Hemen Fiyat Al

Dudak yapısı bazı kişilerde genetik olarak ince ve belirsiz bir görünüme sahip olabilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle birlikte dudaklarda dokuların incelmesi ve kırışması yüzünden, diriliğini ve dolgunluğunu kaybetmiş olabilir.

Dudak estetiği uygulamasında amaç, dudaklarda doğallığın korunmasıyla kalınlaştırılması, konturlarının daha belirgin hale getirilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve dolgunlaştırılmasıdır.

Dudak estetiği uygulaması farklı yöntemlerle yapılabilir. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan operasyon yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar kişilerin durumuna, tercihlerine ve dudakların mevcut haline göre uygulanır. Dudak estetiğinin yapılması kişinin yüzündeki estetik görünümün oluşmasını da sağlar.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Cerrahi olmayan yöntemler:

Bu yöntemler dolgu maddeleri kullanılarak uygulanır. Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde genellikle hyalüronik asit bulunmaktadır. Dudaklarda bu yöntemin tercih edilmesi cerrahi müdahaleye gerek olmadığı içindir. Bu yüzden en sık uygulanan yöntem olduğu söylenebilir. Dolgu maddesi olarak hastanın kendi yağ dokusu da kullanılabilir.

Cerrahi yöntemler:

Bu yöntemle dudak kalınlaştırma işleminde vücudun bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilmektedir. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleriyle yapılan işleme göre daha kalıcı ve doğal görünümde olur. Bu yöntem lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bazı durumlarda dudak küçültme işlemi de yapılır. Bu işlemde iri olan dudaklarda, ağız mukozası içinden yapılan bir kesiyle eliptik bir parça çıkarılmakta ve dudaklarda küçülme sağlanmaktadır.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Dolgu Maddeleri

Dudaklarda dolgu için kullanılan yapay maddelerde çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Bu işlemler genellikle kesi yapılmadan enjeksiyon şeklinde uygulanır. Kullanılan maddelerin çoğu günümüzde dezavantajları olduğundan, aktif olarak kullanılmamaktadır. Günümüzde en fazla kullanılan hyalüronik asit içeriğine sahip olan dolgulardır. Bu madde insan vücudunda doğal olarak bulunduğundan, dolgu sonrası vücudun alerjik reaksiyona neden olmaz. Bu nedenle vücutta yapılan dolgu işlemlerinde güvenle kullanılan maddelerden birisidir.

Hyalüronik asit içeren doldu maddeleri dudak estetiği yapılırken iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan biri dudak hatlarının belirginleştirilmesi ve dudakların bu sayede daha dolgun görünmesini sağlamaktır. Bunun için yapılan enjeksiyonda dudak hatları boyunca, üst dudakta burun altında kalan filtrum denilen oluksu çukurun yan kenarlarına uygulanır. Bunun dışında dudakların çevresinde oluşan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi için dolgu işlemi yapılabilir. Bu sorunda enjeksiyon cilt yüzeyinin ve çizgilerin altına enjekte edilmektedir. Bu dolgu uygulamalarının olumlu sonuçları 6 ay kadar devam eder. Bu sürelerde yeniden tekrar edilmesi gerekir. Dudaklara dolgu maddesi enjekte edilirken orijinal ve güvenilir dolgu maddesi olması gerekir. Bu uygulamayı yapan doktorun deneyimi ve bilgisi yeterli olmalıdır. Yapılan işlem steril bir ortam altında yapılmalıdır.

Hastanın kendi vücudundan alınan yağ enjeksiyonuyla yapılan dolgu uygulamasında genellikle yağ dokusu, doku kokteyli ya da fasya dokusu kullanılmaktadır. Bunların içinde en fazla tercih edilen yağ dokusu enjeksiyonudur. Yağ dokusu vücuttan karın bölgesinden ya da bacakların iç kısımlarından alınmaktadır. Hastanın kendi dokusu kullanıldığından, enjeksiyon sonrası yabancı doku reaksiyonu meydana gelmediği gibi, yağ dokusunun alındığı bölgede herhangi bir iz kalmaz. Dudak içinde özellikle kas dokusunun arasına uygulanan enjeksiyonla dudaklarda istendiği gibi dolgunluk sağlanır. Bu şekilde dudaklarda ve çevresinde oluşan ince çizgilerin yok edilmesi sağlanmaktadır. Ancak bunun en önemli dezavantajı, enjekte edilen yağ dokusunun vücut tarafından emilmesi ve yok edilmesidir. Bu yüzden 2-3 seans uygulama yapmak gerekebilir. Bununla elde edilen sonuç kalıcı dolgunluk sağlamaktadır.

Dudak Estetiğinde Yapılan İşlemler

Yüz estetiğinin sağlanması için dudakların durumu son derece önemlidir. Belirgin hatlara sahip olan, dolgun görünümlü ve gergin kırmızı renkteki dudaklar kadındaki çekiciliği daha fazla arttırır. Yüz güzelliğinde dudakların durumu kişiye farklı bir imaj vermektedir. Dudakların ince olması, normalden daha fazla kalın olması, kısa ya da uzun olması, hatlarının silik olması, renginin soluk olması, kenarlarında sarkma olması, çevresinde kırışıkların olması dudak estetiğini bozduğu gibi, yüz estetiği içinde olumsuz bir faktördür. Bu olumsuzluklar cerrahi dışı ve cerrahi yöntemlerle uygulanan estetik uygulamalar sayesinde giderilmektedir.

Dudak dolgunlaştırma işlemi:

Bu işlem çeşitli dolgu maddeleriyle yapılmaktadır. Bunlar kesi yapılmadan, dudak yapısı içine enjekte edilir. Bu dolgu maddeleri hyalüronik asit adlı maddeyle, vücuttan alınan yağ dokusu olabilir.

Dudak kaldırma işlemi:

Bu işlemde dudak kenarı yukarıya doğru kaldırılarak, dışarıdan görünen dudakların kırmızı alanları genişletilmektedir. Özellikle üst dudak için uygulanan bir yöntemdir. Bunu sağlamak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Yapılan işlemler arasında birinde üst dudak kenarının hemen üzerinden martı kanadı biçiminde bir cilt çıkarılıp dikilir. Bunun dışında burnun hemen alt tarafından boğa boynuzu gibi bir cilt çıkarılarak dikilir. Bu yöntem üst dudak cildi geniş olanlarda tercih edilmektedir. İşlem sonrasında kalan izler belirsiz şekilde olur. Uygulanan bir diğer yöntemde dudakların iç kısımlarında V şeklinde kesiler yapılarak, Y şeklinde dikilir ve dudak kırmızı alanı dışa doğru genişletilip daha dolgun şekilde görünmeleri sağlanır. Başka bir yöntemde dudak asma tekniğidir. Bu yöntemde burun deliği içinden yapılan küçük bir kesiyle, dikişler dudak kenarlarından geriye döndürülüp bağlanır. Bu sayede dudak kırmızı alanı daha belirgin hale gelir.

Dudaklarda sarkmayı giderme işlemi:

Dudak kenarlarında meydana gelen sarkmalar, yaşla birlikte oluşan dudak yaşlanmasının en önemli belirtileri arasındadır. Bu durumda dudak köşeleri aşağıya doğru sarkar, köşelerden yana ve aşağıya doğru inen oblik bir kıvrım meydana gelir. Bu görünüm kişiye daha karamsar, mutsuz ve yaşlı bir ifade kazandırır. Kişilerde olan bu sorunlar dudak köşelerine yapılacak küçük cerrahi işlemlerle düzeltilebileceği gibi,  geçici dolgu uygulamasıyla başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

Kişilerde gülme deformitesinin düzeltilmesi:

Bu sorunlar kişinin gülmesi sırasında, konuşma esnasında ortaya olumsuz görüntüler çıkarır. Kişi gülerken ya da konuşurken burun ucu aşağıya doğru çekilebilir. Üst dudak ve burun arasındaki açı fazla miktarda daralır, üst dudak aşırı miktarda kısalır, dışarıya doğru kıvrılır ya da diş etleri olması gerekenden daha fazla görünür duruma gelebilir. Bu tür sorunları gidermek için farklı cerrahi işlemler vardır. Bu cerrahi girişimler tek başına uygulanarak, sorunları düzeltebilir. Bunun yanında estetik burun ameliyatı gibi girişimlerle de bir arada uygulanabilir. Kişinin gülme sırasında diş etinin fazla görünmesi durumunda, kişide çene deformitesi de olabilir. Bu durumda ortodontik tedavi ya da maksillofasyal cerrahi girişimler gerekli hale gelebilir.

Dudak Estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için Estecenter İletişim sayfasındaki bilgileri kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir