Hemen Fiyat Al

Güzellik algısında şekilli ve fit bacaklara sahip olmak büyük bir etkiye sahiptir. Bacakların üst/iç kısımlarında farklı nedenlerle meydana gelen yağlanma, sarkma ve genel anlamda deformasyonlar kadınların öz güvenlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle son yıllarda en popüler vücut şekillendirme ameliyatları arasında bacak germe ameliyatı da yer almaktadır.

Uyluk germe olarak da bilinen bacak germe ameliyatı fazla derinin ve yağın, uylukların iç ya da dış kısımlarından alınmasını içeren bir prosedürdür.

Bu vücut şekillendirme prosedürü, büyük ölçüde geçirilen obezite cerrahilerinin ardından fazla miktarda kilo veren veya diyet ve egzersiz yoluyla uyluklarının üst kısımlarındaki fazla dokuyu azaltmada başarısız olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaya ve ortalama bir kiloyu korumaya kararlı olan kişiler, bacak germe ameliyatı ile arzu ettikleri hatları yeniden kazanabilirler. [1]

Uyluk germe yani bacak germe ameliyatı ile bölgedeki fazla deri ve yağ azaltılır, uyluklar yeniden şekillendirilir. Böylece daha pürüzsüz bir cilde ve alt vücut için daha iyi görünümlü konturlara erişilmiş olur. Kilo kaybı ya da yaş alma sonucunda ortaya çıkan fazla derinin alınmasına ek olarak selülitin engebeli görünümünün ve çatlakların azaltılmasına da katkı sağlar.

Daha sıkı, genç görünümlü ve vücut imajı ile orantılı bir vücut için diyet ve egzersizle hedeflerine ulaşamayan kişiler için bacak germe ameliyatı cerrahi bir alternatif olabilir. Bununla birlikte bacak germe ameliyatı kişinin fazla yağlarının alınması için tasarlanmış bir cerrahi prosedür değildir.

Liposuction tek başına uygulandığında, yeterli esnekliğe sahip olan ve yeni vücut hatlarına uyum sağlayabilecek özellikteki ciltlerde aşırı yağ birikintilerinin giderilmesini sağlayabilir. Ancak cilt elastikiyetinin zayıf olduğu durumlarda liposuction yöntemi bacak germe estetiği ameliyatı ile kombine uygulanabilir.[2]

Bacak Germe Nedir?

Bacak germe yaşlanma, hamilelik ya da önemli bir kilo kaybı sonrasında uyluk bölgesinde oluşabilecek bölgesel yağlanmanın ve cilt sarkmalarının giderilmesi ve genel görünümünün iyileştirilmesi için yapılan cerrahi bir müdahaledir. İç ya da dış uyluktaki sarkmayı azaltan bu yöntem genellikle çok fazla kilo vermiş olan hastalarda uygulanır.

Bacak Germe Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak uyluklarda sarkık ve çukurlu bir cilt görünümü oluşabilir. Bacak germe ameliyatı sayesinde uylukların vücudun geri kalanı ile orantılı ve ince bir görünüme sahip olması için şekillendirmesi sağlanır.

Uyluklara daha pürüzsüz ve şekilli bir görünüm kazandırılabilmesi için bacak germe estetiği liposuction ile kombine edilebilir.Bununla birlikte bacak germe estetiği bir kilo verme yöntemi değildir. İdeal kilosuna yakın olan ancak uyluklarının görünümünden memnun olmayanlar için değerlendirilebilecek bir cerrahi prosedürdür. [3]

Bacaklarda Estetik Gereksinimine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Yaş alma, hamilelik, dramatik kilo kaybı gibi etkenler uyluklarda fazla deri ve yağ oluşumuna neden olabilir. Uyluklar, vücutta cildi doğal olarak sıkılaştırmanın en zor olduğu bölgelerden biridir.

Bu nedenle diyet ya da egzersiz sayesinde önemli miktarda kilo kaybeden kişilerde genellikle fazla deri kıvrımları ve yağ dokusu kalır. Bu tür sorunların giderilebilmesi için bacak germe ameliyatı etkili bir çözüm olarak kabul edilir.

Bacak İçleri Neden Sarkar?

Yaş alma, kilodaki değişiklikler, hamilelik, yer çekiminin etkisi ve genetik gibi pek çok faktöre bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesi söz konusu olabilir. Bu durum ise bacak içlerinde sarkmalar oluşmasının başlıca sebebidir.

Cilt elastikiyetindeki azalmanın yanı sıra kişinin düzenli egzersiz yapmaması bacak içlerindeki sarkmayı hızlandıran bir faktördür. Sık sık kilo alıp vermek ya da dramatik kilo kaybı da bacak içlerinin sarkmasına neden olabilir. Yapısal olacak uyluk bölgesinin derisi diğer bölgelerden daha ince olduğundan sarkma belirtileri ilk olarak bu bölgede ortaya çıkar.

Bacak Germe Estetiği Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bacak germe estetiği ameliyatı;

 • İç (medial) uyluk bölgesi ve/veya dış (lateral) uyluk bölgesi boyunca yumuşak doku fazlalığı bulunan,
 • İdeal kilosuna yakın olan,
 • Uyluklarının daha iyi, sıkı görünüme ve orantılı bir kontura sahip olmasını isteyen,
 • Obezite ameliyatı sonrasında aşırı kilo kaybedip vücut konturları bozulan,
 • Uyluklarındaki gevşek ve sarkık deriden rahatsız olan,
 • Ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan,
 • Ameliyat sonucu ile ilgili gerçekçi beklentileri bulunan,
 • Sağlıklı bir beslenme programını ve düzenli egzersizi hayatının bir parçası haline getirmeye hazır olan kişilere uygulanabilir.[4]

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyata başlamadan önce hastaya intravenöz sedasyon ya da genel anestezi uygulanır. Yapılacak olan kesi, tedavi edilecek olan alana ya da alanlara, ihtiyaç duyulan düzeltme derecesine, hastanın ve cerrahın tercihine göre belirlenir.

İç uyluk germe ve dış uyluk germe için hasta özelinde yapılan planlamalara göre farklı kesiler uygulanabilir. İç uyluk germede kasık içerisine yerleştirilen kesi aşağıya doğru uzanabilir ve uyluğun arkasını sarar. Diğer bir teknikte fazla deri kasıktan dize kadar yapılan bir kesiyle alınabilir. Ya da yalnızca kasık bölgesinde minimal bir kesi yapılabilir.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dış uyluğun konturunun iyileştirilmesi için kasıktan kalça etrafına ve sırt boyunca uzanan bir kesi yapılabilir. Gelişmiş tekniklerde insizyonlar genellikle mayo ya da iç çamaşırı tarafından gizlenebilecekleri şekilde konumlandırılmaya çalışılsa da bazen daha geniş kesilere ihtiyaç duyulabilir. Fazla deri ve yağ alındıktan sonra dikişlerle kesiler kapatılır.

Bacak germe ameliyatı hastaların ihtiyaçları doğrultusunda farklı şekillerde ve farklı yöntemlerle yapılabilir.

Bacak Germe Ameliyatı Yöntemleri

Bacak germe ameliyatında medial (iç) uyluk germe, dış (iki taraflı) uyluk germe, dikey (vertikal) uyluk germe ve mini uyluk germe olmak üzere dört farklı yöntem uygulanır. Gerekli görüldüğü takdirde işlem liposuction ile de kombine edilebilir.

Uygulanacak olan yöntem belirlenmeden önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. İhtiyaçları, beklentileri, vücut yapısı, cilt özellikleri, cildindeki sarkmanın ne ölçüde olduğu, uyluk bölgesinde bulunan yağ miktarı ve oluşmuş deformasyonun derecesi değerlendirilir. Ardından hasta için en uygun yöntem belirlenir.

 • Medial (iç) uyluk germe en sık kullanılan yöntemdir. Hastanın kasıklarından dizine ya da uyluk bölgesinin arkasına doğru kesi yapılır. İç uyluklardaki sarkık derinin alınmasında tercih edilir.
 • Dış uyluk germe, uylukların dış kısımlarına da müdahale ihtiyacı olduğunda tercih edilebilen bir yöntemdir. Kasık bölgesinde başlayıp kalçaya ve sırt bölgesine doğru uzanan bir kesi içerir.
 • Dikey uyluk germe dizlere kadar uzanan büyük kesilerin yapılmasını gerektiren bir yöntemdir. Uylukların daha geniş alanında daha fazla miktarda fazla deri bulunduğu durumlarda kullanılabilir.
 • Mini uyluk germe yalnızca kasık bölgesine yapılan bir kesi ile uyluğun üst iç kısmına odaklanan bir yöntem olarak bilinir. Mini uyluk germe diğer bacak germe yöntemlerine göre en az kesiye ihtiyaç duyulan yöntemdir.

Uyluk bölgesinin zayıf cilt elastikiyetine sahip olduğu bazı hastalarda, fazla yağ hücrelerinin alınmasına yardımcı olması ve cilt sarkmasının önlenmesi için bacak germe ameliyatına ek olarak liposuction yöntemine başvurulabilir.

İç Bacak Germe

Kasık bölgesine yapılan kesi ile uyluğun iç tarafı boyunca fazla miktardaki yağ ve deri eksize edilir. Üçgen şeklinde bir dokunun çıkarılmasının ardından cilt sıkı ve pürüzsüz bir hale getirilir.  Bu yöntemde kesi uyluğun iç tarafından başlatılır ve arkaya doğru ilerler, kalça kıvrımının altında sonlandırılır. Eğer deri sarkması kasık bölgesiyle sınırlı değilse ve kasıklardan bacakların iç kısmına kadar devam ediyorsa kasıktan dize kadar dikey bir kesi yapılması gerekebilir.

Hastanın ihtiyaçları değerlendirilip uygun görüldüğü takdirde iç bacak germe ile birlikte liposuction uygulanabilir. Ancak bu zorunluluk değildir. Sarkmayı ortadan kaldıran ve genel görünümü iyileştiren bir yöntemdir. Diyet ve egzersiz yoluyla istenilen uyluk görünümünü elde edemeyenlerin yanı sıra yaş alma ve ciddi ölçüde kilo kaybı nedeniyle cildinde sarkma ve gevşeme olan kişilerde de tercih edilebilir.[5]

Üst Bacak (Uyluk) Germe

Genel anestezi altında yapılan ameliyatta sorunlu bölgedeki yağ dokusu çıkarılır. Daha sonra fazlalık deri kasıklara doğru gerilerek operasyon tamamlanır. Kasık bölgesinde başlayıp kalçaya ve sırt bölgesine uzanan bir kesi yapılır.

Bel ve kalça bölgesinde biriken fazla kiloları da içerebilen bir ameliyattır. Uyluk ve kalçanın yan tarafındaki yağlar liposuction ile alınabilir. Ardından fazla doku kaldırılarak kalça kemiğine sabitlenir. Kalçaların yanı sıra dış uylukların yeniden şekillendirilmesini sağlar. Cilt operasyondan sonra daha az elastik olduğundan kilo kontrolü önemlidir.[6]

Mini Bacak Germe

İç uyluğun üst kısmındaki sarkmanın azaltılmasında kullanılır. Tüm uyluğun sıkılaştırılması yerine uyluğun üst 1/3’lük kısmının yalnızca küçük bir kısmı üzerinde çalışılır.

Özellikle fazla miktarda yağa ve deriye sahip olmayan ancak yalnızca bu bölgede küçülme isteyen hastalarda kullanılır. Hastanın vücut kitle indeksinin 30’un altında olması beklenir. Kasık bölgesinde küçük bir kesi yapılır. En minimal kozmetik uyluk ameliyatı türüdür.

Bacak Germe İle Uyluk Germe Arasındaki Fark Nedir?

Bacağın en zayıf bölgesi kasıklara yakın olan bacak iç kısmı olup bu bölgeye yönelik olarak uyluk germe estetiği ameliyatı uygulanabilir. Uyluk germe aşırı kilo vermenin olmadığı durumlarda ve daha genç yaşlardaki kişilerde tercih edilir.

Bacak Germe İle Uyluk Germe Arasındaki Fark Nedir?

Uyluk germe ameliyatında kasık bölgesine saklanan bir kesi ile operasyonun gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak dramatik kilo kaybı olan ve bacağın çevresi boyunca gevşeme görülen kişilerde etkili bir sonuç elde edilebilmesi için yalnızca uyluk germe ameliyatı yeterli olmaz.

Bu tür durumlarda kasıklardan diz kapağının iç kısmına kadar uzanan diken bir kesi ile fazla yağın ve derinin çıkartıldığı bacak germe ameliyatı uygulanmalıdır.

Bacak Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen bacak germe ameliyatı yaklaşık 2-4 saat sürebilir. Ancak bu süre uygulanacak olan yönteme, hastadaki deformitenin seviyesine ve uygulama yapılacak olan alan gibi birtakım etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

Bacak Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon kararı verilmeden önce yapılan detaylı muayenede hastanın ayrıntılı bir tıbbi geçmişi alınır. Ameliyata uygunluğunun belirlenmesi için fiziki bir muayene yapılır. Ameliyat kararı verildiği takdirde ameliyattan önceki süreçte dikkat edilmesi gereken konular, operasyon süreci ve sonrası ile ilgili olarak hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilir.

Tüm cerrahi prosedürlerden önce olduğu gibi bacak germe ameliyatından önce de kanamayı artırabilecek özellikte ilaçların kullanımı kesilmelidir. İyileşme süreci üzerinde olumsuz bir etkisi olması riski nedeniyle sigara içilmemelidir. [7]

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bacak germe ameliyatından sonra kesilere pansuman ya da bandaj uygulanması tercih edilebilir. Aynı şekilde toplanabilecek fazla sıvının ya da kanın boşaltılması için deri altına geçici olan drenler yerleştirilebilir.

Ameliyatın ardından sağlıklı bir iyileşme sürecinin yaşanabilmesi için uygulama bölgesinin bakımının, iyileşmeye yardımcı olmak için doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı ve operasyon sonraki sürecin cerrah ile takibi konusunda gereken özen gösterilmelidir.

Operasyondan sonra bir süre morarma, şişlik ve ağrı görülmesi normal olarak kabul edilir. Bu süreçte kompresyon giysileri giyilmeli, eğer yerleştirildiyse drenlerin bakımı aksatılmamalı ve doktorun belirttiği güvenli aktivite seviyesinin dışına çıkılmamalıdır.

Cerrahın onayı olmadan küvet kullanmaktan, yüzmekten ve banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Genellikle işlemden 48 saat sonra duş alınması mümkün olsa da bu konuda hasta özelinde değişiklik söz konusu olabilir.[8]

İlk 10-14 gün arasında hafif fiziksel faaliyetlerde bulunulmalıdır. Bu dönem iyileşmenin kritik bir adımı olup herhangi bir enfeksiyon riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Yer çekimi, yürüme, oturma ve eğilme gibi hareketler dikişli bölgelere baskı yaptığından kontrolsüz hareketlerden kaçınılmalıdır.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

2-8 haftalık dönem boyunca doktorun önermiş olduğu süre boyunca kompresyon giysisi giyilmelidir. Şişlikler yaklaşık 3-5 haftada geçer. Eğer ağrıya neden olmuyorsa 2-3 hafta sonra araba kullanmaya ve hafif yürüyüşlere başlanabilir. İlk 8 haftalık dönemde ağır kaldırmaktan ve koşmaktan uzak durulmalıdır.[9] Ameliyattan sonraki ilk hafta bacalar mümkün olduğunca yüksekte tutulmalıdır. [10]

Bacak Germe Ameliyatının Riskleri

Estetik operasyonlar kozmetik kaygıların giderilmesi için gerçekleştirilen ve bu nedenle hastaların kendilerini sürece hazır hissetmesini gerektiren cerrahilerdir. Elde edilen faydaların beklentiler ile uyuşup uyuşmadığı, uygulanacak olan estetik ameliyatın risklerinin ve potansiyel komplikasyonlarının kabul edilir olup olmadığı hasta tarafından değerlendirilmelidir. Bacak germe estetiği ameliyatının ardından ciddi komplikasyonlarla karşılaşılması pek yaygın olmasa da tüm cerrahi prosedürler gibi birtakım riskler barındırmaktadır.

Bu riskler arasında;

 • Anestezi kaynaklı riskler,
 • Asimetri,
 • Kanama,
 • Derin ven trombozu,
 • Lenfödem,
 • Kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar,
 • Yağ nekrozu,
 • Enfeksiyon oluşumu,
 • Ciltte uyuşukluk hissi ya da his kaybı,
 • Kalıcı ağrı,
 • Ciltte renk değişikliği,
 • Cilt elastikiyetinin kaybı sayılabilir.

Sigara içen, sınırlı fiziksel aktivitede bulunan ve sağlıksız bir beslenme programı uygulayan kişilerde komplikasyon riski daha fazla olabilir. [11]

Bacak Germe Sonrası Tekrar Sarkma Olur mu? Sonuçlar Kalıcı mı?

Uyluk germe ameliyatı sonrasında sonuçlar hemen fark edilebilmekle birlikte nihai sonuçların ortaya çıkması birkaç ay sürebilir. Uyluk germe cilt gerginliğinde gözle görünür bir iyileşme sağlar. Uygulanan yönteme ve hastadaki deformitenin düzeyine göre bazı görünür yara izleri kalması olasıdır.

Sonuçlar sabit bir kilonun ve genel formun korunması durumunda uzun ömürlüdür. Vücudun devam eden yaşlanma sürecine bağlı olarak ciltte bir miktar gevşeme ve sarkma görülmesi doğaldır. Ancak hasta operasyondan önceki eski formuna dönmez.[12]

Bacak Germe Sonrası Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Bacak germe ameliyatından yaklaşık 2-3 hafta sonra hafif yürüyüşlere başlanabilir. İlk 8 hafta süreyle ağır egzersizlerden kaçınılması önerilir. Ancak bu sürelerin hastanın iyileşme sürecine bağlı olması nedeniyle kişi özelinde bilgi alınması çok daha doğru olacaktır. Zamanından önce ağır egzersiz yapılması kan basıncının artmasına ve post operatif komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı

Bacak germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin sorunsuz ilerlemesi birçok unsura bağlıdır ve sigara kullanılmaması da bu unsurlar içerisinde en önemlilerin başında gelir. Sigara kullanımı dokulara ulaşan oksijen miktarını azaltabilir ve enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir.

Bacak Germe Hangi Operasyonlarla Kombine Edilir?

Bacak germe ameliyatı kol germe ve karın germe gibi estetik ameliyatların yanı sıra hastanın genel sağlık durumunun uygunluğu halinde meme dikleştirme ya da meme büyütme estetiği ameliyatlarıyla da kombine edilebilir. Ayrıca bölgesel incelme sağlanması amacına yönelik olarak liposuction uygulanması da söz konusu olabilir. Kombine ameliyat planlaması yapılırken hastanın ihtiyaçlarının, beklentilerinin ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesi önemlidir.

Kombine Bacak Ameliyatı Yapılır mı?

Kombine estetik birden fazla estetik ameliyatın aynı anda gerçekleştirilmesi olup hastanın isteğinin yanı sıra hastanın ihtiyacı olması nedeniyle de tercih edilebilir. Az önce de ifade edildiği gibi bu karar alınmadan önce hasta detaylı bir fiziki muayeneden geçirilir.

Kombine bacak ameliyatı kapsamında bacak germe ve karın estetiği ameliyatı sıklıkla birlikte uygulanır. Bunun dışında bacak şekillendirme, popo kaldırma, karın germe ve meme estetiği operasyonları hastanın uygun şartlara sahip olması durumunda birlikte uygulanabilir.

Kombine estetik birden fazla ameliyatın sonucuna aynı anda erişilmesi, iyileşme sürecinin tek sefere indirgenmesi ve yalnızca bir kez anestezi alınması gibi bazı avantajlar sağlayabilir. Ancak iyileşme süreci her ne kadar tek sefer olsa da birden fazla ameliyat yapılmış olması nedeniyle iyileşme sürecinin biraz daha zorlu olabileceği olasılığı göz ardı edilmemelidir.

Bacak Germe Ameliyatı Esnasında Ağrı Olur mu?

Bacak germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden hastaların bu esnada ağrı ya da ağrı hissetmesi son derece düşük bir olasılıktır. Bununla birlikte operasyonu izleyen günlerde ağrı hissedilmesi doğaldır. Bununla birlikte ağrının şiddeti genellikle basit ağrı kesicilerin etki edeceği seviyeden fazla olmaz.

Bacak Germe Hangi Anestezi Altında Yapılır?

Bacak germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Bu nedenle operasyon öncesi süreçte hastanın anestezi uygunluğunun tespit edilmesi gerekir.

Bacak Germe Ameliyatında Hastane ve Cerrah Seçimi

Hastanın, talep ettiği estetik ameliyata uygunluğunun belirlenmesinden operasyonun uygulanmasına ve sonrasındaki iyileşme sürecine kadar olan tüm aşamalarda estetik cerrahın rolü çok önemlidir.

Bu nedenle alanında uzman, yeterli deneyime sahip, hasta ile açık bir iletişim kurabilen, ezber prosedürlerdense hastanın ihtiyaçlarını ve beklentilerini değerlendirip kişiye özel çözümler sunabilen bununla birlikte hastanın operasyondan beklentilerinin gerçekçiliğini değerlendirip gerekli yönlendirmeleri yapabilen estetik cerrahlar tercih edilmelidir.

Yapılan estetik ameliyat sonucunda bir memnuniyetsizlik oluşması hastanın kendi görünümünden memnun olmamasına hatta öz güven sorunları yaşamasına neden olabilir. Bu durumda revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulabilir, daha fazla zaman ve ek maliyet gerekebilir. Hastane seçiminde de hastanenin tam donanımlı olması başta olmak üzere birçok farklı nokta göz önünde bulundurulmalıdır.

Bacak Germe Egzersizleri ile Uyluk Sıkılaşır mı?

İç uyluk kasları yapıları gereği normal günlük aktivite esnasında pek zorlanmazlar. Bu nedenle iç uyluk kaslarının çalışmasını sağlayacak özel egzersizler yapmak, vücudun geri kalanı ile oranlı bir görünümde olmalarını sağlayabilir. Aynı zamanda bu tür egzersizler diz ve kalça eklemlerinin stabilize edilmesine de yardımcı olabilir.

İç uyluk germeye yönelik yapılan egzersizler karın kaslarını çalıştırabilir, üst bacağın güçlendirilmesi ise ekstra bir kalça gerginliği yaratabilir. Bununla birlikte uyluk bölgesine yönelik egzersizlerle zayıflama değil bölgede daha yağsız bir kas geliştirilmesi mümkündür.

Ancak tek başına bacak germe egzersizleri operasyon ile benzer sonuçların alınmasını sağlayamaz. Diyet ve egzersizle giderilemeyen bölgesel deformasyonlar yalnızca ameliyat seçeneğinin değerlendirilmesi ile sorun olmaktan çıkarılabilir.

Bacak Germe Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Tüm cerrahi operasyonlar gibi bacak germe ameliyatı fiyatları belirlenirken de cerrahın deneyimi, operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahi ekipte kaç kişi olacağı, uygulanacak olan teknik, bacak germe ameliyatının liposuction ya da bir başka estetik ameliyat ile kombine edilip edilmeyeceği, operasyonun yapılacağı hastanenin ücretlendirme politikası, uygulanacak olan anestezi gibi birçok etken göz önünde bulundurulur.

[1] https://www.smartbeautyguide.com/procedures/body/thigh-lift/

[2] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/thigh-lift

[3] https://www.verywellhealth.com/inner-thigh-lift-surgery-2709901

[4] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/thigh-lift/candidates

[5] https://www.healthline.com/health/thigh-lift#types

[6] https://www.smartbeautyguide.com/procedures/body/thigh-lift/

[7] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/thigh-lift/preparation

[8] https://www.verywellhealth.com/inner-thigh-lift-surgery-2709901

[9] https://www.healthline.com/health/thigh-lift#recovery

[10] https://www.upmc.com/services/plastic-surgery/services/aesthetic/our-services/body-contouring-and-reshaping/thigh-lift

[11] https://www.healthline.com/health/thigh-lift#potential-risks

[12] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/thigh-lift/results

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir