Hemen Fiyat Al

Göğüs küçültme ameliyatında fazlalık olan meme dokusu ve cilt alınarak, hastada estetik bir göğüs görünümü elde edilir. Bu kişinin yaşam kalitesini arttırmakta ve yaşamını kolaylaştırmaktadır. Meme dokusunda meydana gelen artış, yaşın ilerlemesi, hormonal etkiler, genetik etkenler, hastalıklar, hamilelik gibi etkenlerle ortaya çıkabilir.

Bu sorun her yaştaki kişiyi etkisi altına alabilir. Hastaların genel anestezi altında yapılan ameliyatında meme başı olması gereken alana taşınmaktadır. Bu işlemin cerrahi bir müdahale olması nedeniyle, bazı riskleri vardır. Ameliyat öncesinde hastanın doktorla olan görüşmesinde olası riskler ve komplikasyonlar değerlendirilir.

Göğüs küçültme ameliyatından önce hastanın değerlendirilmesi

Hastanın yapılan ilk muayenesinde meme dokusundaki fazlalığın tespiti için, göğüsler şekil, büyüklük ve cilt özellikleri açısından değerlendirmeye tabi tutulur. Bunlara uygun olacak şekilde ameliyat planı yapılır.

Hastaya ameliyat sonucunda olabilecek riskler hakkında bilgiler verilir. Bunların arasında ameliyat bölgesindeki izler, meme başında olabilecek duyarlılık ve hassasiyet, anestezi kaynaklı oluşabilecek riskler, emzirme gibi riskler yer alır. Hastaya verilen bu bilgiler ameliyat kararının verilmesinde etkili olur.

Göğüs küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Bu ameliyatın cerrahi bir müdahale olması nedeniyle, diğerleri gibi bazı risklerinin olması söz konusudur. Bu riskler nadiren olsa bile, hastaların bunlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ancak ameliyatın sağladığı faydalar dikkate alındığında, bu risklerin fazla önemi kalmaz.

Ameliyat sonrasında hastanın sırtta, boyun ve omuz bölgesinde olan ağrıları 6 ay kadar devam edebilir. Bunun dışında hastanın ameliyat öncesinde göğüslerinde asimetri olması halinde, bunun ameliyatla giderilemeyeceğinin bilinmesi gerekir.

Göğüs küçültme ameliyatının olası riskleri ise;

 • Bu ameliyat nedeniyle istenmeyen, öngörülmeyen yara izlerinin meydan gelmesi
 • Meydana gelen yaralarda kanama eğiliminin olması
 • Bu yaralarda enfeksiyon gelişimi gözlenebilir. Bu yüzden tedbir olarak, hastalarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.
 • Meme başında ya da memelerde kalıcı ya da geçici bir his kaybının meydana gelmesi bir risktir. Bu etkiler genellikle kalıcı olarak yaşanır.
 • Yaralarda geç iyileşme ya da kötü iyileşme etkisinin olması. Bu durum dolaşım bozukluğu olan hastalarda ve sigara içmeye devam eden hastalarda daha fazla görülmektedir. Bu yüzden hastalar sigara kullanıyorsa, ameliyattan 15 gün önce bırakmaları ve iyileşme döneminde bile içmemeleri tavsiye edilmektedir.
 • Göğüslerde şekil ve kontur bozukluklarının olması
 • Ciltte renk değişimi, şişlik ve morlukların olması
 • Göğüslerde yapılan dikişlerin etkisiyle potansiyel cilt kayıpları olması
 • Ameliyat nedeniyle meme başının kısmen ya da tamamen kaybı
 • Göğüslerde gerginlik ve sertlik meydana gelmesi
 • Ameliyattan sonra uzun dönemde emzirememe sorununun olması
 • Kalpte ve akciğerlerde oluşan sorunlar, derin ven trombozu riskinin olması
 • Alerjik etkiler
 • Yağ nekrozu olması ve ağrıların meydana gelmesi
 • Ameliyat yapılmasına rağmen, revizyon ameliyata gereksinim duyulması gibi riskler söz konusu olabilir.

Göğüs küçültme ameliyatında sonra emzirme yapılır mı?

Yapılan her göğüs küçültme ameliyatından sonra hastaların bebeklerini emzirebilmesi amaçlanmaktadır. Bunun gerçekleşmesi ameliyatı yaparken kullanılan tekniklerle alakalıdır. Bu nedenle ameliyatı olmak isteyen hastalar, daha sonra çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa bunu doktoruyla paylaşmalıdır.

Hastanın durumu ve şartlar uygun olduğu takdirde, estetik cerrah bunun için gerekli olan teknikle ameliyatı yapacaktır. Bunun değerlendirmesi göğüslerin büyüklüğü ve sarkma oranının yanında, hastanın yaşıyla olur.

Kadının emzirme fonksiyonunun korunması için, meme bezi ile meme başının bağlantısının korunması gerekir. Ancak çok büyük göğüslerde küçültme yapabilmek için, kadının bilgisi dâhilinde emzirme fonksiyonunun feda edilmesi gündeme gelebilir.

Göğüslerinde estetik bir görünümün olmasını isteyen, boyutlarının küçülmesini isteyen hastaların bunları değerlendirerek, ameliyat kararı alması gerekir. Toplumda kadınların bir kısmı göğüslerinde herhangi bir sorun olmasa bile, bebeklerini kendi istekleri dâhilinde emzirmeyebiliyor.

Bu açıdan kadınların estetik göğüslere sahip olmak istemesi, ileride sağlık sorunlarına maruz kalmamak için diğer faktörleri dikkate alarak, avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte göğüs küçültme ameliyatını değerlendirmeleri gerekir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Bu ameliyat cerrahi müdahale olduğundan, kesi yapılmak suretiyle gerçekleştirilir. Bu nedenle iz kalması kaçınılmazdır. Ancak uygulanan tekniklere göre, bu izler daha düşük seviyelerde olabilir. Eğer meme başından yapılabilen bir ameliyat olursa, bu izler kolayca gizlenebilir. Ayrıca göğüsler çok fazla büyük olmadığı takdirde, kalacak izler daha az seviyede olur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir