Hemen Fiyat Al

DHI saç ekimi (direct hair implant) operasyonu kesisiz, izsiz ve dikişsiz yapılmasından ötürü ekim yapılacak kişi tarafından en çok tercih edilen saç ekimi yöntemleri arasındadır. Ekim yapılacak olan bölge için gerekli greftler alınırken var olan saç köklerinize herhangi bir zarar gelmez. Choi (kalem) tekniği uygulanarak alınan saç kökleri teker teker ve olabildiğince sık olacak şekilde yerleştirilir. Bu nedenle DHI saç ekimi tekniği ile yapılan saç tasarımlarında en doğal ve en başarılı sonuca kavuşursunuz. Ayrıca herhangi bir kanal açma, kesi ve dikiş işlemi olmadığından günlük yaşantınıza en kısa sürede dönebilirsiniz.

DHI saç ekimi, choi adı verilen kalemle gerçekleştiği için Choi saç ekimi ya da İmplanter saç ekimi olarak da bilinmektedir.

DHI saç ekimi nasıl gerçekleştirilir?

Saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra bir saç ekim uzmanına danışmanız gerekmektedir. Öncelikle saç ekim merkezinde bulunan özel cihazlar ile saç analiziniz yapılır. Bu analizlerde saçınızın yapısı, kalitesi, dökülme potansiyeli, greft alınacak donör alanının yoğunluğu ve kaliteli greft sayısı hesaplanır. Ayrıca gerekli tetkik ve tahliller yapıldıktan sonra, test sonuçlarınızın plastik cerrah ya da saç ekim uzmanı tarafından analiz edilmesi gerekir.

Saç ekimi işlemine uygun olduğunuz onaylandıktan sonra doktorunuz ile birlikte ekim yapılacak alanı belirlemeniz gerekiyor. Ekim yapılacak bölgenin belirlenmesinde ise şakak ya da tepe bölgesindeki açıklığın büyüklüğü, kaliteli saç kökü sayınız, genetik yapınız gibi etmenler rol oynuyor. Ekim yapılacak bölge çizim ile belirlendikten sonra hangi saç ekim işleminin sizin için en uygunu olduğuna karar veriliyor.

Saç ekim işlemine başlamadan önce sedasyon uzmanı tarafından işlem yapılacak bölgelere en yeni anestezi tekniği olan sedasyon uygulaması yapması gerekiyor. Bu sadece işlem süresince herhangi bir acı veya ağrı hissetmeyeceksiniz.

En sık tercih edilen yöntemlerden olan DHI saç ekimi uygulamasında, ekilecek bölge için gerekli olan greftler ense ya da kulak arkası bölgelerinden alınıyor. Bu greftlerin operasyon sırasında dışarıda bulunduğu süre diğer saç ekimi işlemlerinden daha kısa olduğundan, çok daha sağlıklı ve güçlü saç köklerine sahip oluyorsunuz. Greftler alınırken saç kökleri ile birlikte etrafında bir miktar doku parçası da bırakılıyor. Bu greftlerin kalitesinin korunması ve ömrünün uzatılması için alınan dokular, bir solüsyon içerisinde bekletiliyor.

İşlem esnasında donör bölgeden alınan greftlerin ekimi için saç ekimi yapılacak bölgede herhangi bir delik açılmıyor. Alınan saç kökleri Choi pen adı verilen kalemlerin içerisine yerleştirilip ekim yapılıyor. Choi kalemine yerleştirilmiş saç kökleri açı ve yön belirlendikten sonra iğnenin itme özelliği sayesinde ekim gerçekleştiriliyor. Saç köklerinin, ön saç çizginiz ve saçlarınızın doğal çıkış yönüne uygun olarak yerleştirilmesi bu özel kalemler sayesinde gerçekleşiyor. Operasyon esnasında herhangi bir delik açılmadığı için alınan greftler çok daha hızlı şekilde ekiliyor. Böylece ekilebilecek kaliteli kök sayısı çoğalıyor.

Donör bölgeden alınan greftler saçın doğal çıkış yönü ve büyüme açısına göre tek tek yerleştiriliyor. Ekim sırasında saç çizgisi ve saç rengi pigmenti gibi unsurlar da dikkate alınıyor. Bu sayede ekim sonucunda en yoğun ve doğal sonuç elde edilmiş oluyor.

DHI saç ekiminde iyileşme süreci nasıldır?

DHI saç ekimi tekniğinde, herhangi bir kanal açımı olmadığından kabuklanma süresi operasyondan sonra yalnızca 5-6 gün kadar sürer. Yaklaşık 2 hafta sonra dökülme süreci başlar ve bir süre devam eder. 3. aydan sonra ekilen yeni saçlarınız çıkmaya başlar. 6. ayda ekilen saçların en azından yarısı çıkmış olur. Kesin sonuca ulaşmanız ise ortalama 1 seneyi bulur. Ekim yapılan alandaki iyileşme en fazla 1 hafta süreceğinden günlük yaşantınıza bir an önce geri dönebilirsiniz.

DHI saç ekiminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

DHI saç ekimi yöntemi, klasik FUE tekniğinden farklı olarak daha zahmetli ve uzun bir işlemdir.
Standart FUE işleminde saç kökleri yani tıp dilinde foliküler üniteler aynı anda alınıp sınıflandırılır. Operasyona başlamadan önce plastik cerrah tarafından ekim işlemine uygun olacak şekilde hazırlanır. Daha sonra bu greftler ekim yapılacak bölgeye açılan kanalların içine yerleştirilir.

DHI saç ekimi tekniğinde ise saç kökleri tek tek alınır ve beklemeden özel bir kalem ile ekim bölgesine yerleştirilir. Kullanılan bu özel iğneler sayesinde saç kökleri çok daha sık yerleştirilir ve olabildiğince doğal bir sonuç elde edilir.
Klasik FUE tekniğinden farklı olarak kanal açma işlemi yapılmadığı ve dolayısıyla dikiş atılmadığı için iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Diğer saç ekimi yöntemlerinden farklı olarak eğer baş bölgenizde kaliteli greft kalmamışsa, vücudunuzun çeşitli bölgelerinden alınan (sakal, göğüs) kıllar ile de ekim gerçekleştirilebilir.
Ayrıca DHI yöntemi sakal ve kaş ekimi için de kullanılabilen bir yöntemdir.

DHI saç ekiminin avantajları nelerdir?

 • DHI saç ekimi tekniğinde herhangi bir kesi açılmadığı ve kalem tekniği uygulandığı için iz kalma ihtimali yoktur. Ayrıca saç köklerinin alındığı donör bölgeye dikiş atılması gibi bir durum olmadığından iyileşme süreciniz çok daha hızlıdır.
 • DHI yönteminin başlıca avantajı donör bölgeden alınan greftlerin tek tek ekilmesinden dolayı sağlanan yoğunluktur. Ekim yapılacak alana saç kökleri yerleştirilirken saçın doğal çıkış yönü, büyüme açısı, saç köklerinin renkleri, doğal saç çizgisi dikkate alınır. Böylece özellikle şakaklar ve saç çizgisi gibi hassas bölgelerde en doğal sonucu elde edersiniz.
 • Ekim esnasında kullanılan ince uçlu choi pen adı verilen kalemler sayesinde herhangi bir yara izi oluşmaz ve iz kalmaz.
 • Herhangi bir kanal açma, kesi, dikiş işlemi yapılmadığından iz ve yara sorunu görülmez. Bu sayede günlük yaşantınıza en kısa sürede dönebilirsiniz.
 • DHI yöntemi klasik ekim tekniklerinden farklı olarak çok fazla kök nakline imkan sağladığı için daha fazla saç çıkar ve yoğun sonuçları elde edersiniz.
 • Klasik FUE yönteminde saçlarınızı yıkamak için en az 3 gün beklemeniz gerekirken, DHI yöntemi ile ekim işleminden sonraki gün saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • İsteğinize bağlı olarak ekim işlemi tıraşsız yapılabilir. Özellikle kadınların tercih ettiği kalem tekniğini kullanarak tıraşsız saç ekimi uygulaması ile günlük yaşantınıza en hızlı şekilde dönüş yapabilir ve herhangi bir farklılıkla karşılaşmazsınız.

DHI saç ekimi fiyatı

DHI saç ekim işlemi yapılırken choi pen(kalem) adı verilen kalem şeklinde özel bir alet kullanılır. Bu nedenle DHI saç ekimi yöntemini uygulayabilen saç ekimi merkezi sayısı sınırlıdır. Saç ekimi yaptıracağınız hastanenin ya da ekim merkezinin steril olmasına, saç ekim uzmanlarının tecrübesine, son teknoloji cihazların ve en güncel ekim yöntemlerinin kullanılıyor olduğuna emin olun.

Ayrıca ekim işlemi el becerisi gerektirdiğinden, plastik cerrahınızın ya da saç ekim uzmanınızın ve ekibinin tecrübeli ve alanında uzman olmaları gerekmektedir. Saç ekimi yaptırırken işlem fiyatının ekilecek greft miktarına, saç yapınıza ve kaliteli saç kökü miktarınıza göre değiştiğini unutmayın. Aynı zamanda DHI saç ekim yöntemi alınan her bir greftin tek tek ekilmesinden dolayı diğer ekim yöntemlerine oranla daha uzun sürecektir. Gerekirse ekim işlemi 2 seans olarak da yapılabilir. DHI saç ekimi esnasında kullanılan kalem ve iğneler her bir greft için özel olarak kullanıldığından ve tek seferlik olduklarından, klasik FUE tekniğinden biraz daha yüksek fiyatlı olacaktır.

DHI/Implanter Saç Ekimi ile ilgili sıkça sorulan sorular

 • 1)DHI saç ekimi yöntemiyle ekilen saçlar doğal görünür mü?
 • DHI saç ekimiyle ekilen saçlar normal saçlarınızdan ayırt edilemeyecek kadar doğal bir görünüm sağlar.
 • 2) Herkes DHI saç ekimi için uygun mudur?
 • Saç ekimi yaptırmak isteyen herkes DHI tekniğinden faydalanabilir.
 • 3) DHI saç ekimi yönteminde donör bölge neden önemlidir?
 • Saç ekiminde donör bölge olarak en çok ense bölgesi tercih edilmektedir. Saç ekimi ancak kişinin kendi kıl köklerinden yapılabildiği için seyrek bir ense beklenen sonucu vermez. Böyle durumlarda ikinci donör alanlara yönelinmesii gerekir ki bu da doğal görüntüyü olumsuz olarak etkilemektedir.
 • 4) DHI saç ekimi yönteminde greftler bekletilir mi?
 • DHI yöntemiyle yapılan operasyonların en büyük avantajı saç köklerinin toplanma sonrasında bekletilmemesidir.
 • 5) DHI yönteminin herhangi bir dezavantajı var mıdır?
 • DHI yönteminde herhangi bir dezavantaj yoktur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars