Hemen Fiyat Al

Burun kemiği aldırma estetiği nasıl yapılır?

Burun kemiğinin normalden daha büyük veya yamuk olması durumunda burun kemiği aldırma estetiği yapılır. Burun kemiğinin büyük ya da yamuk olması, burun kanalları içerisinde şişlik oluşturularak bu kanalların kapanmasına neden olur. Burun kanallarının kapanması da nefes almayı engelleyeceğinden günlük yaşantıda birçok sorunla karşılaşmanıza neden olur.

Burun kemiği ameliyatını kimler yaptırmalıdır?

Burun kemiği büyümesi ya da burun kemiği eğriliği, tıptaki diliyle deviasyon, doğuştan olabilmenin yanında, genelde dışarıdan alınan darbeler yüzünden oluşur.

Sık sık burun kanaması, şiddetli baş ağrısı, sürekli burun akıntısı, uyurken nefes alamama ve horlama burun kemiği büyüklüğü ya da eğriliğinin belirtileridir. Tüm bu belirtiler günlük hayatta birçok problemle karşılaşmanızın yanı sıra ilerleyen dönemlerde uyku apnesi, nefes darlığı, solunum yolunda oluşacak iltihaplanmalar gibi birçok önemli hastalığa da neden olabilmektedir. Bu yüzden burun kemiğinden kaynaklı nefes problemleri yaşayan kişinin, bir an önce plastik cerraha başvurması gerekmektedir.

Burun kemiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun kemiği eğriliği ya da burun kemiği büyüklüğü şikayetiyle bir cerraha başvurduğunuz zaman, öncelikle röntgen filmi çekerek sorunun ana kaynağını tespit eder. Analiz sonuçlarına göre burun ameliyatı sırasında alınması ya da düzeltilmesi gereken kemiğe karar verilir.

Burun kemiği operasyonu hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Öncelikle burun kemiğinin görülebilmesi için burun delikleri arasında bulunan deri olan septuma küçük bir kesi açılır ve burun derisi yukarı kaldırılır. Burun içerisinde küçük kesiler açılır ve istenilen kemik yapıya ulaşılır. Fazlalık olan kemik alınır, kemik üzerinde düzeltilecek olan bölgeler törpülenir.

İstenilen sonuca ulaşıldıktan sonra kesiler kapatılarak operasyon sonlanır. Hastanın isteğine bağlı olarak burun kemiği alındıktan sonra burnun estetik görüntüsü üzerinde de değişim yapılabilir. Burun kemiği aldırma estetiği ya da deviasyon yaklaşık 2 saat sürer.

Operasyon sırasında burun kemiği eğriliğinin düzeltilmesi dışında estetik ve rinoplasti işlemleri de gerçekleşiyorsa, ameliyat 4 saate kadar uzayabilir. Operasyon sonrasında burun içinde oluşabilecek kan, ödem ve yaralanmaları önlemek için silikon tamponlar takılır. Ayrıca yeni oluşturulan burun şeklinin ilk birkaç gün korunması için de alçı ya da başka bir maddeden yapılmış atel takılır.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası

  1. Burun ameliyatı sonrasında oluşabilecek kanama, yara, yapışma gibi durumların önlenmesi için burun ateli ve tampon kullanılır. Bu atel ve tamponlar ortalama 1 hafta içerinde çıkarılacaktır.
  2. Operasyon sonrasında günlük yaşantınıza dönmek için yaklaşık 1 hafta bekleyin. İlk 3 ay özellikle burnunuza darbe alabileceğiniz egzersizleri yapmaktan kaçının.
  3. Burun kemiği operasyonundan öncesinde ve sonrasında sulu ve yumuşak besinler tüketmelisiniz. Burun estetiği sonrası ilk birkaç ay acılı ve baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız.
  4. Burun kemiği aldırma estetiği sonrasında hafif bir ağrı olması normaldir. Plastik cerrahınızın reçeteli olarak yazdığı ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.
  5. Burun kemiği eğriliği operasyonlarında, kesiler burun içerisinden açıldığı için yara oluşumu normaldir. Oluşan bu yaralara doktorunuzun verdiği merhemi uygulayarak kabuklanmalarını ve dökülmelerini sağlayabilirsiniz.
  6. Burun kemiği aldırma estetiğinden sonra, olası kanamanın önlenmesi adına ilk 2 hafta çift yastık kullanmaya özen gösterin.
  7. Her burun ameliyatı sonrasında göz çevresinde morluk ve şişlik oluşması son derece normaldir. Bu morluk ve şişlikler birkaç hafta içerisinde geçer.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir