.

İnce ve çarpık bacak estetiğinde iyileşme süreci

Uygulanan operasyonlar bacaklara yerleştirilen implant adedine göre 1-3 saat içinde gerçekleştirilir. Hastanın sonrasında 2-3 gün kadar yastıkla yükseltilen bir yerde istirahat etmesi yeterlidir. Bacaklarda olan bandajların çıkarılmasından sonra, hastalar günlük normal aktivitelerini yapabilirler.

Çalışan kişiler bir hafta içinde işlerine geri dönebilir. Ancak hastaların tam olarak faaliyetlerini yapmaya başlaması genellikle 6 haftayı bulur. Ağır egzersizlerin, koşuların yapılması için ise en az 3 ay beklenmesi gerekir.

Bacaklarda kullanılan implantlar kaç yıl işlev görür?

Bacak estetiği için kullanılan silikon protezlerin son kullanma tarihi bulunmamaktadır. Bunlar ömür boyu işlev görebilir. Fakat boyutlarının değiştirilmesi ya da enfeksiyon oluşumu gibi sebepler olursa, implantların çıkarılması gündeme gelebilir.

Çarpık ve ince bacak estetiğinde liposakşın ve yağ transferi neden tercih edilir?

Bu yöntemlerle yapılan estetik operasyonun bazı avantajları bulunmaktadır. Öncelikle bunların 3 mm gibi küçük kesilerden yapılıyor olmasıdır. Bu tür kesiler hastalar çorap giymese bile gizlenme olanağına sahiptir. Ayrıca kişideki bel, karın ve kalça bölgesindeki yağ dokusu kullanıldığından, hem doku uyumu daha güzel olmakta, hem de bu gölgelerde bile incelme sağlanmaktadır.

Bu yöntemler deformiteleri az olan hastalarda tercih edilmektedir. Yapılan yağ transferlerinin dengeli bir şekilde aktarılması gerekir. Genellikle hastalarda ikinci bir seans daha uygulanır. Ancak bu yöntemlerin uygulanması için, hastalarda yağ dokusunun olması gerekir. Bu nedenle herkes için uygun bir yöntem olmayabilir.

Yağ transferiyle yapılan bacak estetiğinde yağların erimemesi için ne yapılmalıdır?

Bunun sağlanması için yağ hücrelerinin rafine edilmesi, yoğunlaştırma işlemine tabi tutulması gerekir. Bu işlem için santrifüj, süzme, filtreleme gibi yöntemlerden faydalanılabilir. Hastada deri gerginliğinin değerlendirilmesi, üç boyutlu planlama ve yumuşak geçişlerin sağlanması gerekir. Yağ transferinde oldukça sabırlı ve ince bir çalışma yapılması gerekir.

Bu sayede yağların erimesi azalabiliyor. Gergin bir cilde sahip olanlar ve yağın hızlı eriyeceği düşünülen hastalarda diz içinden liposakşın uygulaması daha faydalıdır. Bu sayede daha iyi bir estetik uyum sağlanabilir. Transfer yapılırken erimeyi dikkate alarak, daha fazla yağ hücresi transferi de yapılabilir.

Ayak bileğinin üzeri nasıl inceltilir?

Bu özellikle kadınlar için büyük bir estetik sorun teşkil eder. Ayak bileğinin görünümü bacak estetiğinde oldukça önemlidir. Ayak bileğinde hemen yan tarafta olan kalınlık genellikle kısa boylu olan kadınlarda sorun haline gelir. Bu fazlalık görünüm yağ dokusundan olursa, bu liposakşın ile düzeltilebilir. Ancak buna neden olan kas dokusuysa bunun düzeltilmemesi daha iyi olur.

Bacak estetiğinde diz estetiğinin önemi

Bacakların estetik bir görünüme sahip olması için, dizlerin önemi de büyüktür. Genellikle diz içlerinde bulunan fazla yağ dokusu içe doğru çıkıntı yapabilir. Bu etki bacakların kalın görünmesine neden olabilir. Yaşlanma etkisi de dizlerde sarkma ve şekil bozukluğu yapabilir. Bunlar bacak estetiği içindeki operasyonlarla giderilebilir.

İnce ve çarpık bacak estetiği maliyetleri

Yapılan estetik operasyonlar gibi bu operasyonlarda da, farklı uygulamalar nedeniyle maliyetlerde değişimler olabilir. Bacak estetiğinde maliyetler estetik cerrahın bilgisine, bu konuda aldığı eğitime, başarılı operasyonlarına göre değişim gösterebilir. Bunun yanında işlemin yapılacağı merkezin vereceği hizmete, konumuna, operasyon sırasında kullanılacak malzemelere, ilaçlara, operasyon sonrasındaki ihtiyaçlara göre de değişim gösterir. Hastaya operasyon öncesinde ve sonrasında uygulanacak tıbbi testlerin maliyeti de operasyonun maliyetlerine etki eder.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir