Hemen Fiyat Al

Cilt bakımı; hem görsel estetik açısından hem de ilerleyen dönemlerde oluşacak kırışıklık ve yıpranma problemlerinin engellenmesi için genç yaşlardan itibaren düzenli olarak uygulanmalıdır. Görülen kırışıklıkların bir kısmı genetik sebeplerden dolayı oluşur. Ancak alkol ve sigara tüketimi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hava kirliliği gibi çevresel etmenler cildi yıpratır ve erken yaşlanmasına sebep olur. Düzenli olarak uygulanabilecek cilt bakım yöntemleri ile cildiniz dış etkenlere karşı korunur ve sağlıklı bir şekilde yaşlanır. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren düzenli cilt bakımı ile parlak, canlı ve sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Doğru cilt bakımı için cilt tipinize en uygun ürünleri kullanmanız gerekiyor. Bu sebepten bakım rutini oluşturmadan önce kapsamlı bir cilt analizi yaptırmak gerekiyor. Cilt tipiniz: yağlı, karma, kuru, normal, hassas, olgun gibi özelliklere sahip olabilir. Yapılacak olan bu analiz sonucunda cildin ihtiyacına uygun bir bakım oluşturup cildin nem ve elastikiyet oranı da göz önünde bulundurularak cildinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Evde Yapılan Cilt Bakımı

Evde kendi uyguladığınız bitkisel yağlar ve kozmetik ürünler ile ciltteki akne oluşumunu engelleyebilir, gözenekleri temizleyip sıkılaştırabilir, ciltte renk eşitlemesi sağlayıp nem oranını da arttırabilirsiniz.

Pratik Bakım Rutini

Temizleme

Atlanmaması gereken en önemli adım cildin temizlenmesidir. Gün içerisinde dış ortamlardan ve makyaj kalıntılarından biriken kirlerin ciltten arındırılması gerekir. Cilt tipinizi tespit ettikten sonra, uygun temizleyici kullanarak bakımınızın ilk aşamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Peeling

Her gün uygulamasanız da haftada 2-3 kez peeling yaparak cildinizdeki ölü derilerden kolayca arınabilirsiniz.

Tonik

Temizleme işleminden sonra uygulayacağınız tonik ile gözeneklerinizi sıkılaştırıp, cildinizi siyah nokta ve kirden arındırabilirsiniz.

Nemlendirici

Son aşamada cildinizin nem ihtiyacına göre cilde yoğun nemlendirici uygulanmalıdır. Göz çevresi, dudak ve ellerin de ciltte en kuru olan noktalar olduğu unutulmamalı ve asla es geçilmemelidir.

Profesyonel Cilt Bakımı

Cilt bakımına başlamadan önce güzellik uzmanları tarafından cilt analizi yapılır. Kişinin cilt tipi belirlendikten sonra, cildin ihtiyacına yönelik kullanılacak olan ürünler seçilir. Cilt ilk olarak uygun temizleyiciler kullanılarak temizlenir. Peeling uygulaması ile cilt ölü hücrelerden arınır. Buhar uygulaması ile gözenekler açılır ve siyah noktalar temizlenir. Cildin ihtiyacına göre gerekli serum ve maske cilde uygulanır.

Maske temizlendikten sonra tonik ile gözenekler sıkıştırılır ve nemlendirici uygulanır. Son aşamada yüz, göz, dekolte ve omuz bölgesine yoğun nemlendirme yapılarak cilt bakımı sonlandırılır. Bütün bu uygulamalar düzenli bir şekilde uygulandığında cilt temizlenir, tıkalı gözenekler açılır, cilt ölü hücre ve siyah noktalardan arındırılır, kan dolaşımı hızlanır ve bu sayede hücreler yenilenir.

Yaza Özel Cilt Bakımı

Güneş ışınları, deniz ve havuzun etkisiyle cilt çok çabuk kurur ve parlaklığını kaybeder. Yüzün canlılığını kaybetmemesi için doğru 12.00-16.00 arasında güneşten olabildiğince uzak durmak, SPF 50 faktör güneş kremi kullanmak ve yenilemek güneş gözlüğü takmak gibi temel adımların atlanmaması gerek. Bunların dışında cilt bakımının en önemli adımı doğru nemlendiriciyi seçmek. Yazın cildin en çok ihtiyaç duyduğu şey nem. Hem yüze hem de vücuda bolca nemlendirici uygulamaya ve günde mutlaka 2-3 litre su içmeye özen gösterilmeli.

Kışa Özel Cilt Bakımı

Kış aylarında soğuyan havalar nemli ortamı kuruttuğu için ciltteki kan dolaşımı azalıyor ve cilt kuruyup çatlamaya başlıyor. Bu nedenle yoğun ve kışa özel nemlendiriciler kullanılıp, dudak bakımı da ihmal edilmemeli. Kış aylarında özellikle yapılan hatalardan biri güneş koruyucu kullanmamak. Hava şartları ne olursa olsun güneşin zararlı ışınlarına karşı en az 30 SPF’lik bir güneş koruyucusu kullanılmalı. Ayrıca kış ayları vücut direncimizi arttıracak vitamin ve minerallere en fazla ihtiyaç duyduğumuz dönem. Bu dönemde E, C, A vitaminlerine bolca takviye yapılması gerekiyor.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltler, gözenek sorununu en çok yaşayan cilt tipidir. Ciltte fazla miktarda bulunan yağlar, gözeneklerin genişlemesiyle yerleşir ve tıkanır. Bunun sonucunda ciltte sivilce ve siyah noktalar oluşur. Bu sebeple yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta cildin temizlenmesidir.

Kuru Ciltler

Yağlı cilde oranla çok daha az sivilce ve siyah nokta oluşan, çok daha küçük gözeneklere sahip bir yapıya sahiptir. Ancak çok daha çabuk kırışır, pullanır ve tahriş olabilir. Kuru ciltlerin düzenli olarak nemlendirici kullanması ve nem maskesi uygulaması bu sorunların görülmesini azaltacaktır.

Evde Doğal Maske Yapımı

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

1 yumurtanın beyazını yarım limonun suyu ile karıştırın. Karışımı 15 dakika yüzünüzde bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maske yüzünüzdeki fazla yağı alacağı için özellikle yağlı ciltler için çok uygundur.

Ölü Deri Temizleyici Peeling

1 yemek kaşığı balı, 1 çay kaşığı avokado yağı ile karıştırın. İçerisinde 1 adet E vitamini kapsülü ekleyin. 15 dakika beklettikten sonra nemli bir havlu ile yüzünüzden çıkarın.

Sivilce Önleyici Maske

¼ bardak elma sirkesi ile ¾ bardak suyu karıştırın. Karışımı bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Haftada birkaç kez bu maskeyi uygulayarak sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Maske

1 çorba kaşığı beyaz kili, 2 çorba kaşığı suyu ve 1 çay kaşığı limon suyunu krem kıvamına karıştırın. Maske cildinizde kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi çıkardıktan sonra çok daha canlı ve ferah bir cilde sahip olacaksınız.

Siyah Noktalar için Maske

3 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 bardak yulafı karıştırın. Peeling yapar gibi yüzünüze uygulayın ve ılık su ile durulayın.

Kuru Ciltler için Nemlendirici Maske

Yarım muzu ezdikten sonra 2 çay kaşığı portakal suyu ve 2 çay kaşığın yoğurtla karıştırın. Karışımı 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla temizleyin. Cildinizdeki kuruluk azalana kadar haftada 2-3, daha sonra da haftada 1 kez uygulayın.

Hassas Ciltliler için Maske

1 çay kaşığı bel, gliserin ve yulaf ununu karıştırın. 20 dakika boyunca cildinizde bekletin. Düzenli uygulama sonucunda ciltteki kızarıklıklar azalıp, renk eşitliği sağlanacaktır.

Püf Noktalar

Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanın, düzenli cilt bakımı uygulamanın yanı sıra çevresel etkenlere bağlı olduğunu da unutmamak gerek. Fazla sigara, alkol, kafein kullanımı; düzensiz uyku ve beslenme rutini, vitamin eksikliği gibi sebepler ciltte dönülmesi zor sonuçlara neden olur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir