Hemen Fiyat Al

Burun estetiği (rinoplasti); kişinin burnunda, doğuştan veya sonradan oluşan eğri, kemerli veya düşük görüntünün giderilmesi, hem dışarıdan hem içeriden simetrik bir görüntü oluşturulmasıdır.

Bu operasyon sırasında, aynı zamanda hastanın sağlık sıkıntıları da giderilir. Hastanın burun kanalları açıldığı için, nefes alması daha rahat hale gelir.

Düzgün yapılmış bir burun estetiğinden sonra; hastanın burnu, yüzü ile uyumlu olmalı; nefes alışı rahatlamış olmalı ve yeniden şekillendirilen burun, doğal durmalıdır. Kişinin yüzüne hiç yakışmayan bir burun şekli, yüz ifadesinin tamamen değişmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple estetik burun operasyonları, deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Estetik operasyonlar arasında son dönemlerde burun estetiği ameliyatları ön plana çıkmaktadır. Genellikle burun yapısından memnun olmayan kişiler bu işlemi tercih etmektedir. Sadece estetik kaygılardan dolayı değil, solunum yolu sıkıntısı olduğundan dolayı da burun estetiği yaptırmaya ihtiyaç duyabilmektedir.

 • Burun estetiği ameliyatları tıp dünyasında rinoplasti ve septoplasti isimleri ile bilinmektedir.
 • Burun eti büyümesi
 • Bu büyümeye bağlı olarak nefes zorluğu şikayetleri
 • Burun kıkırdağı sorunları nedeniyle solunum problemleri
 •  Burun kemiğinde olan eğrilik nedeni ile derin nefes alma sorunu gibi fonksiyonel problemlerde septoplasti yani fonksiyonel nedenlerden dolayı operasyon yapılmaktadır.
 • Nefes alma sorunu olmadan sadece şekil bozukluğu nedeni ile başvuran kimseler ise rinoplasti alanında incelenmektedir.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Birçok kişi burun estetiği operasyonu yaptırmak istese de ameliyattan korktuğu için bu fikrinden vazgeçmektedir. Fakat burun estetiği korkulacak bir cerrahi müdahale değildir. Burun estetiği olmadan önce hastanın yaşı önem taşımaktadır. Hastanın mutlaka 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aynı zamanda büyüme çağının da tamamlanmış olması, operasyonun başarıyla tamamlanması için önemlidir.

Burun Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı genel olarak 2 saat süren, basit bir operasyon olarak bilinmektedir. Burun estetiği tercihe göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat bitiminden sonra burunlara tampon yerleştirilmektedir. Ayrıca burun üstüne de atel takılmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında çoğu kişinin yüzünün göz etrafında az miktarda morluk ve şişlik görülmektedir. Bu sorunlar cilt hassasiyetine göre de değişmektedir. Çoğu merkezde buz uygulamaları ile morluk, şişlikler en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Burun üzerine takılan atel 1 hasta sonra, burun deliklerindeki tamponlar ise rahat nefes alabilmek için 1 veya 2 gün içerisinde çıkarılmaktadır.

Burun estetiği, açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir. Burun estetiği yaptıracak kişinin, burun yapısı ve operasyondan beklentisi göz önünde bulundurularak operasyon çeşidine karar verilebilir.

Açık burun estetiği uygulaması, doktorun tüm burun yapısını açık bir biçimde görebilmesinden dolayı plastik cerrahların en çok tercih ettiği yöntemdir. Anestezi uygulamasından sonra, iki burun deliği arasında bulunan septum denilen bölgeden bir kesi açılır. Burun derisi tamamen yukarı kaldırılır. Bu sayede cerrah tüm burun yapısını rahatça görebilir. Daha önceden yapılmış tahlil ve tetkiklere göre alınması gereken kemikli ya da etli bölge düzeltilir. Burun istenilen estetik görüntüye kavuşturularak tekrardan kapatılır. Septum bölgesinde atılan insan vücuduna uyumlu dikişler ile operasyon bitirilir. Ameliyat sonrası yapışma ve kanamaların önlenmesi için tampon yerleştirilir.

Kapalı burun estetiği uygulaması, kapalı rinoplasti alanında uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Ameliyat, açık rinoplastiden farklı olarak burun kesilmeden gerçekleştirilir. Burun deliklerinden içeri sokulan özel aletler ile burun içinde kesiler açılarak, istenilen bölgelerde değişiklikler yapılır. Burnun estetik görüntüsünde değişim yapılacak ise rinoplasti ameliyatının süresi uzayabilir. Operasyon sonucunda tampon ve atel takılarak, yeni yapılan burun yapısı sabitlenmiş olur.

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği operasyonları fiziksel görünümün yanı sıra, burnun fizyolojik yapısından kaynaklı oluşan solunum yolu problemlerini çözmek için yapılır. Kemerli, eğri, düşük uçlu burunlar estetik olarak kötü bir görünüme neden olurken sağlığınızı da tehdit edebilir. Bu nedenle nefes almada zorluk, uyuyamama, horlama gibi problemler yaşayan bir kişinin uzmana danışması gerek.

Burun kemiği aldırma estetiği, burun eti aldırma estetiği, burun eğriliği ameliyatı, yüz yapısına göre burun küçültme ve büyütme operasyonları; kişinin ihtiyacı tespit edilerek yapılan operasyonlardandır.

Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burun estetiği ameliyatı burun şeklinden memnun olmayan veya solunum zorlukları yaşayan birçok kişiye uygulanabilmektedir. Bunun için başvuran kişinin 18 yaşından büyük olması yeterlidir. Ameliyat öncesinde kişinin istekleri dinlenmektedir. Kişi, uzmana nasıl bir burun şekline sahip olmak istediğini ve burun şeklinden dolayı yaşadığı problemleri anlatmaktadır. Bu şikayetlere göre kişilere en uygun operasyon uygulaması yapılmaktadır. Burun estetiği konusunda birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Burun estetiği operasyonu geçirdikten sonra, hastaya bir hafta ev istirahati verilmektedir. Bu dönemde burnun darbe almasından korunması gerekmektedir.
 • İlk bir hafta içerisine burun üzerine yatılmamalı, duş alırken burnun yukarı kısmına su değmemesine dikkat edilmelidir. Duş alırken burnun üst kısmının sudan korunması adına saçlar ayrı ve geriye doğru başı yatırarak dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır.
 • Burun bir süre bant içerisinde kalmaktadır. Operasyondan bir hafta sonra kişi dilerse çalışma hayatına burnundaki bant ile başlayabilmektedir. Fakat bu dönemde de ağır kaldırması önerilmemektedir.
 • Burun estetiği operasyonu geçiren kişilerin, operasyondan 1 ay sonrasına kadar güneş gözlüğü dahil hiçbir gözlük takmaması gerekmektedir.
 • Operasyondan sonra ilk 10 gün sigara, alkol ve kafein kullanmamanız gerekmektedir.
 • Burun estetiği sonrası 2 ay burnunuzu çarpmaz ve darbelere karşı koruyun.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği, burnun fizyolojik yapısı ve kişinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan bir operasyondur. Ameliyat sonucunda yapılan burnun yüz hatları ile uyumlu olacak şekilde doğal gözükmesi gerekmektedir. Aynı zamanda burun kemeri, kıkırdak ve burun eti fazlalığı düzeltilerek nefes alırken yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz. Burun ameliyatı yaptıracağınız hastanenin steril ve son teknoloji cihazlar ile donatılmış olması gerekiyor. Ayrıca operasyonu yaptıracağınız plastik cerrahın alanında uzman ve tecrübeli olması gerekiyor. Bu nedenle operasyonun fiyatından çok, burun estetiği yaptıracağınız hastaneye ve uzmana dikkat etmeniz gerekiyor. Burun estetiği sırasında düzeltilecek her bir sağlık problemi ve estetik görünüm de hem operasyon süresini uzatacak hem de fiyatı arttıracaktır.

 

 

 

 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  1. Merhaba Damla Hanım,
   Sizi burun estetiği konusunda merkezimizde ağırlamak ve muayene etmek isteriz. Size ancak böyle yardımcı olabiliriz. İyi günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizimle iletişime geçin
Ara