Hemen Fiyat Al

Baştan söylemek lazım, saç ekimi, ekimden ve yeni saçlara tamamen kavuşana kadar bir yılı bulan bir süreç. O yüzden yeterince sabırlı olmalısınız. Aksi takdirde stres baş gösterebilir ve bu süreci kötü etkileyebilir.

Bu süreci, saç ekimi operasyonu, yaraların iyileşmesi, köklerin beslenmeye başlaması, şok dökülme ve saçların yeniden çıkış süreci olarak ortaya koyabiliriz. Ortalama bir yılın sonunda bu süreç tamamlanır ve istenen yeni saçlara kavuşulmuş olur. En sonunda da saç kılları güçlenip kalınlaşmaya doğru geçer.

Saç ekimi operasyonu

Saç ekimi operasyonunun kendisi ortalama 6-8 süren bir operasyon. En rahatlıkla ve hızlıca geçilen aşama bu. Sedasyon ile yapıldığı için acısız ve ağrısızdır. Operasyondan sonra ufak çaplı yaralanmalar ve kızarıklıklar oluşur.

Yaraların iyileşmesi

Operasyondan 3 gün sonrasında iyileşme iyice gerçekleşir. Yaralar kapanır. Kabuklanmalar oluşur. Kızarıklıklar gitmeye başlar. Bir haftaya gerek kalmadan sosyalleşebilirsiniz. İki haftanın sonunda ise operasyon izleri tamamen geçmeye başlar. Bu süreç fiziksel ve psikolojik bazı zorluklar içerse de süre kısa olduğu atlatması hiç de zor değildir.

Köklerin beslenmeye başlaması

Saç ekimi operasyonundan sonra köklerin yerleşmesinin ve beslenmeye başlamasının aşamasına geçilir. Bu süreci daha etkin ve hızlı hale getirmek için PRP tedavisini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Şok dökülme aşaması

Öncelikle şok dökülme ismi sizi korkutmasın, bu son derece doğal bir süreç. Saç ekimi operasyonu sonrasında, ekilen saç tellerinin dökülmesidir şok dökülme. Operasyondan sonraki birinci ayda başlar genellikle ama bu da kişiden kişiye değişir. Saç ekimi operasyonu hevesi ile strese girmeyin şok dökülme görünce. Doğallığını kabul ederseniz stres yapmazsınız ve bu şekilde kolayca atlatmış olursunuz. Aksi takdirde psikolojik olarak zorlu bir süreçle karşılaşabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. İlk iyileşme sürecinin hemen ardından ortaya çıkması, saç tellerinin normal büyüme formuna kavuşabilmesi için gerekli olan bir süreçtir.

Şok dökülme neden olur?

Saç kökleri tabiatları gereği 3 fazlı bir döngüye sahiptir. Bu döngü büyüme, bekleme ve dökülme yani ölme şeklinde olur. Bu döngü sürekli tekrar eder ve dökülen saç kökleri yerine yenileri çıkar. Bu tekrar insanın ömrü içinde yaklaşık 20 defa tekrarlanır. Yani doğal olarak zaten sürekli bir dökülme durumu mevcuttur. Saç telleri ortalama 7 senede bir dökülür ve aynı kökten yeni saç telleri gelişmeye başlar. Bu döngü her bir saç teli için farklı zamanlarda yaşanır. Doğum sonrasında bebeklerin saçlarında görülen ilk dökülmenin nedeni de benzer bir süreçtir aslında. Bu durum saçlarımızı korumamızı sağlayan bir işleyiştir. Esas olarak yeni gelecek olan saçlara geçiş sürecidir.

Saçların yeniden çıkış süreci

Şok dökülme ikinci aydan itibaren biter. Yeni saç kılları büyümeye başlar sonrasında. Dördüncü ay itibarıyla belirli bir oranda uzayan saçlar artık şekil almaya başlar. Altıncı aya doğru saçların yüzde sekseni bile çıkmış olabilir kişiden kişiye bağlı olarak. Saçlar çıplak gözle hemencecik fark edilir. Eski kellik durumundan kurtulunmuş gibidir. Sekizinci ayla itibaren saçlar iyice ortaya çıkar. Eğer bu süreçte kıvırcık saç sendromu görülmüşse endişeye gerek yok sekizinci ayla birlikte bu ortadan kalkar. Bir yıl sonunda artık ekilen saçlar tamamen çıkmış durumdadır. Saçlarda gürleşme ve kalınlaşma görülür bu süre ile birlikte.

Ekilen saçlar ne kadar uzar?

Öncelikle farkında olmanız gereken şey şu ekilen saçlarınız sizin kendi saçlarınız. Sizin kendi saçlarınız donör bölgesinden transfer edildi. Bu nedenle bu sorunun cevabını tek doğru ile açıklamak çok zor.

Önemli olan meselelerden biri donör bölgenin neresi olduğu. Eğer ense bölgesi ise ekilen saçlarınız 1 senenin sonunda sizin doğal saçlarınızla birlikte uzamaya başlar. Ancak saç ekimi operasyonlarında donör bölge olarak göğüs, kol, sırt, ya da bacak bölgesi gibi sonraki alternatif olan donör bölgeler kullanıldıysa, bu bölgelerden alınarak kafa bölgenize ekilen saç kökleri kendi yapılarını koruyacağı için saçlarınızla aynı şekilde uzamaz. Bu dönemi de PRP ile takviye edebilir ve hızlandırabilirsiniz.

Bu yazıda ilginizi çekebilir:  Saç Ekimi Sonuçları Nasıl Ve Neye Göre Değerlendirilir?

Saç ekimi sürecinde nelere dikkat etmeliyim?

Bu süreci hızlı ve verimli atlatmak sizin elinizde. Tabii ki birçok şey sizin genetiğinize bağlı ancak alacağınız önlemler ve uygulayacağınız takviyeler ile bu süreci daha hızlı atlatabilir ve güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç ekiminizi PRP ile birlikte yaptırın. Bu yöntem çok faydalı. Hem yeni ekilen saçlarınız için hem de dökülmekte olan saçlarınız için. Saç diplerini daha verimli hale getiriyor ve yeni ekilen saç köklerinizdeki kaybı neredeyse sıfıra indiriyor. Saç diplerinizi zenginleştirir. Yeni ekilen saçlarınız beslenme ve güçlenme fırsatı bulur.

Stresten uzak durun. Stres ve duygusal dalgalanmalar göründüğünden daha etkili. Fark ettiğinizden daha çok zarar veriyor. O yüzden stresten uzak durun. Ruhsal sağlığınız oldukça önemli. Saç ekimi süresince beklemediğiniz şeyler olabilir. Ancak doktorunuzdan yeterince bilgiyi aldıktan sonra güven duymalı ve bunların doğal olduğunu kabul etmelisiniz. Özellikle şok dökülme sürecinde ya da sonraki saç çıkması sürecinde olumsuz düşüncelere kapılmayın.

İyi beslenin. Vitamin, mineral ve protein ağırlıklı beslenerek saçlarınızın gücünü arttırabilirsiniz. Fiziksel sağlığınız için iyi ve düzenli beslenmek fayda sağlar. Ne yiyorsanız osunuz. Bu genel sağlığınız kadar saç sağlığınız için de geçerli.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir