Hemen Fiyat Al

Göğüs estetiği kadınların memelerinin estetik açıdan istendiği gibi olmasıdır. Bir kısım kadın göğüslerinin küçük olmasından yakınırken bir kısmı büyük olmasından, bazısı sarkmış göğüslerden yakınır. Bu yüzden kendilerine duydukları özgüven azalır, yaşamlarında daha mutsuz olurlar. Bu sorunlar dış görünümlerine estetik açıdan olumsuz yansımalar yaparken fonksiyonel sorunlar yaşatır ve ruhsal durumları bile olumsuz etkilenir. Bu olumsuzluklarının giderilmesi için göğüs estetiği içinde bazı estetik operasyonlar yapılmaktadır. Bunlar göğüs küçültme, göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme ameliyatları kapsamında yapılır.

Göğüsler kadınlar açısından işlevsel ve sosyal anlamlar yüklenmiş olan organlardır. Dolayısıyla her kadın göğüslerine çok önem verir. Hem bebeklerin emzirilmesi açısından annelik sembolü haline gelmiş, hem de cinselliğin en önemli cazibesi olarak görülmüştür. Vücutta belirgin bir hat oluşturması nedeniyle, çevredeki bakışların dikkatini çeken, omuz, kalça ve basenlerin hatlarını yumuşatan ve vücuda estetik bir görünüm kazandıran önemli bir değerdir.

Göğüslerin Güzel Görünmesi Hangi Ölçülerde Sağlanır?

Göğüslerin dokusu vücut hatlarından farklı bir yere konulamaz. Göğüsler kadında boyuyla, kilosuyla, kalça ve omuz genişliğiyle birlikte değerlendirmeye alınmalıdır. Mükemmel göğüslere sahip olunması halinde bile, göğüslerin vücut hatlarıyla uyumsuz olması güzel görünmelerine engel olacaktır. Bu durum kişide özgüven eksikliğine neden olacaktır. Aslında göğüslerin şekli matematiksel olarak tarif edilemez. Fakat karşıdan görüldüğünde tepesinin meme başının meydana getirdiği konik biçimde, meme dokusundaki sarkmanın altta bulunan oluğu geçmediği, görünümünün diri olması, yan taraftan bakıldığı zaman damla şeklinde görünen memelerin daha estetik ve güzel olduğu söylenebilir. Bu yüzden estetik cerrahlar meme ameliyatlarında bu şekilde göğüslerin kendine has olan şekline ulaşmayı hedefler. Burada sadece bilgisini ve deneyimini değil, kendi hayal gücünü ve bu konudaki sanatsal yeteneğini ön plana çıkarmaları gerekir.

Göğüs Estetiği Ameliyatlarında Yaş Kısıtlaması Var Mıdır?

Kadınlarda ergenlik dönemiyle birlikte başlayan meme gelişimi yaklaşık on sekiz yaşlarında tamamlanır. Bu yüzden on sekiz yaşından itibaren gerektiği takdirde göğüs estetiği kapsamında ameliyatlar yapılabilir. Ameliyat planlaması göğüslerin kadının psikolojisini etkilenmesine, alay konusu olmasına, vücutta ağrılara, sütyen izlerine, göğüslerde mantar ve pişik oluşumlarına, solunum zorluklarına neden olması halinde en kısa sürede yapılmasını gerektirir. Bu durumda olan hastaların ameliyatları ertelenmeden uygulanmalıdır.

Göğüs Estetiği Ameliyatlarında Kullanılacak Teknikler Nasıl Belirlenir?

Göğüslerde estetik amaçlı yapılan ameliyatlarda, göğüs dokusundan ya da kendisinden kaynaklanan fiziksel ve ruhsal sorunların giderilmesi, hastanın daha mutlu bir yaşam sürmesi amaçlanır. Bunların sağlanması için, çok sayıda ameliyat tekniği bulunmaktadır. Bunların arasında hastaları daha fazla memnun eden yöntemler bulunmaktadır. Ameliyat sırasında hangi tekniğin kullanılması gerektiğine hastanın beklentileri, memelerin büyüklüğü ve estetik cerrahın kişisel kararı etkili olur. Ancak kullanılacak tekniğin sonuçları hastalara mutlaka açıklanmalıdır. Tekniğin seçimi sırasında doktorun hastanın beklentilerini tam olarak algılaması oldukça önemlidir.

Göğüs Büyütme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatında hastanın kendi dokusu kullanılabilir ya da meme protezlerinden faydalanılabilir. Kendi dokusu kullanıldığında, hastanın göğüslerine kendi yağ dokusu enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu şekilde memelerin istendiği boyutlara büyümesi sağlanır. Ancak uzun dönemdeki estetik sonuçları, memelere uygulanan tetkiklerdeki güvenilirliği azaltması nedeniyle, bu uygulama genellikle estetik cerrahlar tarafından tercih edilmemektedir.

Meme protezleriyle yapılan ameliyatlar: Bu ameliyatlar meme çevresindeki koyu kısımdan, alt kısımdan, memedeki alt kıvrımdan ya da nadir olarak göbekten yapılan kesilerle uygulanır. Meme protezi meme dokusunun altına ya da göğüs kasının alt tarafına yerleştirilir. Burada kullanılan tekniklerin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Meme protezi türleri: Ameliyatta kullanılan protezlerinin dışı çoğunlukla silikon kılıftan üretilir. Bunun yüzeyi pürtüklü ya da düz olabilir. Silikon kılıfların içinde yağ, silikon jel ya da serum kullanılabilir. Bu protezlerin bir kısmı şişirilebilir özellikte, bazıları ise sabit hacimli olarak üretilir. Bunların arasında en fazla tercih edileni içi silikon jelle dolu olan protezlerdir. Bu protezlerle daha başarılı sonuçlar alınır. Meme protezleri şekil olarak anatomik yani damla şeklinde ya da yuvarlak üretilebilir. Yuvarlak olanlar kendi aralarında alçak, orta ya da yüksek profil sağlayan gruplara ayrılır. Bunların kullanımı tamamen hastanın değerlendirmesine göre yapılır.

Göğüs Büyütme Estetiğinin Amacı Nedir?

  • Göğüslerdeki dolgunluğun arttırılması
  • Kadının kendine duyduğu özgüvenin arttırılması
  •  Vücutta genel görünümün dengelenmesi ve göğüslerle birlikte daha orantılı bir hale gelmesini amaçlamaktadır.

Göğüs Büyütme Estetiği Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Bu operasyonlar göğüslerinde ciddi derecede sarkmalar olan kadınlar için tek başına uygulanması uygun değildir. Bu durumdaki göğüslerin dik ve dolgun görünümünü sağlayacak göğüs dikleştirme ameliyatı da göğüs büyütme ameliyatıyla birlikte uygulanmalıdır. Bu ameliyatlar aynı zamanda birlikte yapılabileceği gibi farklı zamanlarda uygulanarak arzu edilen göğüs estetiği elde edilebilir.

Göğüs Küçültme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı büyük göğüslerden şikâyet eden, sağlık sorunları yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Büyük göğüslerde kişileri ruhsal açıdan etkileyen, sağlık sorunlarına neden olan sorunlardan biridir. Bu ameliyatlarda farklı tekniklerle uygulanabilir. Meme başı çevresinden yapılan ameliyatlarda daha az iz kalmaktadır. Ameliyat sırasında süt bezleri ve bunları meme ucuna taşıyan kanallarda etkilenebilir. Bunun derecesi kullanılan teknikle ve memelerdeki büyüklükle alakalıdır. Yapılan araştırmalarda göğüs küçültme ameliyatı yapılan hastalarda meme kanseri gelişme riskinin % 40 oranında azalma gösterdiği tespit edilmiştir. Bu ameliyatlar sırasında göğüslerde mevcut olan asimetriler belli oranlarda düzeltilebilir. Göğüsler daha simetrik hale getirilir. Büyüklüğü normal seviyelere getirilerek, sarkıklık derecesi azaltılır. Ameliyat sırasında göğüs dikleştirme operasyonu da yapılabilir.

Göğüs Dikleştirme (Mastopexia) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatları hem büyük hem de küçük göğüslü kadınlara uygulanabilmektedir. Büyük göğüslerdeki sarkıklık oranı daha fazla olurken, küçük göğüslerde de hamilelik, emzirme ve hormonların etkisiyle sarkma şikayeti gelişebilir. Göğüsler diriliğini kaybeder ve sönmüş bir balon görünümünü alır. Bu ameliyatlarda göğüslerin büyüklüğü değiştirilmeden, sadece sarkıklık oranı giderilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs büyütme ya da göğüs küçültme ameliyatlarının içinde de uygulanabilir. Bunun için farklı teknikler kullanılmaktadır. Bazı tekniklerde sadece lokal anestezi uygulanarak göğüsler dikleştirilebilir. Ameliyatın sonuçları oldukça başarılı olur. Alınan sonuçlarda diri görünümlü göğüsler elde edilir.

Göğüslerde Neden Sarkma Olur?

Göğüslerde meydan gelen sarkmalar farklı sebeplerden olabilir. Bu etkiler arasında yaşın ilerlemesi nedeniyle hormonal dengelere bağlı olan meme dokusunun azalmasıdır. Bununla birlikte memelerde boşalma ve sarkma oluşur. Kadınlarda hamilelik ve emzirme döneminde oluşan memelerdeki sarkma ise, diğer bir etkendir. Göğüslerde olan süt kanallarının dolması ve boşalması memelerin deformasyonuna sebep olur. Burada yer çekiminin etkisi de önemlidir. Yer çekimi zaman içinde göğüslerin aşağıya inmesinde yani sarkmasında etkilidir. Kadınların erken yaşlarda başlayan meme sarkması ise genellikle kalıtsal faktörlerin sonucunda meydana gelir. Memelerdeki sarkmanın en önemli sebebi olarak bunları taşıyan bağların zayıflığı gösterilebilir.

Göğüs Estetiğinde Meme Ucunun İçeride Çukurluk Yapma Sorunu Giderilebilir mi?

Meme ucu istenmeyen bir şekilde içeride olması halinde hem estetik açıdan sorun yaratır hem de cinsel yaşamı olumsuz şekilde etkiler. Ayrıca kadınların emzirme döneminde sorun yaşatır. Bu sorunun göğüs estetiği kapsamında cerrahi olarak düzeltilmesi mümkün olduğu gibi, gerektiği takdirde meme ucunun küçültülmesi bile yapılabilir.

Göğüs estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular

1) Meme protezi süt kanallarına zarar verir mi?

Göğüs ameliyatlarında kullanılan protezler, göğüs dokusunun altına yerleştirildiği için süt kanalları kapanmaz. Bu nedenle emzirme döneminde herhangi bir sakınca doğurmaz.

2) Meme küçültme operasyonundan sonra iz kalır mı?

Operasyon sonrasından göğüs altında küçük izler kalabilir. Ancak bu izler belli bir süre sonra silinir ve ten rengini alır.

3) Meme küçültme operasyonu emzirmeyi engeller mi?

Kullanılan yöntemler sayesinde süt verme fonksiyonlarında kayıplar görülmez.

4) Meme dikleştirme ameliyatı kalıcı mıdır?

Dokuların yaşlanması ile birlikte deri elastik yapısını kaybeder, bu nedenle göğüslerde sarkmalar meydana gelebilir. Emzirme sonrasında göğüslerde deformasyon olabilir.

5) Meme protezi kanseri tetikler mi?

Yapılan araştırmalar sonrasında meme protezinin kanseri tetiklediği görülmemiştir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir