Hemen Fiyat Al

Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Haliyle estetik operasyon planlaması söz konusu olduğunda da bağışıklık sistemimizle ilgili endişe duyabiliyoruz. Bu yazımızda “estetik operasyonlar bağışıklık sistemini etkiler mi?” sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Yapılan estetik operasyonlar sırasında, operasyon özelinde değişmekle birlikte, genel olarak cilde kesi atılır ve cilt altındaki dokular yeniden yapılandırılır. Ciltteki bu yapılandırma ve kesi işlemleri bağışıklık sistemini harekete geçirir. İyileşme sürecinin başlaması ve enfeksiyon ile mücadele edilmesi için harekete geçen bağışıklık sistemi de her zamankinden daha aktif hale gelir.

Bu açıdan estetik operasyonların bağışıklık sistemini pozitif anlamda etkileyici bir faktör olduğu ifade edilebilir. Ancak bu noktada operasyon öncesinde bağışıklık sisteminin gücü önemli bir değişken olarak belirir. Estetik cerrahi operasyonlarına hazırlık sürecinde bağışıklık sistemi ne kadar güçlü tutulursa operasyon sonrası süreçte daha sağlıklı olunabilir.

Estetik Operasyonlar Öncesi Bağışıklık Sistemi Güçlendirilmeli

Bağışıklık sisteminin sağlığının iyileştirilmesi tek bir unsura indirgenemez. Bu nedenle bağışıklık sisteminde etkisi olan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlere dikkat edilmesi gerekir.

Stresi Azaltın

Stres ve bağışıklık sistemi arasında önemli bir bağ vardır. Stresin bağışıklık sistemini baskıladığı bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını etkileyen bu durumdan kurtulmak için stresi kontrol altına almak gerekir. Stres kaynakları bireyden bireye değişebildiği için stresle başa çıkma noktasında tek bir doğru yöntemden bahsedilemez. Ancak mümkün olduğunca meditasyon yapılarak, sakinleştirici müzikler dinlenerek ve stres kaynaklarından uzak durmaya çalışılarak stresle mücadele edilmesi mümkündür.

Sağlıklı Beslenme Şart

Estetik operasyonlara hazırlanırken bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin beslenmelerine dikkat etmeleri önemli bir zorunluluktur. Çünkü nasıl beslendiğiniz estetik ameliyatı sonrası sürecin dinamiklerini doğrudan etkileyebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar da beslenmenin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini göstermektedir. Bol su içerek, yoğurt ve kefir tüketerek, günlük öğünlere meyve ve sebze ekleyerek, sağlıklı yöntemler ile pişirilmiş protein kaynaklarını tercih ederek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi mümkündür.

Egzersizi İhmal Etmeyin

Düzenli egzersizin vücuda sayısız faydası vardır ve en önemli faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Egzersiz kan dolaşımının hızlanmasına, hücrelere kan aracılığı ile daha çok besin taşınmasına, stresin azalmasına ve kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Yine de estetik cerrahi öncesi egzersiz rutininin oluşturulması için geç kalınmaması ve hatta mümkün olduğunca erken oturtulması gerekir.

Düzenli Uyku Çok Önemli

İyileşme sürecinin mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesinde düzenli ve kaliteli uykunun yadsınması zor bir önemi vardır. Yeterince uyumazsanız bağışıklık sisteminiz iyileştirme ve enfeksiyonları önleme fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getiremeyebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca her gece aynı saatte yatılması, yatma saatine yaklaşırken karanlık ortam sağlanması ve gerekirse uyku öncesi meditasyon yapılması önerilmektedir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir