Hemen Fiyat Al

Genital estetik uygulamaları tercih eden kadınlarda da güzellik ve estetik kavramı her zaman önemli olmuştur. Her kadın yüz güzelliğinin yanında beden güzelliğine de dikkat eder. Bedeninde ya da yüzünde oluşabilecek her türlü deformasyon kadınları psikolojik olarak etkileyebilmektedir.

Özellikle genital bölgedeki bozulmalar kadınların mutsuz olmalarına neden olur ve bu durum cinsel hayatlarına da yansır. Günümüzde birçok kadın kendisini mutsuz eden estetik sıkıntıları çözmede önceye oranla çok daha cesur davranmaktadır. Bununla birlikte kadın genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini arttırmakta ve cinsel açıdan daha mutlu bir hayat yaşamasına yardımcı olmaktadır.

Kadın genital bölgesinden memnun değilse, cinsel hayatında isteksizlik, kendine güvensizlik gibi pek çok problem yaşamaktadır. Estetik operasyonlarla birlikte kadın genital bölgesinde şekil bozuklukları giderilmekte ve isteğe uygun düzeltmeler yapılabilmektedir.

Genital estetik uygulamaları hangi durumlarda yapılabilir?

 • Kadınların çok sayıda doğum yapmasından ötürü vajina elastikiyetini kaybedildiği durumlarda genital estetik uygulanabilir.
 • Doğuştan gelen vajinadaki fiziksel bozukluklar genital estetik ile düzeltilebilmektedir.
 • Vajinadaki dış dudakların normalden büyük olması halinde estetik operasyon uygulanabilmektedir.
 • İdrar kesesi ve rektrumda meydana gelen sarkmalar, cinsel işlev bozukluğu ve idrar yolu sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte rahim sarkması da meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunların giderilmesi için de genital estetik uygulanabilir.
 • Zorlu doğumlarda vajinada bazı deformasyonlar oluşabilmektedir. Bu sorunların restoresi  ve cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi için genital estetik uygulanabilmektedir.
 • Vajina ya da bir başka deyişle genital bölge beyazlatma estetiğinde; doğum kontrol hapı kullanımı, gebelik, polikistik over sendromu, cilt hastalıkları gibi sebeplerle koyulaşan cilt rengi beyazlatılır.
 • Vajina bölgesindeki klitoris organının, böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonların yol açtığı sorunlar sebebiyle büyümesi sorunu da kliteroplasti (klitoris küçültme) ile düzeltilebilmektedir.

Genital estetik uygulamaları nelerdir?

Genital estetik uygulamaları sık tercih edilen genital estetik uygulamalar ve nadiren tercih edilen genital estetik uygulamalar olarak ikiye ayırabiliriz.

Genital estetik uygulamaların en çok tercih edilenleri

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Gebelik, normal doğum, kronik hale gelen öksürük, menopoz ve yaş gibi nedenler ile zamanla vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Sürtünme hissinin azalmasına bağlı olarak cinsel doyumda azalma, cinsel ilişkide özgüven kaybı ve eşler arasında soğukluk gibi problemleri beraberinde getiren bu fiziksel değişimler, kadınları –ve tabii ki partnerlerini– psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Vajinada görülen bu gevşeme ve sarkma problemlerine yönelik gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonları ise; genital bölgede bulunan kasların sıkılaşmalarını sağlayarak vajinanın iç ve dış çapının azaltılmasına yardımcı olurlar. Vajinoplasti sonrasında hastaların, cinsel performanslarının kalitesi yükselmekte, çiftlerin cinsel doyuma ulaşmaları mümkün olmaktadır.

Vajina daraltma (Vajinoplasti) Nasıl Yapılır?

Plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken daraltma uygulaması, klasik vajina daraltma ameliyatları ve lazerli yöntemler olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Vajinadaki fazla mukoza dokusunun alınarak, vajenin içeriye doğru daraltıldığı klasik yöntemlerde, dikiş izleri içeride oldukları için görünmezler. Lazer kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlar ise; vajina içerisine yerleştirilen lazer probununun kademeli şekilde ilerletilerek her bölgenin ayrı ayrı taranması şeklinde yapılırlar.

Vajinoplastide (vajina daraltma) tercih edilebilecek her iki yöntem de risk seviyeleri oldukça düşük işlemlerdir. Ortaya çıkabilecek olan risklerin minimal seviyede tutulması için cerrahın alanında uzman olması ve işlemin gerçekleşeceği kliniğin ideal ameliyat koşullarına sahip olması gerekmektedir.

İç ve Dış Dudak Estetiği (Labioplasti)

Vajinanın iç dudaklarının sarkması birçok kadında görülen bir sorundur. Estetik anlamda kişiyi mutsuz eden bu durum vajina dudaklarının küçültülmesi ile çözülebilir.

Vajina iç dudakları kadın genital bölgesinde kıvrım şeklindeki yapılardır. Üstte klitoris üzerinden başlar ve genişleyerek arkaya doğru uzanır, vajina ağzı kenarlarından itibaren incelerek kaybolur.

İç dudak büyüklüğü her kadında farklıdır. İç dudakları büyük olan kadınlarda iç dudaklar dış dudakların dışına taşarak vajinada sarkık bir görüntüye sebep olur. Bunun yanında sarkma tek taraflı olabilir ve gözü rahatsız eden bir asimetri oluşur.

İç dudak sarkması nelere yol açabilir?

 • İç dudakların normalden büyük, sarkık ya da asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit ya da bartholin bezlerinin apseleşmesine neden olabilir.
 • Normalden daha büyük olan iç dudaklarpenisin vajinaya girişine engel olabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir.
 • Büyük iç dudaklar, vücut atıkları, ter ve diğer salgıların deri kıvrımları arasında birikmesine neden olarak kötü koku yapar ve enfeksiyona zemin oluşturur.
 • Bunun yanında vücut atıkları, ter ve diğer salgılar adet zamanlarında pede yapışarak lokal travmalara, cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olabilir.
 • İç dudakları normalden büyük, asimetrik olan kadınlar sosyal ortamlarda ve günlük hayatlarında kendilerini rahat hissetmezler, Mayo, bikini ya da dar pantolonları giymekten çekinirler.

İç ve Dış Dudak Estetiği (Labioplasti) Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu yaklaşık 30-40 dakika sürer. Genellikle en uygun zaman olarak adet dönemi bitişi tercih edilir. İç ve dış dudak estetiği operasyonun hastane koşullarında yapılması gerekmektedir. Lokal anestezi ile yapılabileceği gibi hafif bir genel anestezi uygulaması ile de yapılabilir. Oldukça özen gösterilmesi gereken hassas bir operasyondur. Operasyon sonrası dudaklarda herhangi bir iz kalmaz. Operasyondan yaklaşık bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Ancak cinsel ilişki için yaklaşık 3-4 hafta beklenmesi gerekir.

Labioplasti uygulamasında risk çok azdır, fakat genel ya da lokal anesteziye bağlı komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali de her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da söz konusudur. Bu nedenle müdahale öncesinde uzman doktorun verdiği tavsiyelere uymak önem taşır.

Operasyon, kızlık zarına herhangi bir şekilde zarar vermez. Operasyon sonrasında, cinsel ilişki kurmakta herhangi bir sorun yaşanmadığı gibi, gebe kalmak ya da doğum yapmak konularında da operasyonun herhangi bir engeli yoktur. Ayrıca operasyonun ardından vajinal bölgede yanma ya da ağrı gibi yan etkiler meydana gelmemektedir.

Vajina Beyazlatma

Vajina beyazlatma ameliyatı genellikle lazer tekniği ile yapılan bir operasyondur. Lazer ile vajina beyazlatma tekniği kısa sürede kalıcı sonuçlar sunduğu için pek çok insan tarafından tercih edilmektedir.

Genital bölgenin rengi zamanla kalıtsal genlerin, hormonal değişimlerin, doğum sonrası yaşlanmanın, bakteriyel enfeksiyonların ya da sıkı giyilen iç çamaşırların etkisiyle koyulaşabilir. Bu durum da birçok kadını psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Vajinal bölgede devam eden koyu renk, epidermisin altındaki melanin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Vajina beyazlatma ameliyatı da koyu renk ile ilgili olarak epidermisteki melanin tabakasını çıkaran özel bir lazer kullanarak sorunu çözmeye çalışır. Tek bir oturumda yaklaşık 20 dakikalık bir operasyondan sonra kalıcı sonuçlar alınabilir.

Vajina Beyazlatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedaviden önce 3 gün boyunca genital bölge traş edilir. Ameliyata girmeden önce doktorun verdiği antibakteriyel kremler kullanılır. Lokal anestezik krem, lazerin neden olduğu ağrıyı ve yanma hissini ortadan kaldırmak için tedavide anestezi enjeksiyonu ile birlikte uygulanır. Koyu cilt tabakasını yok etmek için vajinal bölgeye lazer ışını uygulanır. Ameliyattan sonra dezenfektan uygulanır ve tıbbi bir iç çamaşırı giyilir. Ardından hasta birkaç saat içinde taburcu edilir. Vajina beyazlatma ameliyatı cilde herhangi bir zarar vermez. Kısırlık, adet düzensizliği ya da cinsel istek üzerine de herhangi bir zararı yoktur.

Genital estetik uygulamaları ile ilgili tüm yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bu konudaki videolarımızı izlemek ve gelecek videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!
Ayrıca estetik operasyonlar ile ilgili videolarımızın tümüne ulaşmak için tıklayınız.
Facebook ve Instagram hesaplarımızı hala takip etmiyorsanız takip edin.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars