Hemen Fiyat Al

Baş ağrısı hemen hemen herkesin deneyimlediği ve birçok sebepten ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Baş ağrısı günümüzde çok yaygın olarak görülen sağlık problemlerinin arasında yer almaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte kolay bir şekilde tedavisi gerçekleşmektedir. Ancak uzun süren ve şiddetli olan baş ağrıları bazı ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Çoğu zaman baş ağrısı yeterli bir şekilde dinlenme ve su içme yöntemiyle tedavi edilirken eczanelerde reçetesiz olarak atılan birçok ağrı kesici de baş ağrısı sorununa çözüm olabilir.

Baş ağrısı başın belli bir kısmında yoğunlaşabildiği gibi başın her iki tarafında da meydana gelebilmektedir. Bunun yanında başınızda göz çevresi alın ve başın alt kısmı gibi tek tek de bölgelerde oluşabilir.

Birbirinden oldukça farklı sebepler değişik türde ve başın değişik kısımlarında ağrılara yol açar. Birkaç saat süren baş ağrılarının yanında birkaç hafta süren baş ağrıları da vardır. Bunun yanında bir baş ağrısı hissi yavaş yavaş başlayabildiği gibi, aniden bir zonklama, keskin ve şiddetli bir ağrı ile de kendini gösterebilir.

Baş ağrıları tiplerine göre farklı gruplara ayrılır. Öncelikle baş ağrıları birincil ve ikincil olacak şekilde ikiye ayrılır. Birincil baş ağrıları, başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanmayan, migren, gerilim tipi, ergenlik tipi ve küme baş ağrısı olarak kendini göstermektedir. İkincil baş ağrıları ise, baş ve boyun yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin enfeksiyonları, beyin sinir hastalıkları, beyin tümörleri ve sinüzit gibi hastalıklardan meydana gelmektedir. Bunların dışında kronik baş ağrıları da yoğun bir şekilde görülmektedir.

Baş ağrısı neden olur?

Baş ağrısının kaynağında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler de baş ağrısının çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden baş ağrısı çeşitlerini incelemek ve nedenlerini ayrı ayrı belirtmek gereklidir.

Birincil baş ağrıları neden kaynaklanır?

Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı, baş ağrısının en çok görülen tipidir. Bunlar birçok insanın şikayetçi olduğu günlük olarak karşılaşılabilen baş ağrılarıdır.

Gerilim tipi baş ağrısı baş ve boyunu içine alabilen bir baş ağrısı çeşididir. Genel olarak başın arka tarafından başladığı gibi daha sonra öne doğru yayılır. Bu tip baş ağrıları genellikle en fazla bir saat sürmekle birlikte günlük faaliyetleri etkileyen baş ağrıları değildir. Genellikle çok şiddetli ve keskin olmazlar.

Bunun yanında gerilim tipi baş ağrısının kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte genelde stres, öğün atlama, kötü duruş gibi basit nedenlere dayanmaktadır. Bu tip baş ağrısının diğer tetikleyicileri kötü uyku pozisyonu, uykusuzluk, halsizlik, sinüzit ve göz yorgunluğu olarak sıralanabilir.

Gerilim tipi baş ağrıları genellikle ağrı kesiciler ile tedavi edilebilmektedir. Bunun yanında düzenli olarak egzersiz yapmak, stresi azaltmak ve düzenli uyku da gerilim tipi baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Migren

Migren beyin damarlarının çeşitli tetikleyiciler nedeniyle genişleyip tekrar daralmasıyla ortaya çıkan bir baş ağrısı tipidir. Mİgrende başın ön ya da yan kısmında şiddetli ve zonklayıcı bir ağrı hissi oluşmaktadır. Bunun yanında migren görülen bazı insanlarda mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de görülmektedir.

Migren, gerilim tipi baş ağrısından daha şiddetli olmakla birlikte günlük aktiviteleri de kötü bir şekilde etkileyebilmektedir. Migren ağrıları saatlerce devam edebilir. Bu da kişinin gün boyu yataktan çıkamamasına ve günlük aktivitelerin durmasına yol açar.

Bunun yanında migren tedavisi yine ağrı kesicilerle sağlanmakta ancak daha güçlü ağrı kesicilere ihtiyacınız olmaktadır.

Ergenlik dönemi baş ağrısı

Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlerin de yaşanması baş ağrısını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında ergenlik dönemi stresin yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Bu yüzden birçok gençte gerilim tipi ve migren ağrılarının ortaya çıktığı gözlenmiştir.

Küme baş ağrısı

Küme baş ağrısı aniden başlayan ve çok şiddetli olabilen bir baş ağrısı tipidir. Ağrı gün içerisinde birkaç kez kendini gösterebilir ve bu durum haftalarca sürebilir. Bunun yanında ağrı birden kesilebilir ve birkaç ay hiç ortaya çıkmaz. Küme tipi baş ağrısının kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte genel olarak serotonin ve histamin algısının ani şekilde salgılanmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor. Yüksek ışıklar ve fiziksel yorgunluk küme baş ağrısını tetikleyebilir. Küme baş ağrısı diğerlerine göre az rastlanan bir türdür.

İkincil baş ağrıları neden kaynaklanır?

İkincil baş ağrısı başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu ağrılar şiddetli, sık tekrar eden ve ani gelişen bir baş ağrısı tipidir. Bu ağrıların kaynağında genellikle başka bir sağlık problemi yatmaktadır.

Baş ağrısının diğer nedenleri

 • Fazla alkol tüketimi
 • Soğuk algınlığı veya grip
 • Sinüzit
 • Kulak enfeksiyonu
 • Diş sorunları
 • Kafa travması ya da sarsıntı
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi
 • Uyku apnesi

Bunun yanında burun tıkanıklığı da baş ağrısına neden olmaktadır. Bu yüzden tıkanıklık için bir rinoplasti uzmanıyla görüşülmeli ve bir an önce tedavi edilmelidir.

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı için ilaç kullanmadan önce uygulayacağınız birkaç yöntem etkili olabilmektedir. Bu yüzden ilaç kullanmayı ilk çözüm olarak görmek yerine bu alternatifleri deneyin.

Bas_agrisina_ne_iyi_gelir

 • Güneşten uzak durun.
 • Açık havada yürüyüş yapın.
 • Sıcak bir duş alın.
 • Başınıza masaj yapın.
 • Bol bol su için.
 • Soğuk kompres yapın.
 • Karanlık ve sessiz bir yerde dinlenin.

Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Birçok yiyecek baş ağrısının önlenmesinde ve çözümünde etkili olabilmektedir. İşte o yiyecekler:

 • Karpuz, vücuda istenilen suyu sağlıyor ve baş ağrısının önlemesine yardımcı oluyor.
 • Muz, kan akışını düzenleyip damarları rahatlatarak baş ağrısını azaltıyor.
 • Patates, potasyum açısından zengin olduğu için baş ağrısına iyi gelen yiyeceklerden biri.
 • Ispanak, vücudun kaybettiği suyu yerine koyarak baş ağrılarını hafifletiyor. Ayrıca ıspanak tansiyonu da düzenleyerek düzensiz kan akışı nedeniyle oluşabilecek baş ağrılarının önüne geçiyor.
 • Kavun, İçinde bulunan potasyum sayesinde baş ağrılarını azaltmaya yardımcı oluyor.
 • Susam, İçinde bulunan E vitamini sayesinde baş ağrılarına iyi geliyor.
 • Badem, içinde bulunan magnezyum sayesinde kan akışını düzenliyor ve baş ağrısını azaltmaya ayrdımcı oluyor.

Baş ağrısına doğal çözümler

Baş ağrılarınızı evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle birlikte engellemek mümkün. İlaç kullanmadan önce bu bitkisel yöntemlere bir şans verin ve baş ağrılarınızı ilaçsız bir şekilde azaltın.

Limon-nane

Limon ve nanenin baş ağrınıza çözüm olmasını istiyorsanız yarım limonun suyunu ve 3 yaprak naneyi bir bardak su içine koyun ve bir süre bekletin.

Limon_nane

Ardından bir bezi bu suda ıslatın ve alnınıza koyun. Bezi her 15 dakikada bir yenileyin.

Lavanta yağı

Lavanta yağı rahatlatıcı özelliği sayesinde baş ağrısına çözüm olmaktadır. Uygulama için, yarım tencere kaynamış su içerisine 4-5 damla lavanta yağı damlatın ve buharını soluyun. İkinci bir yöntem olarak ise lavanta yağı ve badem yağını ⅓ oranında karıştırarak şakak bölgenize masaj yaparak uygulayın.

Zencefil

Zencefilin doğal ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. iki tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefili bir bardak suyun içine atın.

Bu suyu başı ağrınız olduğu zaman içmek beyne giden damarlar rahatlatacak ve baş ağrısını azaltacaktır.

Havuç suyu

Yemeklerden sonra bir bardak havuç suyu içmek de baş ağrısı çekenler için uygulanabilecek doğal bir yöntem. Başlangıçta 20 gün boyunca sabah akşam yemeklerden sonra havuç suyu için. Daha sonra bunu günde bire düşürün ve iki ay boyunca bu kürü uygulamaya devam edin.

Kekik

Kekik de doğal ağrı kesici özelliği bilinen doğal bir ürün. Uygulama için bir çay bardağı kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı kekik ekleyin ve kaynaması için 5 dakika bekleyin. Baş ağrınızı azaltmak için hazırladığınız çaydan günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir