Hemen Fiyat Al

Cilt çatlakları günümüzde kadın erkek hemen hemen herkeste görülebilen bir cilt problemidir. Estetik olarak kötü bir görüntüye neden olur ve tedavi edilmesi gerekir. Cilt çatlakları genel olarak cildin alt tabakasının hızlı bir şekilde yani derinin genişleme kapasitesinin üstünde aşırı gerilmesi sonucunda dayanamayarak yer yer yırtılması olarak tarif edilebilir. Ciltte hoş olmayan bir görüntüye yol açan cilt çatlakları genel olarak yüzeyden çökük, yırtık şeklindedir. Bu çatlaklar kalça, karın, basen, göğüs, sırt ve baldırlarda görülebilmektedir. Bu cilt sorunu özellikle ergenlik çağında olan gençlerde, hamilelerde ve hızlı kilo alıp veren kişilerde gözlenir. Ergenlik döneminde hızlı büyüyen genç kız ve erkeklerde cilt büyümesi ve genişlemesinin bu hıza yetişememesi nedeniyle cilt çatlaklarının oluşması çok normaldir.

Cilt çatlakları nasıl oluşur?  

Cilt üst üste sıralanmış üç katmandan oluşmaktadır: Epidermis, Dermis ve Hipodermis. Demet şeklinde olan kollajen lifleri cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran yapı yıkılır ve ciltte yaraya benzer çizgi çizgi görüntüler yani cilt çatlakları oluşur. Esasen çatlakların nedeni zarar görmüş kollajen ağlarıdır. Bu çatlaklar ilk oluştuğunda dışarıdan kırmızımsı ya da mor olarak görünürler. Yırtılmanın yeni oluşması ve bu yırtılma sırasında deri içindeki mikro kanamalar sebebiyle bu kırmızımsı renkler görülür. Cilt çatlakları zaman geçtikçe beyazlaşmaya başlar ve dışarıdan ciltte beyaz çatlaklar olarak görülürler. Bu çatlaklar zamanla beyazlaştığı için koyu tenli  kişilerde daha fazla belirgindir.cilt_catlagi_nedenleri_ve_tedavisi

Cilt çatlaklarının nedenleri nelerdir?

Ergenlik

Ergenlik döneminde vücut büyük değişimlere uğrar ve bunun sonucunda cilt çatlakları meydana gelir. Erkek çocuklarda kaslar büyüyüp gelişmeye başlarken, kızlarda da göğüsler büyümeye başlar ve genellikle kalça ve basenlerden kilo almaya başlarlar. Ergenlik döneminde hızla büyüyen genç kız ve erkeklerde cilt büyümesinin bu hıza yetişememesiyle çatlaklar oluşur.

Hamilelik

Kadınlarda hamilelik dönemlerinde karşılaşılan cilt çatlakları oldukça yaygın bir durumdur. Hamilelik döneminde  bebeğin büyümesiyle cilt de buna bağlı olarak genişleyecek ve buna bağlı olarak gebelikten kaynaklı cilt çatlakları gelişecektir.

Ani kilo alıp verme

Cilt çatlakları ani bir şekilde kilo alıp vermeye bağlı olarak da gelişebilmektedir. Aniden kilo alındığında cilt buna göre genişleyecek, gerilecek  ve çatlaklar oluşacaktır. Bu kilolar verildiği takdirde de cilt yapısı bozulduğu için çatlakların oluşması normaldir.

Ağır fitness egzersizleri

Ağır fitness egzersizleri ciltte çatlak oluşumu ihtimalini arttırır. Kasların hızlı gelişmesi ve kilodaki ani değişimler cildi gerer. Cilt una hazırlıksız olduğu için cilt çatlakları meydana gelir.

Steroid kullanımı

Hidrokortizon gibi kortikosteroid kremlerin uzun süreli kullanımı deride esneme çizgilerine neden olabilir. Bunun nedeni steroid kremlerin cildi inceltmesi ve gerginlik yeteneğini azaltmasıdır.

Cilt çatlağı en çok kimlerde ortaya çıkar?

Cİlt çatlakları genel olarak kadınlarda daha sık görülmektedir. Hamile kadınların %90’ında, ergenlik çağındaki genç kız ve erkeklerin %70’inde ve fitness yapanların %40’ında cilt çatlağı görülmektedir. Daha önceden de belirtildiği gibi cilt çatlağı hamile kadınları, ergenlik çağındaki gençleri ve böbrek üstü bezleri fazla çalışanları etkilemektedir.

Cilt çatlamasında vücudun en çok hangi bölgesi etkilenir?

Hamile kadınlarda en çok karın ve göğüslerde cilt çatlakları meydana gelir. Ergenlik çağında erkeklerde koltuk altı, uyluk bölgesi ve kuyruk sokumu etkilenirken, kızlarda göğüsler ve kalçalar etkilenir. Bunun dışında diz arkası, üst kol gibi vücudun değişik bölgelerinde görülebilir.

cilt_catlagi_nedenleri_ve_tedavisi

Cilt çatlaklarının oluşumu nasıl önlenir?

Ciltte oluşan çatlakları tedavi etmek bu çatlakları önlemekten çok daha zordur. Bu yüzden cilt çatlaklarının oluşumunu önlemek ya da geciktirmek gerekir. Cilt çatlaklarının oluşumunu engellemek için cildinizi her gün nemlendirmelisiniz. Banyodan sonra ise daha yoğun, doğal nem veren yağlardan yararlanabilirsiniz. Bunun dışında günlük içmeniz gereken su miktarına özen gösterin, bol su için. Kilo dengenizi korumaya özen gösterin ve kilo alıp veriminin yavaş olmasına özen gösterin. Erken dönemde çatlak tedavisi büyük önem taşımaktadır. Eğer cildinizde küçük çizgiler oluşmaya başladığını fark ederseniz mutlaka bir dermatolağa başvurun.

Cilt çatlakları için tedavi yöntemleri nelerdir?

Cİlt çatlaklarının tedavisinde çeşitli bitkisel kürler ve soğuk duşlar gibi faydası kanıtlanmayan doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal yöntemleri denemekten bir şey kaybetmeyeceğiniz gibi cerrahi yöntemlere de başvurabilirsiniz. Ardından kimyasal ürünlerin kullanımına geçebilir ve çözüm bulamazsanız estetik merkezlerini tercih edebilirsiniz. Kimyasal ürünler E vitamini, gliserin açısından zengindir, cildi besler ve kolajen üretimini arttırır. Ancak bu yöntemler yüzeysel olmakla birlikte cildin yenilenmesini sağlar. ÇAtlaklar derinin alt tabakasında oluştuğundan bunlara doğal ya da kimyasal yollarla ulaşmak pek mümkün değildir. Ancak cildi nemlendirmek ve cilt çatlaklarını önlemek için bu doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Mikrodermabrazyon tedavisi

Bu yöntemle birlikte çatlak olan bölgelerde deri kaldırılır ve bunun yerine canlı derinin oluşmasına destek verilir. Tedavi sona erdiğinde çatlak görünümünde azalma görülmektedir ama tamamen kaybolması uzun bir süre. gerektirir. Tedavinin etkileri de birkaç seans sonra kendisini göstermektedir.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi günümüzde çatlak tedavisinde en etkili çözümü sunmaktadır. Lazer ışınları, cildin kendini yenilemesini ve kolajen üretimin artmasını sağlar. Lazer tedavisi mutlaka uzmanlar tarafından uygulanmalı ve tedavi sonrasında korunma yöntemleri eksiksiz uygulanmalıdır.

Endermoloji tedavisi

Endermoloji tedavisi bir masaj uygulamasıdır. Kan dolaşımının düzelmesini sağlayan uygulama selülit ve çatlak tedavisi için uygulanır. Tedavi sayesinde cilt ve cildin alt bölgesindeki dokular üzerindeki kılcal damarlarda kan dolaşımının düzelmesi sağlanır.  

Cilt çatlaklarına bitkisel çözümler

Daha önceden de belirtildiği gibi cilt çatlakları doğal yöntemlerle de engellenebilir ve görünümleri iyileştirilebilir. Bunun için aşağıda verilen bitkisel yöntemleri düzenli bir şekilde uygulamak ve sabırlı olmak gereklidir.

E vitamini

E vitaminini cildinize iki şekilde uygulayabilirsiniz. Birincisi eczanelerde satılan E vitamini kapsüllerinden alıp ciltte çatlak olan bölgeye sürebilirsiniz. Bunu her gün duştan sonra bir kez yaptıktan sonra 15 dakika beklemeli  ve daha sonra yıkamalısınız.

İkinci yöntem olarak E vitamini bakımından zengin yağları cilt çatlaklarınıza uygulamak. Zeytinyağı, badem yağı ve soya yağı E vitamini bakımından zengindir ve çatlakları gidermeye yardımcı olur. Bu yağları da duştan sonra çatlak olan bölgeye uygulayıp 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Havuç

Ciltteki çatlak sorununa çözüm olabilecek bir diğer doğal yöntem ise havuç. Havucu cildinize uygulamak için öncelikle havucu buharda pişirip püre haline getirdikten sonra sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Ardından yarım saat bekleyip ılık suyla durulayın.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir