Hemen Fiyat Al

Kadınlarda göğüs dişiliğin simgesi gibidir, her kadın fiziki olarak kendini güzel hissetmek ister. Bazen göğüsler kadının vücuduna göre büyük ya da küçük olabilmektedir. Bu durum bazı kadınlarda rahatsız edici boyutlarda olabilmektedir. Öyle ki kişinin sosyal yaşantısında güvensiz olmasına kadar giderek kişisel ilişkilerini sıkıntıya sokabilmektedir.

Gelişen teknikler ve teknoloji ile birlikte artık göğüs büyüklüğü ya da küçüklüğü sorun olmaktan çıkabilmektedir. Yapılan estetik operasyonlarla kişiyi rahatsız etmeyecek boyutlarda, büyük göğüsler küçültülebilmekte, küçük göğüsler büyütülebilmektedir. Bu operasyonlar öncesi yapılan detaylı tetkikler sonrasında kişinin farkında olmadığı kanser kitleleri de görülebilir ve erken teşhis edilebilir. Bu tetkikler sonrasında yapılan gerekli tedaviler ile kanserden kurtlunabilir.

Göğüs küçültme operasyonun göğüs kanseri teşhisine etkisi nasıldır?

Göğüs kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerindendir. Erken teşhis ve tedavi her kanserde olduğu gibi göğüs kanserinde de son derece önemlidir. Göğüs küçültme operasyonu ile kanser teşhisinin yolları burada kesişmektedir.

Göğüs büyüklüğü şikayeti ile uzmana başvuran kişilerde uygulanan bazı prosedürler vardır. Neden böyle bir ameliyat istediği, ameliyatın gerekli olup olmadığı, operasyonun kişinin beklentilerinin ne kadarını karşılayacağı gibi konular hasta ve uzman arasında konuşulur, karşılıklı bilgi alış verişinde bulunulur.

Bu ön görüşme sonunda doktor,herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını tespit etmek için hastadan bazı tetkikler ister. Kişinin ailesinde anne, teyze ya da anneanne gibi yakın akrabalarında göğüs kanseri geçirmiş ya da tespit edilmiş kişiler var ise bu tip hastalardan daha detaylı tetkikler ve testler istenir. Doktorun gerekli görmesi durumunda ultrason, mamografi hatta göğüs MR’ı isteyebilir.

Operasyon öncesinde istenilen bu tetkikler ve testler sırasında kişinin farkında olmadığı ve olamayacağı küçüklükteki kitleler bile teşhis edilebilir. Böylelikle göğüs küçültmek için çıkılan yolda göğüs kanseri tespit edilmiş olur.

Göğüs küçültme ameliyatına karar veren kişilerin tetkik ve test aşamasında göğüste kitle ile karşılaşılması durumunda, herhangi başka bir etken yoksa kişi göğüs küçültme ameliyatına alınır.

Bu ameliyat sırasında göğüs tamamen açıldığı için göğüsteki kitleye rahatlıkla ve tamamen ulaşılır. Zaten açılması, biyopsi alınması gereken göğüs böylelikle açılmış olur. Açılan göğüsten çıkarılan kitle böylelikle patolojik incelemeye gönderilir.

Göğüs küçültme ameliyatının göğüs kanseri ile ilişkisi

 • Göğüs küçültme ameliyatı, kişinin kendisi tarafından bile tespit edilememiş kitle oluşumunu ameliyat öncesinde yapılan tetkikler ile ortaya çıkarır.
 • Göğüste kitle tespit edilen kişilerde göğüsten biyopsi için parça alınması gerekir. Göğüs küçültme operasyonu ile zaten açılan göğüsten rahatlıkla parça alınıp biyopsiye gönderilir.
 • Göğüs küçültme ameliyatında göğüs tamamen açıldığı için kitlenin durumu gözlemlenebilir ve göğüsteki sıkıntılı bölge temizlenebilir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı sırasında göğüsten büyük bir doku çıkarıldığı için göğüste gelişebilecek kanser riski neredeyse yok olmaktadır.
 • Özellikle ailesinde kanser hastalığı geçiren kişilerde göğüs küçültme ameliyatı ile alınan fazla göğüs dokusu kanser riskini azaltmaktadır.
 • Kanserli kitlenin alınması ve göğüs küçültme operasyonu gerekli uzmanların olması durumunda aynı operasyonda yapılabilir.
 • Meme küçültme ameliyatı göğüs kanseri olma riskini arttırmaz, erken teşhis edilme imkanı sağlaması, göğüste operasyon yapılırken kanserli dokunun daha kolay çıkarılmasını sağlaması gibi olumlu etkileri vardır.

Göğüs küçültme operasyonu öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar:

Ameliyat öncesi :

 • Göğüs küçültme operasyonundan en az 1 hafta önce sigaranın anestezi üzerine ve yara iyileşmesine olumsuz etkilerinden dolayı sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakması gerekmektedir.
 • Ameliyattan 8 saat önce yemek yeme kesilmelidir.
 • Kanamayı arttıran ilaçlar ameliyattan 1 hafta önce bırakılmalıdır. Aksi takdirde ameliyat sırasında gereksiz, durdurulması zor kanamalar olabilir.
 • Hastanın önden açılan pijama giymesi işini kolaylaştıracaktır.
 • Hastanın kullandığı ilaçlar varsa, daha önceden doktora söylemesi ve dozunun ayarlanması gerekmektedir.

Ameliyat sonrası:

 • Ameliyattan sonra kişi 1 gece hastanede kalmaktadır.
  Ameliyat sonrasında sert olan göğüslerdeki şişliği azaltmak ve göğsün şeklinin daha çabuk oturması için 4-6 hafta boyunca özel bir sütyenin takılması gerekmektedir.
 • Göğsün şeklini alması kişiden kişiye ve ameliyatın seviyesine göre değişmekle birlikte 3-6 aya arasını bulabilir.
 • Ameliyattan hemen sonra kişi günlük işlerini yapabilir ancak kollarını dirsek seviyesinden yukarı kaldırmamaya dikkat etmelidir.
 • Ameliyattan 2-4 hafta sonra yaralar iyileştikten sonra, ameliyat izini azaltmak için özel krem ya da pomat kullanılabilir.

Göğüs küçültme operasyonu kimlere yapılabilir?

Göğüs büyüklüğünden şikayetçi olan, daha küçük göğüslere sahip olmak isteyen herkesin göğüs küçültme operasyonu yaptırması mümkündür. Herhangi bir yaş kriteri olmamakla birlikte çoğu zaman kişinin çocuklarını dünyaya getirmiş olması tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında emzirme konusunda çoğu zaman problem yaşanmamasına karşın, sonuç olarak bir operasyon olduğu için bazı riskler oluşabilir.

Fiziksel gelişimini tamamlamış,

 • Göğüs büyülüğünden şikayet eden, büyük göğüslerinden dolayı toplum içinde utanan, çekinen,
 • Memede ve etrafındaki dokuda tahriş olan,
 • Büyük göğse sahip olmaktan dolayı günlük aktiviteleri etkilenen,
 • Operasyona engel herhangi bir sağlık problemi olmayan,
 • Göğsünün büyüklüğünden dolayı sırt, boyun, bel ağrısı çeken, duruş bozukluğu olan,
 • Operasyon öncesinde yapılan tetkik ve testlerde herhangi olumsuz bir sonuç olmaması durumunda göğüs küçültme ameliyatı rahatlıkla yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatında nelere dikkat edilmelidir?

Göğüs küçültme operasyonu kişinin durumuna bağlı olarak yaklaşık 3-3,5 saat süren ve kişideki fazla olan göğüs dokusunu çıkararak göğsü istenen boyutlarda küçültmeyi amaçlayan bir operasyondur.

Bu operasyon ile göğüs istenildiği kadar küçültülebilir. Burada dikkat edilen konu göğsü çok fazla küçültmek değildir, önemli olan kişinin rahat edebileceği, kendini iyi hissedeceği ve kişinin vücudu ile orantılı olacak büyüklükte göğse sahip olmasını sağlamaktır. Bazı göğüs küçültme operasyonlarında çıkarılan doku bırakılan dokudan fazla olabilmektedir.

Büyük göğüsler, kişiyi her zaman fiziksel görünüm açısından rahatsız etmez. Vücudun yapısının üstünde büyüklükte olan göğüslerde kişide duruş bozukluğu, omurga eğikliği, sırt ve bel ağrısı gibi sıkıntılar yanında göğüs altında pişik, egzama gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Kişinin sağlığını etkileyen büyük göğüsler kişiyi psikolojik açıdan da etkilemektedir. Öyle ki, kişi kıyafet bulmakta zorlanabilir, kendini güvensiz hissedebilir bu yüzden de insanlar arasına girmekten çekinebilir, her zaman göğüslerini saklama çabası içine girebilir. Göğüs küçültme operasyonu ile kişinin tüm bu sıkıntılardan kurtulması mümkündür.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir