Gıdı Estetiği

Gıdı estetiği günümüzde farklı teknikler ile yapılabilen ve kişilerin dış görünümleri ile barışmalarına olanak sağlayan bir operasyondur. Estetik operasyonların kadınlar tarafından daha sık tercih edildiği düşünülse de gıdı estetiği ya da gıdı aldırma ameliyatı erkekler arasında da oldukça popüler estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Gıdı yetişkinlerde belirli nedenlere bağlı olarak meydana gelen ve genellikle de kişilerin dış görünümlerinden rahatsızlık duymalarına neden olan bir oluşumdur. Yaygın olarak kilo fazlası olan kişilerde boynun çevresindeki derinin altındaki yağ tabakası aşağıya doğru sarkar ve boyunda ikinci bir çene görünümünün meydana gelmesine olur.

Yapılan araştırmalarda gıdısı olan yetişkinlerin %47’sinin bu oluşumdan ve oluşuma bağlı meydana gelen görüntüden rahatsız olduğu ortaya çıkmıştır. Görüntüden rahatsız olan kişilerin %35’inin fotoğraf çektirmekten bile kaçındığı, gıdı sahibi olan erkeklerin de %29’unun bu görüntüyü saklamak için sakal bıraktığı görülmüştür.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Gıdı Nedir?

Gıdı ya da submental dolgunluk çenenin alt kısmında meydana gelen ve tamamen yağ dokudan oluşan bir sorundur. Gıdı aynı zamanda çene kemiğinde bir problem olması halinde de ortaya çıkabilir. Mandibula ve maksilla isimli çene kemiklerinin yeterince öne çıkmadığı durumlarda çene hattının oluşmaması ve kabul edilen çene görüntüsünden uzak bir görüntü oluşması durumunda gıdı oluşumu görülebilmektedir.

Çene kemiğine bağlı gıdı sorununda ortognatik cerrahi ile müdahale edilmesi ya da genioplasti uygulanması gerekir. Çenenin altında yağ dokusu toplanması ile karakterize olan gıdı ise daha farklı yöntemler ile giderilmektedir. Çene altındaki dolgunluk kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Kişilerin sosyal hayatlarını etkileyen, kendilerine olan güvenlerini kıran bu durum çeşitli teknikler ile ortadan kaldırılabilir.

Gıdı Nedir

Gıdı Neden Sarkar? Gıdımda Sarkma Olduğunu Tam Olarak Nasıl Anlarım?

Gıdı ya da submental dolgunluk çenenin altındaki yağ tabakası oluşumudur. Bu oluşum çoğu zaman fazla kilolar ya da dönemsel kilo alımları ile ilişkilendirilse de aslında gıdı sahibi olmak için fazla kilolu olmaya gerek yoktur. Genetik nedenler, hızlı kilo verme ya da zamanın etkisi de gıdı oluşumuna veya çene altında sarkmaya neden olabilir.

Gıdı sorunu olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Çene hizasından itibaren boynun düz olması beklenir. Ancak gıdı ya da submental dolgunluk sorunu olan kişilerde boyun bölgesinde ikinci bir çene görünümüne sahip bir doku fazlalığı bulunur. Aynı zamanda boyun üzerine sarkan fazla deri de benzer bir şekilde istenmeyen görünüme neden olmaktadır.

Gıdı Neden Sarkar

Çene Altındaki Her Sarkma Gıdı mıdır?

Çene altındaki sarkmalar gıdı olarak ifade edilebilir. Çünkü bu bölgede submental yağ oluşum ihtimali oldukça yüksektir. Ancak bölge elle incelendiği zaman bölgesel bir şişlik veya doku varsa kitle ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Gıdı Estetiği Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?

Gıdı estetiği submental yağ oluşumunun alınmasını amaçlar. Bölgede biriken doku ve sarkan deri miktarına göre operasyon planlaması gerçekleştirilebilir. Liposuction, cerrahi müdahale, Vshape gibi farklı teknikler ile gıdı estetiği yapılabilmektedir. Operasyonda temel amaç boyun bölgesinin ideal görüntüsüne kavuşmasını sağlamaktır.

Gıdı oluşumu ile birlikte çift çene görüntüsünün ortaya çıkması kişilerin dış görünüşlerinden rahatsızlık duymalarına neden olmaktadır. Gıdı estetiği gereksinimi olduğunu düşündüren durumlar iki farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. İlki çene altı bölgede submental yağ dokusundaki artış sebebi ile meydana gelen fazlalık görüntüdür. Bu görüntü gıdı estetiği ile giderilebilir. Diğeri ise çene kemiğine bağlı meydana gelen ve gıdı görüntüsü oluşturan durumdur. Bu durum ancak çene kemiğine yapılan müdahaleler ile giderilmektedir.

Çene kemiğine bağlı ortaya çıkan gıdı görüntüsünün bölgedeki yumuşak dokularla ilişkisi yoktur. Çene kemiklerinin olması gerekenden daha kısa olduğu durumlarda boyun bölgesinde sanki gıdı varmış gibi bir görüntü ortaya çıkabilir. Ancak bu durum çene ameliyatları ile düzeltilebilmektedir. Bu nedenle çene kemiklerindeki bir soruna bağlı oluşan ikinci çene veya gıdı görünümünün gıdı estetiği ile düzeltilmesi mümkün değildir.

Gıdı Estetiği Nedir

Gıdı Estetiği Yaptırmalı mıyım?

Gıdı estetiği yaptırmak için öncelikle kişinin genel sağlık durumunun iyi olması gerektiğinin altını çizmek gerekir. Eğer kişinin genel sağlık durumu operasyon için uygunsa gıdı estetiği yaptırabilir. Kişinin dış görünüşünden rahatsız olması, fotoğraf çektirmekten kaçınması, boyun bölgesini saklamak için fular kullanması ya da sakal bırakması gibi durumlarda estetik gereksiniminden bahsedilebilir.

Gıdı Almak veya Eritmek İçin Yapılan Estetik Operasyon Türleri veya Yöntemleri nelerdir

Gıdı aldırma estetiği adından da anlaşılacağı üzere çene altı bölgede meydana gelen yağ yastığının çıkarılmasıdır. Bu işlem cerrahi bir müdahaledir. Liposuction da gıdı aldırma ameliyatı için genellikle tercih edilen tekniklerden birisidir. Gıdı eritmek içinse Vshape, nefertitilift, ultralift, kybela, coolmini gibi teknikler tercih edilebilir.

Gıdı Estetiği Yöntemleri

VShape: Vshape radyofrekans dalgalarının kullanımı sonucunda cilt altında bulunan kolajenin harekete geçirilmesini ve buna bağlı olarak bölgenin daha gergin bir hale gelmesini sağlayan yöntemdir. Uygulamada ek olarak ultrason dalgaları ile yağ hücreleri parçalanır. Bölgedeki yağ hücrelerinin parçalanması ve cildin sıkılaşması ile birlikte gıdı sorunu ortadan kaldırılabilir. Bu yöntem ileri derecede gıdı sorunu olan kişilere önerilmemekle birlikte uygulamayı yaptıranların yılda bir seans olacak şekilde Vshape’e devam etmesi ile kalıcı sonuçlar elde edilmesi mümkündür.

Nefertiti Lift: Çene altında yağ yastıkçılarının çok az olduğu ancak sarkmanın belirginleştiği kişilerde kullanılan bir diğer uygulamada botokstur. Gıdı bölgesine uygulanan botoks Nefertiti Lift olarak adlandırılır. Çene hattında ve çene altındaki bölgede daha sıkı bir görünüm elde etmek ve bu bölgedeki sarkan dokunun kaldırılmasını sağlamak amacıyla yapılan uygulamanın düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Nefertiti lift minimal düzeyde gıdı ve sarkma sorunu olan kişiler için idealdir.

Kybella: Gıdı estetiğinde tercih edilen ameliyatsız uygulamalar arasında yer alan Kybella, doğru uygulamada oldukça etkisi olan bir yöntemdir. Gıdı estetiğinde liposuction ve cerrahi müdahaleye alternatif olarak kullanılan Kybella 2015 yılından beri FDA tarafından onaylı olarak kullanılan bir tür deoksikolik asittir. Bu maddenin etkisi yağ depolayan hücrelerin yok edilmesini sağlamasıdır. Enjeksiyon yöntemi ile yaklaşık olarak 20 dakikada uygulanan bu yöntemde yağ depolayan hücrelerin yok edilmesinden sonra deoksikolik asit görevini tamamlamış olur ve işlem tamamlanır. Bu teknik gıdı sorunu ile birlikte hafif ve orta derecede cilt fazlalığı olan kişilere önerilmektedir. Cilt sarkması fazla olan kişiler için uygun değildir.

Liposuction: Liposuction bölgesel yağlanmalarda en çok tercih edilen tekniklerden birisidir. Gıdı estetiği gerektiren durumlarda da liposuction etkisi yüksek bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Liposuction yoğun yağlanma sorunu olan kişiler tarafından tercih edileceği zaman boyun germe ile birlikte kombine olarak uygulanmalıdır. Gıdı estetiğinde liposuction tercih edileceği zaman yumuşak doku hasarını en aza indiren ve iyileşme süreci çok daha konforlu olan Vaser liposuction tercih edilmelidir.

Coolmini: Bu teknik çene altındaki yağı dondurduktan sonrasında donan yağ dokuların parçalanarak vücut tarafından emilimini sağlamak üzerine kurulmuştur. Coolmini aplikatörü ile yapılan uygulamada boyun ve çene altında bulunan yağ yastıkçıkları hedeflenir ve kristalleşmeleri için kontrollü bir şekilde soğutulurlar. Bu işlem sonucunda kristalize olan yağ hücreleri bağışıklık sistemi tarafından doğal olarak yok edilir. Oldukça konforlu bir teknik olan Coolmini de pek çok ameliyatsız gıdı estetiği gibi erken dönemde yapılmalıdır.

Thermage CPT: Bu yöntem yaygın olarak gıdı bölgesindeki sarkmaları gidermek için tercih edilmektedir. Kilo alıp vermeye, zamanın ve yer çekiminin etkilerine bağlı meydana gelen gıdı sarkmalarında Thermage CPT etkilidir. Bu uygulamada cilt altı dokuda yer alan kolajenlerin harekete geçirilmesi esastır. Uygulama ile ısıtılan kolejen doku yeniden aktif olarak yüksek verimlilik ile çalışır ve cilt sıkılaşır.

Ulthera: Termal doku hasarına bağlı olarak bölgede doku yenilemesini tetiklemeyi hedef alan bu uygulamada az ve orta derecede gıdı sorunu olanlar için etkilidir. Gıdı bölgesinde kontrollü hasar bırakılmasından sonra bölge kendini yenilemeye başlar. Bu sayede hem bölgede sıkılaşma sağlanır hem de cildin daha pürüzsüz görünmesi mümkün olur. Cerrahi bir yöntem olmaması nedeniyle sıkça tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Ameliyat: Gıdı estetiği ameliyatlarında planlama kişinin gereksinimleri doğrultusunda yapılmaktadır. Boyun germe ve yüz germe operasyonları esnasında çene hattının da düzeltilmesi mümkündür. Bu nedenle hem daha kapsamlı bir değişim elde etmek hem de iyileşme sürecini kısaltmak için kombine planlamalar yapılabilmektedir. Erken dönemde yani 30’lu yaşlarda gıdı estetiği yaptırmak isteyenler içinse boyun çizgisi ya da kulaktan açılan kesiler aracılığı ile bölgedeki yağ yastıkçılarının çıkarılması ile operasyon yapılabilmektedir.

Gıdı Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X