Hemen Fiyat Al

Erkeklerin büyük bir kısmında görülmekte olan Androgenetik Alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi saçta androjenlerin etkilerine karşı oluşan kalıtsal bir duyarlılık sebebiyle meydana gelmektedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerin % 95’inde görülmekte olan erkek tipi saç dökülmesi özellikle beyaz ırklarda diğer ırklara göre daha sıklıkla görülmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesinde başlangıç olarak başın tepe kısmında ve alın saç çizgisinde saç kaybı yaşanır, başın ön kısmının ortasında saç kalır ve giderek tepe kısımdaki saçsız bölgenin alanı büyümeye başlar. Erkeklerde saç dökülmesi sürecinde, ilerleyen dönemlerde başın ön ve tepe kısımlarında sarçsızlaşan bölgeler yan yana gelir, tepe kısım iyice saçsızlaşmaya başlar. Son olarak ise başın sadece yan taraflarında ve arka kısmında saç kalır.

Erkeklerin en büyük kabusu olan ve büyük bir stres yaşamalarına sebep olan erkek tipi saç dökülmesi erkeklerin % 25’inde 25 yaşına kadar, % 40’ında 40 yaşına kadar ve % 50’sinde ise 50 yaşına kadar görülmektedir. Erkeklerde saç dökülmesinin çoğunlukla ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı söylenebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Genetik Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri özellikle erkek tipi saç dökülmesi olan androgenetik alopeside çoğunlukla kalıtsal olmaktadır. Erkekler saç dökülmesini anne ve babanın soy ağacında bulunan akrabalarından almaktadırlar. Eğer bir erkeğin annesinde ya da babasında saç dökülmesi problem yoksa soy ağacında bulunan diğer bireylerden bu geni alabilme ihtimali bulunmaktadır.

Eğer bir erkek genetik olarak saç dökülmesine sebep olan gene sahipse ne yazık ki saçı koruma ihtimali oldukça azdır. Normal saç döngüsünün dışında tamamen genetik faktörlere bağlı olan bir durum olduğu için erkek tipi saç dökülmesinin engellenmesi zor olmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri çoğunlukla bir androjen hormonu olan testosteron hormonunda meydana değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonu, Alfa 5 Redüktaz olarak bilinen bir enzim ile birlikte DHT yani Dihidrotestosterona dönüşmektedir. DHT saçlara sinyaller göndererek saçların güçsüzleşmesine ve zaman içerisinde dökülmesine sebep olmaktadır.

Bu durumun erken dönemlerde teşhis edilmesi saç dökülmesini sadece yavaşlatabilmek için bazı önlemler alınabilmesini sağlamaktadır. Uzun vadede saçların dökülmesini engellemek ne yazık ki imkansızdır. Erkek tipi saç dökülmesi daha öncede belirttiğimiz gibi genetik olduğu ve hormonlarda meydana gelen değişimlere bağlı olduğu için engellenememektedir. Sadece alınabilecek bazı önlemlerle erkeklerde saç dökülmesi süreci yavaşlatılabilmektedir.
Saç ekiminden sonra olası komplikasyonlar ve yan etkileri nelerdir?

DHT

Bir erkeğin vücudunda pek çok erkeklik hormonu bulunmaktadır. DHT yani Dihidrotestosteron da bu hormonlardan bir tanesidir ve bir erkeğin ergenlik dönemlerinde yaşayacağı fiziksel gelişimler açısından son derece önemli bir hormondur. DHT erkeğin yaşı ilerledikçe ise erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. DHT’nin kıl foliküllerinde bulunduğu aktiviteler sonucunda erkeklerde saç dökülmesinin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

İnsan saçı normal bir süreçte büyüme, dökülme ve yeniden büyüme döngülerine sahip olmaktadır. Dökülen saçlar, yeni çıkan saçlara yerlerini bırakmaktadırlar. Ancak artmış DHT düzeylerine sahip olan erkeklerde, saçın büyüme evresi ve saçın dökülmesi için geçen sürede bir azalma meydana gelmektedir. Bu durumda saçların güçsüzleşmesine ve sağlıksızlaşmasına sebep olmaktadır. Kısaca DHT ilerleyen yaşlarda,

  • Saçın büyüme evresinin kısalmasına
  • Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyonuna
  • Saç sayısında azalmaya ve erkeklerde saç dökülmesinin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Son zamanlarda erkek tipi saç dökülmesi alanında yapılan çalışmalarda vücuttaki DHT miktarının azaltılabileceği ve böylece erkeklerde saç dökülmesinin önlenebileceği, dökülen saçların yeniden çıkmaya başlayabileceği görülmüştür. Elde edilen bulgular sayesinde erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri belirli bir oranda ortadan kaldırılabilmekte ve saç dökülmesi tedavisi için farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır.

İlerleyen dönemlerde, teknolojinin de gelişme sağlaması ve yapılan araştırmalardan daha verimli sonuçlar alınması ile erkeklerde saç dökülmesine sebep olan genler bulunabilecek ve böylece saç dökülmesi tedavi edilebilecek aynı zamanda bebeklik dönemlerinde bu genlerin bulunup bulunmadığı kolaylıkla tespit edilerek gereken önlemler alınabilecektir.Erkeklerde saç bakımı

Erkeklerde Saç Dökülmesinde Etkili Olan Yaş Faktörü

Erkek tipi saç dökülmesine genetik faktörlerin yanı sıra yaş faktörü de büyük bir önem taşımaktadır. Saçların dökülmeye başlaması için saç köklerinin belirli bir dönem boyunca androjenlerin sebep olduğu etkilere maruz kalması sonucunda saç sağlıksızlaşır, güçsüzleşir ve belirli bir sürenin sonunda dökülmeye başlar. Bu süre ise her erkekte farklı farklı olmaktadır.

Sürenin kişiden kişiye değişmesinin en büyük etmenlerinden birisi ise kandaki DHT oranı ve genetik faktörler olmaktadır. Tüm bu faktörlerin dışında erkeklerde saç dökülme nedenleri arasında yaş faktörü de es geçilmemelidir. Kişilerin yaşları ilerledikçe saç belirli bir oranda kısalır ve incelmeye başlar.

Kısacası androgenetik bir yatkınlığı olmayan kişilerde de belirli bir oranda ilerleyen yaşlarda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu saç dökülmesine minyatürizasyon adı verilmektedir. Minyatürizasyona uğramış olan kişilerin işlevsel olan saç köklerinin sayısında bir azalma olmakta ancak erkek tipi saç dökülmesinde olduğu kadar çok fazla sayıda olmamaktadır.

DHT hormonuna bağlı olan saç dökülmesi ise yine ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir ve işlevselliğini kaybetmiş olan saç köklerinin sayısı oldukça büyük olmaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesinde Hormonal Etkiler

Pek çok yaşamsal mekanizma üzerinde etkin bir role sahip olan androjen hormonlarının ilerleyen yaşlarda erkek tipi saç dökülmesine sebep olduğunu daha öncede belirtmiştik. Androjenler etkilerini tıpkı diğer hormonlarda olduğu gibi hücre zarı üzerinde ya da hücre içerisinde bulunan reseptörlere bağlı olarak gerçekleştirirler.

Bir saç kökü farklı androjenler tarafından etkilenebilmekte, vücudun farklı bölgelerinde bulunan saç kökleri androjenlere farklı şekillerde tepki verebilmektedirler. Kısacası vücudun bir bölgesindeki kılların uzamasını sağlayan androjenler başka bir bölgede ise kılların dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle erkeklerde saç dökülme nedenleri kesin olarak bilinse dahi tam olarak tedavi edilebilmesi için bir yöntem henüz geliştirilememiştir.

Erkeklerde saç dökülmesinde ve erkek tipi saç dökülme sürecinde ise anahtar rolünü oynayan enzim alfa 5 redütazin enzimidir. Vücutta bulunan androjen hormonları, saç köklerinde bulunan reseptörler ile etkileşime girer ve kafa derisinde bulunan saçların yapısında birtakım değişikliklerin yaşanmasına sebep olurlar.

Zaman içerisinde hormonların etkileri sebebiyle saçların büyüme evreleri kısalır, ara ve dinlenme dönemlerinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığı için dinlenme dönemi içerisinde saç köklerinin sayısında bir artış gözlemlenir. Bu dönemlerde saç kökleri % 20 oranında bir artış göstermektedir. Dinlenme dönemlerinde saç köklerinin sayısında bir artış yaşandığı için dökülen saç sayısında da otomatikman bir artış yaşanmaktadır. Hormonlardan etkilenen saç kökleri zaman içerisinde zayıflar ve dökülür. Dökülen saçların yerine ise her defasında daha zayıf ve kısa saçlar çıkmaya başlar.

Erkeklerde saç dökülme nedenleri kısacası saç köklerinde bulunan androjen reseptörlerinin normalden daha hassas olmasından ya da sayıca normalden daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kanda bulunan androjen oranı normal sınırlar içerisinde seyretse bile saç kökleri hassas olmasından dolayı androjenin etkileri sebebiyle saçların sağlığını kaybetmesine ve dökülmesine sebep olmaktadır.

Ne yazık ki günümüzde hala saç dökülmesini tedavi eden bir tedavi yöntemi geliştirilememiş sadece saç dökülmesinin yavaşlatılabilmesi sağlanabilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler ise çoğunlukla saç ektirme yöntemini tercih etmektedir. Saç ektirme yöntemiyle ekilmekte olan saçlarda ise ilerleyen dönemlerde herhangi bir dökülme görülmemektedir.

Kısacası, erkeklerde saç dökülmesinin pek çok nedeni ve şekli olduğu söylenebilir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan erkekler, birbirinden farklı sebeplerle bu sorunla karşı karşıya kalıyor olabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir