Hemen Fiyat Al

Göğüs küçültme ameliyatı göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle duyulan rahatsızlıkların yok edilmesi için yapılmaktadır. Bu operasyon, göğüslere dolgunluk verici doku, yağ ve cilt bölümünün bir kısmının alınmasını ve göğüslerin vücutla orantısını yani uyumunu sağlamak amaçlarıyla gerçekleştirilir.

Göğüslerin olması gerekenden daha büyük olması kadınlar açısından hem duygusal, hem de sağlıkları açısından sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Büyük göğüslerin verdiği ağırlık yüzünden kadınların daha aktif bir yaşam sürmelerine engel olabilen bu sorun, yapılacak küçük bir operasyon sayesinde çözülebilir. Kadınlar açısından fiziksel ve duygusal rahatsızlıkların yaşanmasına neden olan büyük göğüslerin, göğüs küçültme ameliyatıyla normal boyutlara getirilmesi mümkün olur.

Göğüs küçültme ameliyatının kararı nasıl alınır?

Göğüsleri küçültmek için yapılacak ameliyata hızlı karar verilmemesi gerekir. Yapılacak operasyonla ilgili olarak doktorla geniş kapsamlı konuşulmak ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak en uygun davranıştır. Kendinize göre büyük gelen göğüslerin ölçüsü doktor tarafından da alınmalıdır.

Yapılacak ameliyat sırasında meme başının ve meme ucunda yer alan koyu bölge yukarıya doğru alınacağı için, bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Doktorunuzla bu ameliyatın avantajlarının yanında, dezavantajları konuşulmalıdır. Ameliyat yapılmadan önce hastanın röntgen ve kan tahlilleri eksiksiz olarak yapılmalıdır. Bu ameliyat yaklaşık 2-4 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Göğüs küçültme ameliyatı kimlere yapılmalıdır?

 • Ameliyatın uygulanacağı kişinin fiziksel açıdan sağlıklı olması gerekir.
 • Hastanın göğüs küçültme ameliyatıyla ilgili gerçekçi beklentileri olmalıdır.
 • Göğüslerin büyüklüğünden dolayı kişi rahatsızlık duymalıdır.Büyük göğüslerin günlük fiziksel aktivitelerin yapılmasını engelliyor olmalıdır
 • Göğüslerin ağırlığı yüzünden sırt, boyun ve omuzda ağrılar meydana gelmelidir
 • Göğüs altında olan ciltte irritasyon olmalıdır.
 • Göğüsler aşağıya doğru sarkmalı ve ciltte genişleme olmalıdır
 • Göğüslerin üzerinde sutyen gibi destek bulunmadığı zaman, meme uçları göğüs çizgisinin altında duruyor olmalıdır
 • Ciltte meydana gelen genişleme nedeniyle göğüs uçlarının etrafında bulunan areolarda genişlemenin olması durumunda meme küçültme ameliyatı yapılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı için hastaların bundan beklentisi, genel sağlık durumu, alerjik yapısı, kullandığı ilaçlar, sigara ve alkol alışkanlığı, daha önce geçirdiği operasyonlar, ailesinde geçmişteki göğüs kanseri geçmişi olması gibi değerlendirmeler yapılmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatının kapsamı sadece estetik bir operasyon olarak değerlendirilmemelidir. Bunun sonuçları itibarıyla oldukça fonksiyonel bir operasyon olduğu söylenebilir. Ameliyatı olan kişilerde kendilerine olan özgüven artar ve sosyal çevresiyle daha uyumlu hale gelirler. Büyük olan göğüsler psikolojik sorunlara sebep olur, sırt ve boyun ağrısı gibi olumsuzluklar meydana getirir.

Büyük göğüslerden yakınan kişiler açısından bu sorun olarak görülüyorsa, estetik cerrahi uygulamalarla buna bir çözüm bulunabilir. Tıbbı açıdan en sağlıklı yöntem olan göğüs küçültme ameliyatıyla istenen göğüs ölçüleri elde edilebilir. Bu ameliyat hem büyük göğüsler yüzünden yaşanan fiziksel sorunları, hem de stresin azaltılmasını sağlar. Kişinin yaşam kalitesi yükselir.

Göğüs küçültme ameliyatından önce hastanın beklentileri ve doktorun önerilerine uygun şekilde göğüs boyutlarına karar verilir. Hastaya gerekli tetkiklerin yapılmasıyla ameliyata karar verilir. Ameliyat genellikle rahat bir şekilde gerçekleşir.

Ameliyattan sonra hastanın kol hareketlerinde bir miktarda kısıtlılık oluşabilir. Göğüs küçültme ameliyatının ardından göğüslere sargı sarma ya da hemen sutyen giydirme uygulaması yapılabilir. Göğüslere dren adı verilen borular konur. Yerleştirilen borular 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başındaki pansuman, ameliyattan iki gün sonra açılır ve göğüste olan yara kontrol edilir. Göğüslerin sargıları yedi gün içinde açılmakta, dikişler ise 7-10 gün içinde alınmaktadır.

Hastalar ameliyatın ardından 1-3 gün hastanede kalır. Göğüs küçültme ameliyatı olan hastalar altı hafta süreyle sporcu sutyeni giyerek, göğüslerine masaj uygulanmalıdır. Ameliyattan sonra kısa bir süre göğüslerde şişlik meydana gelebilir. Göğüslerin başında hissizlik, ciltte mor bir renk değişimi olabilir. Bu etkiler çok kısa sürede düzelme gösterir. Bu ameliyatlar sadece göğüsleri küçültmekle kalmaz, kişide ağrılardan, nefes alma zorluklarına kadar gidecek pek çok sorunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatında kullanılan teknikler nelerdir?

 • İzsiz göğüs küçültme ameliyatı: Bu teknik meme dokusu diri, cildi esnekliğini kaybetmemiş, meme uçlarında sarkma meydana gelmemiş ve çatlakları olmayan kadınlarda uygulanmaktadır. Bunun yanında az miktarda meme küçültme ihtiyacı olanlarda, 1-2 cm meme ucu sarkması olanlarda tercih edilir.
 • Meme ucundan yapılan meme küçültme: Bu teknik az miktarda meme küçültmeye ihtiyacı olanlara, 1-2 cm meme ucu sarkması olanlarda uygulanabilir.
 • Lolipop şeklinde izle yapılan meme küçültme: Bu günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Meme çevresinde ve aşağıya dik inen lolipop gibi izlerle meme dokusundan ve fazlalık cildin çıkarıldığı bir tekniktir. Bu yöntem orta seviyede meme küçültmeye ihtiyacı olanlara uygulanabilir. Ayrıca meme ucu sarkıklığı 30 cm’nin altında olanlara uygundur.
 • Ters T şeklinde yapılan meme küçültme: Bu teknik en sık kullanılan göğüs küçültme ameliyatlarındandır. Bu yöntemde meme ucu etrafından aşağıya doğru dik olarak inen ve memenin altında kalacak gibi ters T şeklinde yapılmış olan kesiyle ameliyat yapılır. Bu teknik meme boyutları büyük olan ve sarkma derecesi fazla olanlara uygundur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir