Çene Estetiği

Çene estetiği çenenin büyütülerek ya da küçülterek yeniden şekillendirildiği bir operasyondur. Çene implantları ile bir kişinin yüz profili daha dengeli hale getirilebilmektedir. Bununla beraber çene bölgesinden kemik, doku ya da kas alınarak çenenin küçültülmesi de söz konusu olabilir.

Optimal yüz görünümünü elde edebilmek için bazı durumlarda çene estetiği ile beraber burun estetiği gibi diğer operasyonların da yapılması gerekebilmektedir. Yüzü oluşturan tüm anatomik yapıların harmoni içerisinde olması ile estetik bir görünüş elde edilmektedir. Bu görünüş için gerekli olan değişiklikler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Üst çene nedir? Anatomisi

Üst çene olarak bilinen maxilla aslında kafatasını oluşturan iki büyük yapıdan bir tanesidir. Göz çukuru, burun ve damak formasyonunda yer alırken aynı zamanda üst dişleri de tutmaktadır. Bu nedenle çiğneme ve konuşmada önemli işlevlere sahiptir. Tamamen hareketsiz olan bu bölüm yüzün ortasını oluşturmaktadır. Üst çenenin gövdesi ve dört bölümü bulunmaktadır.

Gövdesi piramit şekillidir ve en büyük kemiktir. Bu gövde göz çukurunun altını, burun boşluğunun iç duvarını ve infratemporal fossanın alt kısmını oluşturmaktadır. Diş arkını ise alveolar bölüm oluşturmaktadır.

Üst çenenin zigomatik bölümü elmacık ve şakak kemiklerini destekleyen bölümdür. Frontal bölümde ise göz çukurunun orta sınırı yer alırken aynı zamanda gözyaşı kanalını oluşturmaktadır. Ağzın üst kısmı ve burun boşluğunun alt kısmı Palatine bölümüdür.

Üst çene nedir? Anatomisi

Alt çene nedir? Anatomisi

Alt çene ya da diğer adıyla mandible kafatasında komşu olduğu diğer kemiklere sütürler ile bağlanmayan tek kemiktir. Kafatası sadece kemikli bir yapı olarak incelendiğinde anatomik olarak alt çene ile kafatasının geri kalanını tutan bir şey bulunmamaktadır.

Alt çene yüzün viscercranium adı verilen alt bölgesinde yer almaktadır. Temporomandibular eklem ile kafatasının neurocranium adı verilen üst bölgesine bağlanmaktadır. At nalı şekline sahip bu yapı her iki taraftan simetrik bir görünüme sahiptir.

Alt çene nedir? Anatomisi

Çene ile ilgili estetik gerektiren problemler ve sebepleri

Bazı insanlar çene estetiğini çene ve yüz bölümünün görünümünü daha iyi hale getirmek ve simetrik bir görünüşe sahip olmak için tercih etmektedir. Bazı insanlar için ise çene estetiği sağlık açısından gereklidir. Çenenin doğru bir şekilde çalışmadığı durumlarda çene estetiği yapılabilmektedir.

Maloklüzyonu gidermek için tercih edilen ilk yöntemler braket, aparat kullanımı ve diş çekimidir. Ancak dişlerin çok yamuk olduğu ya da çene kemiği yapısı nedeniyle maloklüzyon meydana geldiği durumlarda çene estetiği yaptırmak gerekmektedir. Bu gibi durumlarda çene estetiği sayesinde çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında önemli gelişmeler elde edilmektedir.

Çene ile ilgili estetik gerektiren problemler ve sebepleri

Çenedeki estetik problemler nasıl teşhis edilir?

Çenenin olması gerekenden çok büyük ya da çok küçük olduğu durumlarda uzmanlar bunu rahat bir şekilde teşhis edebilmektedir. Yemek yemede ve konuşmada zorluk ya da sürekli bir ağrı olduğunda ise detaylı bir muayene gerekebilmektedir. Dişler ve diş etleri ile beraber çene yapısı da incelenmektedir. Günümüzdeki gelişmiş görüntüleme cihazları sayesinde bu işlemler kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Teknolojinin ilerlemesi çenedeki estetik problemlerin detaylı ve doğru bir şekilde belirlenmesi sonucunda planlanan tedavilerin bir o kadar başarılı olmasını sağlamaktadır. Teşhis sonrasında ise hangi işlemlerin yapılacağına ve hangi yöntemlerle yapılacağına karar verilmektedir.

Kadın ve erkek için ideal çene nasıl olmalı?

İdeal çene ilk olarak doğru çalışmalı ve görevlerini yerine getirmelidir. Bundan sonraki adımda ise kişilerin yüz oranına uygun olması gerekmektedir. Bazı çalışmalara göre geniş açılı çene çizgisi ve konturlu alt çene kemiği çekiciliğin özelliklerinden birisi olarak görülmektedir.

Daha çok Asya bölgelerinde yapılan çalışmalara göre ise ideal ve çekici bir çenenin sırrı ince V şekilli çene çizgisi ve dar açılı alt çene kemiğidir. Erkeklerde ise daha geniş ve köşeli açılar daha çekici kabul edilmektedir. İntergonal genişliğin yüz genişliğine paralel olması ideal olarak görülmektedir.

Kadın ve erkek için ideal çene nasıl olmalı

Ameliyatlı yöntemler neler?

Çene estetiğinde çenenin durumuna göre hangi ameliyata başvurulacağı belirlenmektedir. Sivri ve büyük çenelerde çene törpüleme, küçük çenelerde implant ile yeniden şekillendirme yöntemleriyle çene yeniden şekillendirilmektedir. Alt çene ameliyatlarında dişlerin yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Bu da hastaların daha konforlu bir iyileşme süreci geçirmesini sağlamaktadır.

Ameliyatsız yöntemler neler, hangi durumda tercih edilir?

Çenede en çok görülen durumlardan bir tanesi de çenenin olması gerekenden daha geride olmasıdır. Çenenin geride ve küçük olması yüzün olması gerekenden daha sivri görünmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda genellikle ameliyatsız çene estetiği yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Çene dolgusu uygulamaları ile çene ideal şekline getirilerek yüzde estetik bir görünüm elde edilmektedir. Ameliyatsız yöntemlerin en büyük avantajı ise iyileşme sürecinin son derece kısa olması ve hastaların gündelik hayatına geri dönebilmektedir. Bu noktada dikkate alınması gereken temel fark ameliyatsız çene estetiği yöntemlerinin kalıcılığının geçici olmasıdır.

Çene estetiği için kimler uygundur?

Çene estetiği bir travma ya da rahatsızlık sonucu gündemde değilse ilk olarak hastaların gelişimini tamamlaması gerekmektedir. 18 – 20 yaşlarına gelmiş erkekler ve 17 – 19 yaşlarına gelmiş kadınlar çene estetiği için uygundur. Hastaların estetik öncesinde genel sağlık durumlarının da iyi olması gerekmektedir. Gerçekçi beklentilere sahip olan ve genel şartları karşılayan herkese çene estetiği yapılabilmektedir.

Ameliyata nasıl karar verilir?

Çene estetiği sürecinin detaylı bir şekilde planlanması gerekmektedir. Her hasta için farklı planlamalar yapılmaktadır. Ameliyat kararından önce hastada ısırma ya da çiğnemede problem olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Bu problemler olduğunda ise öncelikli olarak ortodonti değerlendirilmesi yapılmaktadır. Hastalara yüz analizi yapıldıktan sonra beklentiler planlanmaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın yeni çenesinin nasıl olacağı belirlenmektedir.

Çene estetiği türleri

Çenede bulunan sorunların giderilmesinde farklı yöntemler tercih edilmektedir. Bu noktada çenede var olan soruna ve elde edilmek istenen sonuca göre uygulamada farklılıklar meydana gelir.

Çene ucu kaydırma

Çene ucu kaydırma gerideki çene ucunu olması gereken yere almak için yapılan bir işlemdir. Bu sayede estetik açıdan daha tatmin edici bir görünüş elde edilmektedir. Çene ucu kaydırma işlemi oldukça küçük kesiler aracılığıyla yapılmaktadır. Çenenin yeni yerine sabitlenmesi için genellikle vida kullanılmaktadır. Bu şekilde kalıcı bir görünüş elde edilmektedir. Basit bir işlemle beraber dudak, burun, alın ve çene orantılı hale getirilmektedir.

Çene protez uygulamaları

Çene estetiğinde en çok başvurulan yöntemlerden bir tanesi de çene protezleridir. Genel anestezi altında yapılan bu işlemde kesiler doğal çene çizgisine ya da ağzın içinde alt dudak ile diş etinin birleştiği yere yapılmaktadır. Buradaki doku gerdirilerek implanta yer açılmaktadır. Sentetik materyal çene içerisinde bulunan doğal dokuya benzemektedir.

Farklı boyut ve şekillerde protez üretilmektedir. Yapılan protezler her hastanın kendisine uygun şekillendirilmektedir. İşlem sonrasında ise açılan kesiler dikilerek kapatılmaktadır. Kesilerin ağız içerisine yapılması sayesinde dışardan bakıldığında görülememektedir. Çene çizgisine açılan kesiler ise bir süre sonra belirsiz hale gelmektedir.

Ortognatik cerrahi

Ortognati kelime anlamı Yunanca düz anlamına gelen “orthos” ve çene anlamına gelen “gnathos” kelimelerinden oluşmaktadır. Ortognatik cerrahi işlemlerinde amaç tüm işlevlerini yerine getiren ve düzgün görünümlü bir çene elde etmektir. Ortognatik cerrahide üst çene ve alt çenede meydana gelen bozukluklar düzeltilmektedir. Bu sayede çenelerin işlevi de geri kazandırılmaktadır.

Yapılan düzeltmeler aynı zamanda yüzün görünümünü de iyileştirmektedir. Ortodonti tedavisi ile düzeltilemeyen problemlerde ortognatik cerrahi işlemleri tercih edilmektedir. Genellikle bu operasyondan önce sonra hastaların braket takması gerekmektedir. Bu sayede cerrahi işlem sonrasında elde edilen sonuç daha da kalıcı olmaktadır.

Çene küçültme

Çene küçültme ameliyatı çenenin yüzün diğer bölümleri ile beraber daha dengeli bir görünüm oluşturmak için yapılan bir işlemdir. Çenenin olması gerekenden büyük olmasına makrojeni adı verilmektedir. Bu durum çekiciliğe olumsuz etki ederek kişilerin kendine güveninde problem yaratmaktadır.

Çene küçültme operasyonu genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde kesi ağız içerisinden alt dudak boyunca ya da çene altından yapılmaktadır. Cilt çene kemiğinden ayrılır ve çene yapısı yeniden şekillendirilmektedir. Fazla kemik ve doku alınarak çene yeniden konumlandırılmaktadır. Daha sonra açılan kesiler ise kapatılmaktadır.

Ağız içerisine yapılan kesiler dışarıdan belli olmamaktadır. Dışarıdan yapılan kesiler ise zaman içerisinde belli belirsiz hale gelmektedir. Çene küçültme ameliyatı yüz görünümünü genel olarak daha da iyileştirmek için burun ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir.

Çene küçültme

Çene büyütme

Çene büyütme ameliyatları genellikle cildin altına çene protezi yerleştirilerek yapılmaktadır. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Küçük çeneli olan kişilerde görünüm daha da iyileştirilmektedir. Herkesin yüz yapısı ve şekli farklı olduğu için kullanılan çene protezinin de şekli farklılaşmaktadır. Çene büyütme operasyonlarında amaç çene ve boynun doğal kıvrımlarını iyileştirerek yüzün görünümünü olumlu yönde geliştirmektir.

Çene büyütme ameliyatları protez kullanılarak ya da çene ucu kaydırılarak gerçekleştirilmektedir. Protezler küçük kesiler aracılığı ile çeneye yerleştirilmektedir. Bu kesiler ağız içerisinden ya da çene altından açılmaktadır. Kapanması içinde çözünebilir dikişler kullanılmaktadır. Bu dikişler sayesinde kesiler dışarıdan yapılmış bile olsa bir süre sonra herhangi bir iz belli olmamaktadır.

Çene yüksekliğinin uzun ya da kısa olması

Alt çenenin uzun ya da kısa olması aynı zamanda mandibular sagittal yetmezlik olarak bilinmektedir. Bu gibi durumlarda çenenin yapısı normal olsa da geride kalmaktadır. Çene yüksekliğinin uzun ya da kısa olduğu durumlarda gonial açı azaldığı için çene normalden daha köşeli gözükmektedir. Bununla beraber alt dudak olması gereken yerden farklı yerde durmaktadır.

Çene yüksekliğinin uzun ya da kısa olması alt dudağın geride ve aşağıda yer almasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda dudaklar istirahat durumundayken açık kalmaktadır.

Çenenin geride veya ilerde olması

Gelişime ya da travmaya bağlı olarak çene geride ya da ilerde olabilmektedir. Bu durum görünüşü olumsuz yönde etkilediği gibi aynı zamanda çiğneme, ısırma ya da konuşma problemleri gibi problemlere yol açmaktadır. Yetişkinlik çağını geçmemiş ve vücut gelişimi hala devam eden hastalarda çeşitli apareyler ile çene olması gereken pozisyona getirilebilmektedir. Ancak yetişkinlerde bu durum cerrahi müdahale ile yapılmaktadır.

Alt çenenin ile alt dişlerin önde olmasına prognatizm adı verilmektedir. Çenenin ve dişlerin geride olmasına ise retrognatizm denmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahaleye ya da kullanılacak apareye karar vermeden önce hastanın ve rahatsızlığın durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Probleme karar verildikten sonra tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Çene köşesi (açısı) protezi

Alt çene yüzü tanımlamaktadır ve çene açısını boyundan belirgin bir şekilde ayırmaktadır. Çene ve çene açısı önemli birer sınır yapısı olarak kabul edilmektedir. Mandibular açı yani çene köşesi kulağın alt kısmından başlayan ve alt çenenin sınırını oluşturan açıdır. Çıkıntılı elmacık kemikleri gibi orantılı ve belirgin bir çene köşesi de güzellik simgelerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Operasyonda genellikle 20’lik dişin olduğu kısımdan, ağız içerisinden kesi açılmaktadır. Protezler bu kesilerden oluşturulan doku ceplerine yerleştirilmektedir. Çok nadir olarak bu protezler titanyum vidalarla kemiğe sabitlenmektedir. Kesiler daha sonra vücut tarafından çözülen dikişler ile kapatılmaktadır.

Çene dolgusu (masseter botoks)

Masseter ya da çiğneme kasları vücudun en güçlü kaslarından bir tanesidir. Yüzün yan taraflarında yer alan bu kaslar çene kemiğini alt çene kemiğine bağlamaktadır. Çene dolgusu ya da çene botoksu olarak da bilinen masseter botoks bu kastaki sinir sinyallerini geçici olarak engellemeyi sağlamaktadır.

Çene dolgusu ile daha dengeli bir yüz şekli elde edilmektedir. Ayrıca kare şekilli bir çene oluşturmak için de çene dolgusuna başvurulmaktadır. Bunların yanı sıra diş gıcırdatmayı kontrol altına almak, çene gerginliğini, ağrısını ve kenetlenmesini azaltmak için de çene dolgusu gerçekleştirilebilmektedir.

Çene dolgusu botoks

Çene ucu törpülemesi nedir?

Çene ucunun normalden daha büyük olması durumunda yapılabilecek işlemlerden bir tanesi de çene ucu törpülemesidir. Bu işlemde çenenin yüz ile orantılı bir şekilde olması için çene ucu operasyon ile törpülenerek kısaltılmaktadır. Çene ucu törpülemesi genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu sayede hastalar işlem sırasında herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı hissetmemektedir.

Çene ucu dolgusu nedir?

Çene ucu dolgusu son yıllarda en çok tercih edilen çene ucu işlemlerinden bir tanesidir. Çene bölgesinin hacimsiz olması yüzün genel görünümünü etkilemektedir. Ancak çene ucu dolgusu sayesinde doğal ve etkileyici bir görünüm elde etmek mümkün hale gelmektedir. Çene ucu dolgusu hyalüronik asit dolgusu olduğu için hemen hemen hiç alerji riski bulunmamaktadır.

Dolgu öncesinde kişinin yüz şekli ve elde edilmek istenen görünüm belirlenmektedir. Buna göre dolgu yapılacak yerlere karar verilmektedir. Anestezi kremleri ile bölgesel uyuşma elde edilmektedir ve bu sayede hemen hemen hiç iyileşme süreci bulunmamaktadır.

Çene Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X