Hemen Fiyat Al

Burun estetiği (rinoplasti) operasyonlarında burun tasarımı yapılırken erkek ve kadın burun tasarımlarının birbirinden farklı olması gerekir. Erkeklerde burun şekli ve profili erkeksi yüz hatlarına uygun olarak keskin ve yüzün diğer hatlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmalıdır. Burun estetiği (rinoplasti) operasyonlarında dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta, yeni yapılan burunun ameliyatlı olduğunun anlaşılamaz olması ve doğal durmasıdır.

Erkeklerde yeni burun şekli nasıl olmalıdır?

Erkek tipi burunlarda burun ucu ve burun sırtı aynı düzlemde ve orantılı olmalıdır. Hatta düzgün burun yapısı feminen bir görünüm oluşturduğundan, bazı plastik cerrahlar yüzdeki erkeksi estetik görünüşü sağlamak adına hafif bir burun kemeri bırakmaktadırlar. Hem kadın tipi hem de erkek tipi burunda burun ucunun, burun sırtından 1-2 mm yüksek olması gerekmektedir. Erkek yüzündeki maskülen ve güçlü görüntüyü sağlamak için erkek tipi burun operasyonlarında burun ucu ile dudak açısı ortalama 90 derece olmalıdır.

Erkeklerde burun estetiğinin sonucunu etkileyen önemli faktörlerden biri de burun derisinin yapısıdır. Burun derisinin kalın ya da ince olması ve kalitesi, operasyon sonucunda yapılacak olan yeni burnun görünümünü etkiler. Burun şeklinin tam olarak ortaya çıkması için burunla beraber alın, çene ucu ve yanak yapısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyon öncesinde burun şekli kişiye özel olarak tasarlanmalı ve yüzdeki altın orana uyumlu hale getirilmelidir.

Burun estetiği yaptırmak için başvuran erkeklerin ortak isteği operasyon sonucu doğal bir buruna sahip olmaktır. Burun estetiği sırasında burun delikleri küçültülebilir ya da büyütülebilir, burun deliklerinin genişliği daraltılabilir, burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun ucu ve burun kemeri tüm yüz dikkate alınarak tasarlanabilir.

Burun estetiği ile nefes problemleri giderilebilir mi?

Günümüzde burun operasyonu, en çok uygulanan edilen estetik operasyonların başında yer alır ve özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Her ne kadar burun estetiğinin tercih edilme nedeni istenilen fiziksel görünüme kavuşmak olsa da özellikle erkeklerin burun estetiği yaptırmalarının nedeni, nefes almada yaşanan fonksiyonel problemlerdir. Nefes alırken yaşanan zorluk ve neden olduğu horlama, uyku apnesi gibi problemler kişinin günlük yaşamında rahat edememesine neden olur. Bu nedenle yapılacak burun estetiği ameliyatında öncelikli olarak yaşanan nefes problemlerini gidermesi amaçlanmalıdır.

Nefes almada yaşanan güçlüğün ana nedeni burun fizyolojisinden kaynaklı şekil bozukluklarıdır. Burun kemiğindeki eğrilik (deviasyon) ve yamukluk, ayrıca burun etlerinin normalden fazla büyük olması nefes almada sorun yaşanmasına neden olur. Burun operasyonu sırasında, burun yapısında bulunan sorunlar giderilirken aynı zamanda erkeksi ifadeyi koruyan yeni bir burun yapılır. Bu sayede hem nefes alma probleminiz giderilmiş olur, hem de istediğiniz estetik görünüme kavuşmuş olursunuz.

Burun estetiği öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Burun operasyonundan bir süre önce nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiğine dair gerekli bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz. Ancak operasyondan birkaç gün önce sigara, alkol ve kafein tüketimini bırakmalısınız. Ayrıca kullandığınız herhangi bir ilaç varsa doktorunuza ve anestezi uzmanına mutlaka belirtmelisiniz. Yine işlemden birkaç gün önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımını kesmelisiniz.

Burun estetiği operasyonu sonrası

Burun estetiği operasyonundan sonra doktorunuzun kararı doğrultusunda aynı gün taburcu olabilir ya da hastanede 1 gün kalabilirsiniz. İşlemden sonraki 1 hafta sırt üstü ve başınız yüksekte olacak şekilde yatmalısınız.
Burun içindeki tamponlar genelde operasyondan sonra 3. gün çıkarılır. Erkek burun estetiği ya da kadın burun estetiği operasyonları fark etmeksizin, ilk hafta düzenli olarak kontrole gelmeniz gerekir. İşlemden birkaç gün sonra günlük hayatınıza rahatça dönüş yapabilirsiniz. İşlemden sonra bir süre gözlük takmayın ve burnunuzu ovuşturmayın. İlk 2 ay burnunuzu çarpma ve darbelere karşı korumaya özen gösterin.

Erkeklerde burun estetiği operasyonu fiyatı

Burun estetiği yaptıracak kişinin operasyondan beklentisi doğrultusunda fiyat belirlenir. Burnun şekli, fizyolojik yapısı, derinin kalınlığı, estetik görünüm beklentisi dikkate alınır. Kişi estetik operasyonla birlikte nefes alışında yaşadığı problemi düzeltmek istiyorsa yapılacak rinoplasti işleminin fiyatı artacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir