Hemen Fiyat Al

Saç dökülmesi kadın erkek ve herkesin hayatının en az bir döneminde yaşadığı bir saç problemidir. Uzmanlar genellikle günde 50 ila 100 tel saçın dökülmesinin normal olduğunu belirtirken, belirtilen sayıyı aşan saç kayıpları altında ciddi problemler barındırabiliyor. Araştırmalara göre saç dökülmesi sorunu kadınları, 30’lu yaşlarında, çoğu zaman da menopozdan sonra etkilemeye başlıyor. Bu problemin bazen ergenlik döneminde bile başladığı görülebiliyor. Bununla birlikte birçok erkek de kaynağı çok çeşitli olabilen dökülme sorunundan şikayetçi. Çoğu zaman nedeni genetik, hormonal değişimler ya da stres gibi olmasının yanında aşırı saç dökülmesi altında birçok hastalığı barındırabilen bir durum. Bu yüzden eğer saçlarınız normalden daha fazla dökülüyorsa öncelikle mutlaka bir cilt uzmanınıza başvurmanız gereklidir. Bununla beraber dökülmenin nedeni araştırılacak olup buna uygun bir tedavi yöntemi izlenecektir. 

esiri_Sac_dokulmesi_bir_hastalik_belirtisi_midir

Aşırı saç dökülmesi nedir?

Saçın büyüme, dinlenme ve dökülme olarak toplamda üç büyüme aşaması vardır. Anajen olarak da bilinen ilk aşama büyüme aşamasıdır. Saçların %90’ı genellikle 1-2 yıl bu aşamada kalır. İkinci aşama Telojen olarak adlandırılan dinlenme fazıdır. Saçın %(0’i 3-4 ay bu aşamada kalır. Üçüncü aşama ise katajen yani dökülme fazıdır. Bu noktada ömrünü tamamlayan saçların %1-2’si dönüşümlü olarak dökülür. Bunun anlamı her gün belirli bir miktar saç telinin dökülmesi normaldir. Sonuç olarak uzmanlar günde 50 ila 100 tel saçın dökülmesini normal olarak karşılıyor. Ancak saçlarınız belirtilen sayıdan fazla dökülüyor ve saçınızda gözle görülebilen seyreklikler açıklıklar oluşuyorsa aşırı saç dökülme probleminiz olabilir. Aşırı saç dökülmesinde bahsedilen evrelerden bağımsız olarak saç telleri sok bir şekilde dökülür. Saçlar canlılığını yitirir, kısa bir zaman sonra saçlarda incelmeler ve seyrelmeler baş gösterir.  Bu noktada önemli olan uzman bir doktora gidip dökülmenin nedenlerini araştırmaktır. Buna istinaden bir tedavi programı izlenir ve dökülmeye müdahale edilir. 

Aşırı saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Genetik faktörler

Genel olarak saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle genetik olan ve erkeklerin yüzde 50’sinden daha fazlasında görülen erkek tip hormona duyarlı saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesi kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve sonrasında saç ekimini gerektirebilir. Erken yaşta yaşanan saç dökülmesi tedavileri dökülme hızını yavaşlatır. Bununla birlikte kelliğe gidece süreyi uzatır.

Erkek tipi hormona bağlı saç dökülmesi kadınlarda da görülmektedir. Özelikle ailesinde kellik problemi olan bireyler saç dökülmesi riskiyle daha fazla karşı karşıyadır. Günümüzde erkek tipi saç dökülmeleri geç kızları daha fazla etkilemektedir. Bununla birlikte aşırı saç dökülmesi stres, dengesiz beslenme ve hormonal problemleri de barındırabilir. Bu etkilerle birlikte dökülme normalden daha fazla yaşanacaktır.

Hormonal değişimler

Hormonal dengesizliklere yol açan  birçok fizyolojik ve Patalojik durum aşırı saç dökülmesine yol açabilir. Örneğin kişi, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenmede artış, aşırı akne gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu noktada hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Hormon tedavisiyle bu tip dökülmeler önlenebilmektedir.

esiri_Sac_dokulmesi_bir_hastalik_belirtisi_midir

Vitamin ve mineral eksikliği

Saç için gerekli olan vitaminlerin vücuda yeteri miktarda alınmadığı durumlarda da aşırı saç dökülmesi gerçekleşebilir. Eğer vücutta B12, D vitamini, folik asit, bittin,  çinko, Demir gibi vitamin ve mineraller azsa saç beslenemez ve dökülmeye başlar. Bu noktada eksiğin tanısı ve tedavisi için bi dermatoloğa başvurmak gereklidir.

Deri problemleri

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de deri ve iç hastalıklarıdır. Deri problemlerine bağlı olarak gelişen dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzama, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri ve mantar hastalıkları aşırı saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte tedavi de oldukça basittir. Var olan deri hastalığı tedavi edildiğinde dökülmeler de kesilecektir. 

Yanlış beslenme alışkanlıkları

Aşırı saç dökülmesi yanlış ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak da gelişebilmektedir. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi ve gerekli vitaminlerle gelişmesi gereklidir. Yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen aşırı saç dökülmesi sorunu, dengeli ve düzenli bir beslenme programına sadık kalınarak tedavi edilebilir. 

İlaç kullanımı

Bazı iç hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar aşırı saç dökülmesine neden olan diğer bir etkendir. Özellikle kanser, kalp problemleri, doğrum kontrolü için kullanılan ilaçlar dahil olmak üzere birçok ilaç aşırı saç dökülmesi gibi yan etkilere sahiptir. Bu durum mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılacak muayene ve tetkiklerle kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır.

Kozmetik etkenler

Kozmetike etkenler olarak sınıflandıracağımız, saç kremi, saç spreyi gibi aşırı kimyasal içeren ürünlerin kullanımı da saç dökülmesini tetiklemektedir. Bunun yanında saçları çok sıkı bağlamak, aşırı ısı veren fön ve diğer şekıilllendiriclerin kullanılması, boyalar, açıcılar saça dışarıdan zarar vererek saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken tek şey saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemektir.

Stres

Aşırı stres tüm vücudu kötü şekilde etkilediği gibi saçların dökülmesine de neden olmaktadır. Depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar, yoğun stres altında çalışmak aşırı saç dökülmesine neden olan önemli bir etkendir.

Sonuç olarak saç dökülmesinin iç ve dış olmak üzere birçok nedeni vardır. Eğer kişi aşırı saç dökülmesi yaşadığını düşünüyorsa, saçlarında açıklıklar ve seyreklikler meydana geldiyse  öncelikle mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Tanı konulmadan kulaktan dolma bilgilerle yapılan her tedavi işlemi kişi için vakit kaybıdır. Çünkü saç dökülmesi kozmetik ürün kullanım ya da yanlış beslenme alışkanlıkları gibi kişinin değiştirebileceği nedenlere bağlı olabilirken altında deri hastalıkları, Sistemik rahatsızlıklar ya da stres gibi durumlar da barındırabilmektedir. Bu yüzden aşırı saç dökülme tedavisinin uzman eşliğinde ve tanı konularak tedavi edilmesi vakit kaybı olmaksızın net bir çözüm getirecektir. 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir