Hemen Fiyat Al

Burun estetiği nedir?

Kişinin burnunda doğuştan ya da sonradan oluşan eğrilik, burun kemeri ve düşüklüğün giderilip, hem sağlık açısından kişide var olan sıkıntıların giderilmesi hem de estetik olarak simetrik bir görünüşe sahip olunması sağlanır. Burun estetiği estetik sebeplerle yapılmasının dışında, solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan kişilerde yapılan müdahaleler sonucu kişide burun kanallarının açılıp rahat bir şekilde nefes alınması sağlanır.

Doğru yapılmış olan bir burun estetiği ameliyatı sonucunda kişinin nefes alışında hiçbir problem olmamalı, burun simetrik ve yüzü ile uyumlu olmalı ve doğal durmalıdır. Estetik amaçlarla yapılan burun estetiğinde en önemli nokta yeni yapılan burnun olabildiğince doğal durmasıdır. Bu nedenle plastik cerrahın seçimi ve ameliyatın yapılacağı hastane son derece önemlidir. Her burun kişiye özeldir ve yeni yapılacak olan burunun kişinin yüz ifadesinin değişmesine sebep olacağından kişinin yüz şekline özel olarak çizilmelidir.

Burun estetiği tıp dilinde ‘Rinoplasti’ veya ‘Septoplasti’ olarak adlandırılır. Estetik kaygıların dışında belirttirdiğimiz solunum yolu rahatsızlıklarına sahip olan kişiler yaptırdıkları septoplasti ameliyatı sonucunda çok daha sağlıklı yaşam standartlarına sahip olur.

 • Burun eti büyümesi ve bu büyüme doğrultusunda oluşan nefes zorluğu
 • Burun kıkırdağı sebebiyle oluşan solunum problemleri
 • Burun kemiğindeki eğrilik sebebiyle oluşan derin nefes alma sorunu

Kimler burun estetiği yaptırabilir?

18 yaşından büyük, gelişim ve büyüme çağını tamamlamış kişiler cinsiyet fark etmeksizin burun ameliyatı yaptırabilir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatları işlemin yapılış şekline göre cerrahi burun estetiği ameliyatı ve cerrahi olmayan burun estetiği ameliyatı olarak ikiye ayrılır.

Cerrahi Burun Estetiği Ameliyatı

Cerrahi amaçla yapılan burun estetiği ameliyatlarında, burun içerisinde yer alan fazla kıkırdak çıkarılarak estetik görünüm elde edilmesi amaçlanır. Kişinin burun yapısına ve elde edilmek istenen sonuca bağlı olarak operasyon yöntemi değişebilir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık Rinoplasti

Operasyon sırasında burun ucundan küçük bir kesi alınarak burun yapısının tamamen görülmesi sağlanır.

Kapalı Rinoplasti

Açık rinoplastiden farklı olarak kesiler burun boşluğundan yapılır. Ameliyat sonrasında burun üzerinden kesi alınmadığı için iz oluşmaz. Bu nedenle en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Cerrahi Olmayan Burun Estetiği Ameliyatı

Cerrahi olmayan burun estetiklerinde burun yapısına tamamen müdahalede bulunulmaz. Burun şekli değiştirilmez. Dolgu yöntemi uygulanarak, burun ameliyatı geçirip memnun kalmamış olan kişilere şekillendirme sağlanır.

Burun estetiği çeşitleri nelerdir?

 • Kemerli burun estetiği
 • Eğri burun estetiği
 • Düşük burun estetiği
 • Yüzün yapısına göre burun küçültme ya da burun büyütme estetiği

Burun Kemiği Aldırma Estetiği

Burun kemiği aldırma ameliyatı kişinin doktorla kararlaştırmasına göre lokal veya genel anestezi şeklinde uygulanabilir. Kapalı olarak gerçekleştirilen operasyonda burun içinden girilir, burundaki kıkırdaktan fazla olan kemik alınır. Kemiğin alındığı boşluğa tampon yerleştirilir ve bir kalıp ile sabitlenerek burun desteklenir. Operasyon süresi alınacak kemiğin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Ameliyat ortalama 1-2 saat içerisinde tamamlanır. Tamponların çıkarılması ortalama 48 saati bulur.

Burun Eti Aldırma Estetiği

Burun içinde fazladan bulunan burun etleri, burun tıkanıklığına bağlı olarak şişer. Bu da hastanın zor nefes almasına neden olur. Eskiden burunun etlerinin kesilerek çıkartılması ile gerçekleştirilen bu operasyon alınan havanın hissedilememesine, dolayısıyla nefes alma zorluklarının devam etmesine sebep olmaktaydı. Günümüzde ise lazer ile gerçekleştirilen bu operasyon sonucu kişi herhangi bir problem yaşamamaktadır. İşlem alınacak burun etinin büyüklüğüne göre bir veya daha fazla seansta rahatlıkla tamamlanmaktadır.

Kırık Burun Estetiği

Burunda kırık olması durumunda yapılacak müdahale hayati önem taşır. Kırığın oluştuğu ilk 2-3 saat içerisinde ameliyatın yapılması gerekmektedir. Erken müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda ise kişinin en geç 1 hafta içerisinde operasyona alınması gerekmektedir. Kırık burun estetiği operasyonunda hangi anestezi yönteminin kullanılacağı kişinin yaşı ve kırığın durumuna göre değişiklik gösterir. Kapalı burun ameliyatı ile burnun içinden girilerek oluşan kırık düzeltilir. Burnun içine tampon yerleştirilir ve dış kısmına alçıdan yapılmış bir kalıp konularak burun sabitlenir. Alçı ve tamponların ne zaman çıkarılacağı ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrah tarafından belirlenir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun eğriliği, burun içerisinde ortada bulunan kıkırdağın eğri olmasıdır. Burun eğriliğine sahip olan kişilerin birçoğu nefes alma güçlüğü ve burun tıkanıklığı sorunlarından yakınmaktadırlar. Günlük hayatı doğrudan etkileyen bu sorunlar basit bir burun operasyonu sonucu ile çözülebilir.

Sürekli devam eden burun tıkanıklığı, horlama, geniz akıntısı, çabuk yorulma, burundan yetersiz nefes almak burun eğriliğinin belirtilerinden bazılarıdır.

Operasyon genel anestezi uygulanarak kapalı şekilde gerçekleştirilir. Kapalı ameliyatta işlem burun derisi kesilmeden burun deliklerinin içerisinden gerçekleşir. Ameliyat ortalama 30-60 dakika sürmektedir.

Burun estetiği sonrasında neler yapılmalıdır?

 • Kişi, burnunu çarpma ve darbelere karşı korumalıdır
 • Alkol ve sigara tüketimi bir süre için kesilmelidir
 • Oluşabilecek şişliklerin önlenmesi adına yüksek yastıklar kullanılmalıdır ve giyilmesi kolay kıyafetler tercih edilmelidir
 • Doktorun bilgisi dışında ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır
 • Operasyonun gerçekleştiği ilk hafta burun üzerine yatılmamalı, duş alırken buruna su değmemesine dikkat edilmelidir.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir