Hemen Fiyat Al

Saç yağlanması günümüzde kadın erkek birçok kişinin şikayet ettiği bir sorundur. Saçlar eğer yıkadıktan sonra bir iki gün içinde yağlanıryorsa çabuk yağlanan saçlara sahipsiniz demektir. Saç derisinde oluşan bu yağ saçları korumak için üretilir. Çabuk yağlanan saçlarda bu yağın üretimi normale oranla çok daha fazladır. Aslında saçın yağlanması sağlıklı bir durumdur, çünkü yağ saç derisinin yumuşak kalmasına yardımcı olmakla birlikte saç uçlarının kırılmasını engeller. Aynı zamanda saç derisinde oluşan bu yağ birçok cilt hastalığının önünü açan saç derisinin aşırı kuruması problemine engel olur.

Bunun yanında saçta kuruma ve elektriklenme gibi problemler görülmez. Ancak oluşan bu yağ başta saçta kötü bir görüntünün önünü açar ve saçların çabuk kirlenmesine, zor şekil almasına neden olur. Ayrıca fazla yağ düzenli olarak temizlenmediği takdirde saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Aslında saç yağlanması fizyolojik bir durumdur ve bir hastalık olarak kabul edilmemelidir. Ancak saç yağlanması saçta oluşturduğu kötü görüntü bakımından kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir. Bu nokta saçta bu fazla yağ oluşumunu engellemek için bazı önlemler alınmalıdır. Bu noktada saçı tamamen yağsız bırakacak işlemler yapmak da doğru değildir. Çünkü saçın yağa da ihtiyacı vardır. Bu yüzden öncelikle saç yağlanmasını tetikleyen unsurlar tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Bunun için de mutlaka bir dermatologdan yardım alınmalıdır.

Saç yağlanması nedenleri nelerdir?

Saç yağlanmasının iç ve dış olmak üzere birçok sebebi olabilir. Bu noktada önemli olan saç yağlanmaısnın nedenini doğru bir şekilde tespit edip, buna uygun bir tedavi yolu izlenmesidir. Nedeni tespit etmek için mutlaka bir cilt doktoruna danışılmalıdır.

Saç kuruluğu

Saç derisinin çok kuru olduğu durumlarda daha fazla yağ oluşumu gözlenir. Bunun nedeni kuruluğu önlemektir. Saç kurumasının da birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında çok fazla şampuan kullanmak ve çok sıcak suyla duş almak sayılabilir.

Yetersiz temizlik

Saçlar düzenli olarak temizlenmediğinde yağ oluşumu oranı artar. Bildiğimiz gibi yağ bezleri düzenli olarak yağ üretir. Saç yıkanmadığı takdirde de bu yağ birikim yapar ve yağlanma artar.

Hormonlar

Vücutta meydana gelen hormonal değişimle de saçların yağlanmasına sebep olur. Kas yoğunluğunu artırmak için alınan hormon destekleri ve çok fazla yağlı beslenme yağlanmayı tetikleyen bir unsurdur.

Genetik sebepler

  • Saç yağlanması genetik faktörlerle de açıklanabilmektedir.
  • Beslenme alışkanlıkları
  • Çok fazla yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, yetersiz ve dengesiz bir beslenme programı saçtaki yağlanmayı tetikleyebilir.

Kozmetik faktörler

Saç tipine uygun bir şampuan seçmemek ya da saça çok fazla sprey, krem, koruyucu gibi kozmetik ürün uygulaması yapmak saçlardaki yağlanmayı arttıran faktörlerden biridir.

Isı veren şekillendiricilerin kullanımı

Saç kurutma makinesi, düzleştirici ya da maşa gibi ısı veren saç şekillendiriciler kullanmak saçları yıpratmasının yanında saç kuruluğuna da neden olmaktadır. Saç kuruluğunun da saç yağlanmasını artıran önemli bir etken olduğunu biliyoruz.

Fazla yağın neden olabileceği sorunlar

Öncelikle belirtilmelidir ki saçlarda oluşan fazla yağ kepek oluşumunu tetiklemektedir. Bunun yanında sürekli yağlanan saç derisi iltihaplandığında kaşıntılı bir cilt hastalığı olan seboraik dermatite yol açabilir. Bununla birlikte saç derisinde oluşan yağ düzenli olarak temizlenmediği takdirde gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Gözenek tıkandığında ise saç derisinde sivilce oluşumunun önü açılmış olur. Bu da saç yağlanmasından daha bir ciddi sorun olarak ortaya çıkar.

Saç yağlanması nasıl önlenir?

Saçlarınızı düzenli yıkayın

Saçlarınızı haftada en az üç ya da dört kez yıkayın. Daha az yıkadığınız takdirde yağlanma için uygun bir ortam oluşturmuş olacaksınız. Saçları çok fazla yıkamak da saçınızdaki doğal yağı kurutmakla birlikte saç derisinin tepki olarak daha fazla yağ üretmesine neden olur.

Şampuan seçimi

Saçlarınızın fazla yağlanmaması için ph değeri yüksek, yağlanma karşıtı şampuanlar kullanmalısınız.

Saçlarınızı fazla kurcalamayın

Saçlarınızla gün içinde fazla oynamak saç derisinin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu yüzden elinizi saçlarınıza fazla götürmemelisiniz.

Saçınızı fazla uzatmayın

Saç uzunluğu arttıkça saç derisi saçı beslemek için daha fazla yağ üretir. Saç yağlanması önlenmek isteniyorsa saçlar fazla uzatılmamalıdır.

Saç şekillendirici kullanımını azaltın

Isı veren saç şekillendiricilerin fazla kullanımı saçta kurumayı artıracak bu da saç yağlanmasını artıracaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca saç şekillendiricilerin kullanımı azaltılmalı, saçlar doğal bir şekilde şekillendirilmelidir.

Saç yağlanmasına doğal çözümler

Saç yağlanmasını engellemek için alınacak küçük önlemlerin yanında bazı doğal saç bakım maskeleri uygulamak sorunun çözümüne büyük oranda yardımcı olacaktır. Bu yüzden aşağıda verilen saç bakım maskelerini düzenli bir şekilde uygulamaya çalışın.

Lavanta maskesi

Lavanta saç yağlanmasını önlemek için kullanılan doğal bir yöntemdir. Lavantayı saçınıza uygulamak için, üç bardak suya bir avuç lavanta ekleyerek yedi sekiz dakika kaynatın. Ardından süzerek ılık bir şekilde temiz saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra yağlanma karşıtı bir şampuan ve ılık suyla durulamayı tercih edebilirsiniz.

Bal ve yumurta maskesi

Bal ve yumurta ikilisi yağlı saçlar için uygulanabilecek doğal bir çözümdür. Saçların canlanmasını sağlar ve yağlanmayı önlemeye yardımcı olur. Bu maskeyi saçınıza uygulamak için, iki tatlı kaşığı bal içerisine bir yumurta sarısı ekleyin.

Daha sonra köpürene kadar iyice karıştırın. Karışımı daha sonra masaj yaparak saç diplerinize ve saç tellerinize uygulayın. En az 30 dk beklettikten sonra ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi saç yağlanmasının önlemek için kullanılan doğal ve hızlı yöntemlerden biridir. Elma sirkesini saçlarınıza uygulamak için, saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyundan önce saçlarınıza yarım çay bardağı elma sirkesi dökün ve ovuşturun. Ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz. Elma sirkesi uygulaması her saç yıkamada yapılmamalıdır. Çünkü elma sirkesinin fazla kullanımı saçta kurumaya neden olabilir. Bu yüzden haftada iki kez uygulamak etkili ve yeterli olacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir