Hemen Fiyat Al

Dudak çatlaması daha çok kış aylarında meydana gelen birçok kişinin muzdarip olduğu bir sağlık sorunudur. Dudak çatlakları soğuk hava ya da susuz kalmak gibi nedenler başta olmak üzere birçok nedenden ötürü meydana gelebilir. Bu şartlarda dudaklar sebum üretmediği için çok daha hızlı kurur ve çatlar. Soğuk havanın dışında mevsim geçişleri  fazla güneş ışınlarına maruz kalmak da dudaklardaki nem seviyesini aza indirir ve kurumasına yol açar. Kötü bir görüntüye yol açan dudak çatlakları bize verdiği acı ile de rahatsızlık yaratır. Bu nedenle dudaklara kaybettiği nem geri kazandırılmalı ve dudak kuruluğu ve buna bağlı olarak oluşan dudak çatlakları önlenmelidir.

Dudak çatlaması neden olur?

Kış aylarında dudak çatlaması şikayetine daha çok rastlanır ancak dudak kuruluğunun ve çatlamasının tek nedeni soğuk hava değildir. Soğuk hava dışında birçok farklı etkenden ötürü de dudaklar çatlayabilir.  Özellikle günlük hayatta çok sık kullanılan kozmetik ürünler de dudak çatlamasının nedeni olabilmektedir.

Bunun dışında sürekli olarak çatlayan dudaklar kendi yöntemlerinizle iyileşmeyebilir. Kronik biçimde çatlayan bu dudaklar için mutlaka uzman bir doktorla görüşülmelidir.

Dudak çatlamasının soğuk hava dışında birçok faktöre bağlı olduğunu söylemiştik. İşte dudak çatlamasına neden olan etkenler:

dudak_catlaklari_icin_dogal_tedavi_yontemleri

Mevsim koşulları

Dudak çatlaması mevsime göre etkisini arttıran bir sağlık problemidir. Kışın soğuk havalarda çok fazla dudak çatlaması problemiyle karşılaşılırken, yazın güneşe fazla maruz kalmak da dudak çatlamasına neden olmaktadır. Bu noktada dudakları nemsiz bırakmamak kuru ve güneşli havalarda çok fazla dışarıda bulunmamak önemlidir.

Vücudun susuz kalması (Dehidrasyon)

Dudak çatlaması vücudun genel olarak susuz kalmasıyla da oluşabilmektedir. Eğer gün içinde yeterli miktarda su içmezseniz tüm vücudunuz gibi dudaklarınız da bu durumdan etkilenecek ve çatlayacaktır.

Kimyasallar

Dudak çatlamasının önemli nedenlerinden biri de dudaklarımız için kullandığımız ağır kimyasal içeren kozmetik ürünlerdir. Örneğin rujların içinde bulunan propil gallat adlı kimyasal temas alerjisine yol açar ve dudakların çatlamasına neden olur.

Bunun dışında her gün kullandığımız diş macunları da dudak çatlamasına neden olmaktadır. Guaiazulene adlı maddeyi içeren diş macunları dudakları kurutur ve çatlatır. Bunun dışında diş macununuz sodyum lauril sülfat (SLS) içeriyorsa dudaklarınız bu maddeye karşı tepki veriyor ve çatlıyor olabilir.

Şeker sakız gibi gıda maddelerinde ya da ağız gargarası benzeri diş bakım ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılan sinamik asit de dudak çatlamasına yol açabilen kimyasal maddelerdendir.

Son olarak dudak bakım kremlerinde yer alan fenin salisilat adlı madde de bazı kişilerde dudak çatlamasına yol açabilir.

Çok fazla A vitamini

Çok fazla A vitamini tüketmek de dudak çatlamasına yol açmaktadır. Yiyecekler aracılığıyla fazla A vitamini almak nadir görülen bir durum olmakla birlikte A vitamini fazlalığı vitamin kullanan kişilerde görülmektedir. Ayrıca B2, B3 vitaminleri ve çinko eksikliği de dudak çatlamasına neden olmaktadır.

Alerjiler

Kobalt ve nikel alerjisi gibi alerjiler dudak çatlamasına neden olabilmektedir. Eğer çok fazla B12 vitaminleri takviyesi kullanıyorsanız kobalt alerjisi geliştirmeniz mümkün. Rüzgar ve güneşte şiddetlenen ve açıklanamayan dudak çatlakları bu şekilde bu sebeple meydana gelebilir.

Bunun dışında asitli meyvelerin suyu tıpkı güneşe karşı hassas ciltlerde görüldüğü şekilde dudakların çatlamasına neden olabilir.

Son olarak incir yemek hafif de olsa alerjiye ve dudak çatlamasına neden olabilir.

Çeşitli hastalıklar

Sedef hastalığı ve tiroid yetmezliği dudak kuruluğuna ve çatlamasına neden olabilir.

Bunun dışında lupus ya da diğer bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı geçmişi olan kişilerde güneşe karşı artan hassasiyet nedeniyle dudaklar daha kolay çatlayabilir.

Horlama sorunu olan kişilerde büyümüş bademcikler, geniz eti ya da uyku apnesi dudak çatlamasının önemli bir nedeni olabilir. Bu durumda gece boyu ağızdan nefes alınıp verildiği için dudaklar kurur ve çatlar.  

Ağızdan nefes alma

Çok fazla ağızdan nefes alıp vermek dudak kuruluğunun ve çatlamasının ana sebeplerinden biri olarak gösterilir. Dudakların üzerinde sürekli bir hava akışı olması onları kurutur ve çatlamasına neden olur.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir?

Dudak çatlaması pek çok kez oldukça basit sebeplere bağlı olduğundan tedavisi için yine oldukça basit yöntemler yeterli gelmektedir. Dudak çatlamasının tedavisi kolay olmakla birlikte, tekrar edici özelliği olduğundan öncelikle sebep araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi geliştirilmelidir.

Susuz kalmayın

Dudak çatlamasının en önemli nedenlerinden biri olarak vücudun susuz kalması yani dehidrasyonu vermiştik. Vücudun susuz kaldığı durumlarda otomatik olarak dudaklar  da kuruyacak ve çatlayacaktır. Bunun dışında dehidrasyona bağlı olarak gelişen dudak çatlaklarına vücudun diğer bölgelerinde de oluşan çatlamalar eşlik eder. Bu da dudaklar başta olmak üzere ciltte kötü bir görüntüye neden olur. Bu yüzden özellikle yaz aylarında olmakla birlikte su içmeye özen gösterilmeli ve vücut susuz bırakılmamalıdır.

dudak_catlaklari_icin_dogal_tedavi_yontemleri

Ruj sürün

Pek çok kadının çantasından eksik olmayan ruj, dudak çatlamasına iyi gelmektedir. Ruj yağlı bir yapıya sahip olduğundan dudaklarınızı sürekli nemli tutar ve kurumasını ya da çatlamasını engeller.

Dudak çatlaması problemi sadece kadınlarda değil erkeklerde de görüldüğü için ruja alternatif olarak renksiz nemlendiriciler de bulunmaktadır.

Güneşe fazla maruz kalmayın

Güneşe fazla bir şekilde maruz kalmak dudakların çatlamasına yol açar. Bu nedenle güneşli havalarda dudaklara mutlaka koruyucu güneş kremlerinden sürülmelidir.

Dudak çatlaklarına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Eğer dudaklarınız için kimyasal içeren kozmetik ürünler kullanmak istemiyorsanız evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle dudak kuruluğunu ve çatlamasını önleyebilirsiniz. Uygulayacağınız bu masrafsız ve zahmetsiz doğal yöntemlerle diğerlerine nazaran daha hızlı ve etkili bir sonuç elde etmiş olacaksınız. İŞte dudak çatlaklarını önleyecek ve tedavi edecek doğal yöntemler:

dudak_catlaklari_icin_dogal_tedavi_yontemleri

Bal

Yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bal dudakları nemlendirmek ve çatlakları tedavi etmek için kullanılan doğal bir üründür. Balı dudaklarınıza uygulamak için işaret parmağınıza alacağınız bir miktar balı kurumuş ve çatlamış dudaklarınızın üzerine nemlendirici sürer gibi sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Bu noktada önem vermeniz gereken en önemli şeylerden biri dudaklarınızı yalamamaktır. Çünkü tükürük yapısı itibariyle asidiktir. Dudaklarınızı yaladağınız takdirde dudaklarınız daha fazla kuruyacak ve çatlakların ciddiyeti artacaktır.

Balı dudaklarınıza uyguladıktan sonra ıslak bir mendille ya da direk ılık suyla dudaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı çatlaklarınızın fazlalğına göre gnde bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

Bal aynı zamanda antibiyotik özelliği taşıyan bir ürün olduğundan enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlamalarına da iyi gelmektedir. Bununla birlikte geçici bir rahatlama sağlamakla kalmaz, kalıcı bir tedavi yöntemidir.

dudak_catlaklari_icin_dogal_tedavi_yontemleri

Şeker

Şeker birçok yaranının yanı sıra uygun ölçüde tüketildiği ve uygulandığı takdirde çok faydalı bir üründür. Derideki ölü dokuları temizleyip döker. Şekeri ılık bir suyla sulandırıp krem kıvamı elde ettikten sonra dudaklarına sürün. Ortalama 0 dakika bekledikten sonra yine ılık suyla dudaklarınızı yıkayabilirsiniz. Şeker dudaklardaki çatlamalara iyi gelecek ve kurumaları engelleyecektir.

Salatalık

Dudak çatlamalarına iyi gelen bir diğer doğal ürün de salatalıktır. Dilimlenmiş salatalıkları dudaklarına koyarak nem desteği sağlayabilir ve çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı birçok cilt hastalığında kullanılmakla birlikte dudak kuruluğuna ve çatlaklarına da iyi gelir. İŞaret parmağınız aracılığıyla uygulayacağınız bir miktar hindistan cevizi yağı dudaklarınızın nemlenmesini sağlayacak ve çatlak oluşumunu engelleyecektir.

dudak_catlaklari_icin_dogal_tedavi_yontemleri

Gül yaprakları

Gül yaprakları dudakların nemli kalmasını sağlarken aynı zamanda doğal rengini de güzelleştirir. Bir avuç gül yaprağını yıkadıktan sonra bir bardak sütle karıştırıp birkaç saat bekledikten sonra sütün içindeki gül yapraklarını mikserle karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza nemlendirici olarak sürebilirsiniz.

KAYNAK: Women’s Health

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir