Burun Estetiği

Burun estetiği diğer bir deyişle Rinoplasti burnun şeklini değiştirmek ve iyileştirmek için yapılan, son yıllarda estetik kaygıların daha belirleyici hale gelmesi sonucu erkekler ve kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen cerrahidir. Rinoplasti burnun görünümünün değiştirilmesi, nefes almanın iyileştirilmesi ya da her iki amaca yönelik olarak diğer burun ameliyatları ile eş zamanlı uygulanabilir.

Rinoplasti kapalı ya da açık teknikle uygulanabilir.

En Son Teknoloji

Uzman Doktor Kadrosu

Uzman Ekip

20 Yıllık Sektörel Tecrübe

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Hasta Yorumları

Medya'da Biz

Burun Estetiği Süreci

Öncesi ve Sonrası

Ibrahim_Coffeenew-webversion

Her Şeye Özen Gösteriyoruz

Burun Estetiği Uygulamalarımız

Cerrahi Rinoplasti

Burun içerisinde yer alan fazla kıkırdak çıkarılarak doğal ve estetik bir görünüm elde edilir.

Açık Rinoplasti

Operasyon sırasında burun ucundan küçük bir kesi alınarak burun yapısının tamamen görülmesi sağlanır.

Kapalı Rinoplasti

Kesiler burun boşluğundan yapılır. Ameliyat sonrasında burun üzerinden kesi alınmadığı için iz oluşmaz.

Cerrahi Olmayan Rinoplasti

Dolgu yöntemi uygulanarak, burun ameliyatı geçirip memnun kalmamış olan kişilere şekillendirme sağlanır. Bu sayede burunun doğal görünmesi sağlanır.

Bizim Sertifikalarımız

YILIN EN İYİ PLASTİK CERRAHİ 2020

Burun Tipleri ve Rinoplasti Planlaması

Burun, yüzdeki konumu itibarıyla estetik bir görünüme sahip olmayı sağlayan temel unsurlardan biridir. Burun yapısı kişiden kişiye değişmekle birlikte dudaklar, yanaklar ve gözlerle olan uyumu, kişinin görünümü üzerinde doğrudan etkilidir. Burun tipleri burun tıbbi olarak belirlenmiş kriterler baz alınarak sınıflandırılmaktadır.

Burun tabanında genişlik olması diğer bir deyişle burun kanatlarının yanağa yapıştığı bölgeden dolayı burun alt kısmının, kişinin yüzüne ve

burun orantısına göre geniş kaldığı durumlarda; burun kanatlarının yanaklara yapıştığı bölgeden yarım ay şeklinde bir kesi yapılır. Bir dilim doku çıkarıldıktan sonra yara dudaklarının estetik dikişlerle yaklaştırılmasıyla yara kapatılır. İyileşmenin ardından daha dar tabanlı bir buruna sahip olunur.

Burun ucunun iskeletini oluşturan, sağ ve sol yanda birer adet olan kıkırdaklar alt yan kıkırdak olarak adlandırılırlar. Kıkırdakların yapısı burun görünümünü etkileyebildiği için burun estetiği kapsamında kıkırdakların bir kısmının alınması, kıkırdakların kısaltılması ve şekillendirilmesi gerekebilir. Burun sırtını oluşturan iskelet yapılar üst yan kıkırdak, burun orta duvarının en ön kısmı ile burun kemiği olarak sıralanabilir. Burun sırtında kemer olan kişilerde doktor tarafından uygun görülen ölçüde kemeri oluşturan kabarıklığın tıraşlanmasıyla burun sırtının daha düzgün bir görünüme sahip olması mümkündür.

Burun ucunun yuvarlak, geniş olduğu ve yüzdeki diğer organlara uygun yapıda olmadığı  durumlarda, dikişlerin atılması tercih edilir. Böylece hem burun ucunun daraltılır hem de her iki alt yan kıkırdağın tepe noktaları eşit düzlemde bulunur. Bazı burunlarda konjenital ya da doğumsal olarak, gelişim sırasında yaşanan sorunlar nedeniyle ya da sonradan ortaya çıkan travmalara bağlı olarak çökmeler oluşabilir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında vücudun bir başka bölgesinden kıkırdak alınması ve bu kıkırdak parçalarla yükseltme sağlanarak burun çıkıntısının yeniden oluşturulması söz konusu olabilir.

Bazı kişilerin burunları aşırı dar ya da eğri yapıda olabilir. Bu burunların düzgün bir görünüme ve yeterli genişliğe kavuşturulabilmesi için burun orta duvarı ile üst yan kıkırdak arasına ayırıcı kıkırdak parçalarının koyulduğu bir yöntem uygulanabilir. Böylece burnun daha uygun ölçülere sahip olması sağlandığı gibi eğrilik olan kısımlara gerekli durumlarda farklı boyutlardaki parçaların koyulmasıyla eğriliğin giderilmesi de sağlanarak kapsamlı bir sonuç elde edilmesi mümkün olabilir.

Burun Estetiği Nedir, Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği; yüzün tamamına ve kişiyle uyumlu bir burna sahip olunabilmesi amacına yönelik olarak gerçekleştirilen cerrahi operasyondur. Burun estetiği genellikle kişinin burun şeklini beğenmemesine bağlı olarak uygulanır.

Burun estetiği, burnunun şeklini değiştirmek isteyen ve genel sağlık durumu uygun olan hemen herkese yapılabilir. Genellikle burnu kemerli, normalden uzun, burun ucu düşük, burun delikleri büyük ya da asimetrik

olan kişiler burun estetiği yaptırmak isterler. Bunlara ek olarak travmaya ya da tümöre bağlı deformite gelişmesi ve dudak yarıklarından sonra görülen yarık dudak gibi deformitelerin ardından da burun estetiği ameliyatları yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatının yapılabilmesi için hastanın kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanmış olması şartı aranır. Kız ve erkek çocuklarının gelişimsel süreci farklılaştığından bu yaş genellikle kızlarda 16, erkeklerde ise 17 olarak kabul edilir. Operasyonun gerçekleştirilebilmesi için aranan bazı ek kriterlerin varlığından da söz etmek mümkündür. Burun estetiği gerçekçi beklentilere sahip olan hastalar için uygun olan bir operasyondur.

Bizim Kadromuz

İbrahim Çevik Medikal Direktör

İbrahim Çevik

Medikal Direktör

Op. Dr. Orhan Tuğrul

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
duran hoca 2

Op. Dr. Duran Çekiç

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
ali

Opr. Dr Ali Şimşek

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Ertan Teksöz

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı
Dr Asli Altay

Opr. Dr Asli Altay

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hastanemiz

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

burun egriligi

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Yorum yapılmamış
Burun kemiği eğriliği, aynı zamanda septum deviasyonu olarak da bilinen bir durumdur. Septum, burun boşluklarını ayıran, çoğunlukla kıkırdaktan oluşan ince bir tabakadır. Septumun ön kısmı kıkırdaktan oluşurken arka kısmı kemiktendir.…
Erkek Burun Estetigi Fiyatlari 2022

Erkek Burun Estetiği Fiyatları 2022

Yorum yapılmamış
Erkek burun estetiği 2022 fiyatları, tıpkı 2021 ve öncesinde olduğu gibi estetik operasyonlar hakkında en çok soruların sorulardan bir tanesidir. Burun küçültme ameliyatı veya rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği…
Menü
Translate »