Hemen Fiyat Al

Botox, “clostridium botulinum” diye adlandırılan bir bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bazı etkenler sonucu oluşan orta ve derin kırışıklıkları gidermek amacıyla yapılan, cerrahi olmayan kozmetik bir uygulama kabul edilmektedir.

Botox’u Gerektiren Etkenler Nelerdir?

Botox’un herhangi bir zorunluluğu yoktur. Ama zamanla bazı etkenlerden dolayı özellikle bayanların hiç hoşnut olmadıkları cilt kırışıkları meydana gelir. Bu durum bayanları moralini bozduğu gibi, onları çözüm arayışına götürür.

Ciltteki kırışıklıklara neden olabilen bazı etkenler; 

 • Yaşlanma
 •  Stres
 •  Güneş etkileri
 •  Sigara
 •  Hava kirliliği
 •  Menopoz olarak sayılabilir.

Botox Nasıl Yapılır?

Botox, büyük bir operasyon değildir. Botox, bazı nörolojik hastalıkların ya da şaşılığın tedavisinde kullanılmaya başlanmış ve hala kullanılan bir ilaçtır. Bu tedaviler sırasında kaş arasında ve göz çevresindeki kırışıklıkların yok olduğu fark edilmiştir. Bunun üzerine estetik ve kozmetik alanlarda kullanılmaya başlanmış ve alınan sonuçların iyi olmasından dolayı gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Çok küçük bir iğne ile çok az miktarda etken maddenin yüzün belli noktalarına enjekte edilmesiyle gerçekleşir.

Botox’un Zararları Var mıdır?

Botox, yan etkinin en az olduğu tedavilerden biridir. Tedavi sonrası baş ağrısı ve uygulama göz kapağına veya gözkapağının yakın bir bölgesine yapıldığında nadiren göz kapağında sarkmalar görülebilmektedir. Botox yapıldıktan sonra ciltte tedavi etkisine dair belirtiler kalmaz. Rahatlıkla yüzünü yıkayabilirsiniz, yüz kaslarınızı hareket ettirebilirsiniz. Fakat uygulamadan sonra sadece 4 saat boyunca yüzünüzün dik bir pozisyonda olmasını sağlamanız fayda vardır.

Vücudumuzun Hangi Bölgelerine Botox Yaptırabiliriz?

En çok başvurulan tedavilerden biridir. Günümüzde en yaygın yapıldığı bölgeler;

 • Kaş arası
 • Alın
 • Göz çevresindeki kazayağı denilen çizgiler
 • Üst dudak
 • Boyundaki çizgiler olarak sayılabilir.
 • Aşırı terlemelere karşı (koltuk altı ve avuç içine) da yapılmaktadır.

Botox Tedavisi Ne Kadar Sürede Yapılır?

Son derece kolay bir işlemi vardır. Ortalama 5-10 dakika içerisinde yapılır.  Bu yapılan uygulamada önemli olan, tedaviden sonraki kontrolünüzdür.

Botox’un Etki Süresi Ne Kadardır?

Etkisi 1 hafta içinde tam olarak görülür. İlk uygulamada etki süresi 4-6 ay arasında iken, sonraki uygulamalarda etki süresi artar.

Botox Yaptırdığım Belli Olur Mu?

Kişiler botox yaptırdıktan sonra botox yapıldığının anlaşılmasını istemezler. Bu yüzden yapılan botox tedavisinde doğal görüntüyü koruyarak  kırışıkların giderilmesi amaçlanır. ”Botox ile kişi tamamen ifadesiz bir hale bürünür.” inanışı yanlıştır

Botox’un Ücreti Nedir?

Yapıldığı yere göre ve yapan uzmana göre değişen bir ücret sistemi vardır. Fakat her işte olduğu gibi bunda da ucuza işlem yapan, güvenilmez ve profesyonel olmayan yerlerden ve kişilerden uzak durulmasında fayda vardır. Çünkü her şeyden önemlisi sağlığınızdır. Hastanemize botox için başvuran hastalarımıza ücret bilgisi net bir şekilde verilmektedir.

botox_nedir

Botox İçin Belli Bir Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Botox uygulaması için bir yaş sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için yasal zorunluluk gereği ailelerinin onayı gerekmektedir.

Botox’u Nerede Yaptırabilirim?

Botox mutlaka deneyimli uzmanlarca ve operasyona uygun, güvenilir yerlerde yapılmalıdır.

Ünlüler Neden Botox Yaptırır?

Genellikle sürekli sahnede, televizyonda, çekimlerde olan ünlülerin dış görünüşlerine dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden uzun yıllarca ekranda kalabilen ünlü isimler, kendilerinin ilk günkü gibi hatırlanmasını isterler. Bu ister istemez çok zor bir durumdur. Bu sebeple sık sık bu tarz tedavilere başvururlar.

Botox ile ilgili sıkça sorulan diğer sorular

1) Botox sonrası yüzde ifade kaybı olur mu?

Kişiye özel planlama, doğru ekip ve ekipmanlarla yapıldığı takdirde botox yüzde ifade kaybına sebep olmaz.

2) Hayatım boyunca kaç kez botox yaptırabilirim?

En az 3 ay arayla  olmak koşuluyla istediğiniz kadar botox uygulaması yaptırabilirsiniz.

3) Botox uygulanınca yüz şişer mi?

Botox çoğu zaman yüze uygulanan dolgu uygulamaları ile karıştırılmaktadır. Botox bir dolgu maddesi değildir, yüzü şişirmez.

4) Botox uygulaması yapıldıktan sonra ilk etkiyi ne zaman görürüm?

5-10 gün içerisinde ilk etkiler görülebilir.

5) Botox yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Hayır açmaz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars